Mulla oli kiireellisessä sektiossa jalat pedikyyrin jäljiltä ja vielä punaista lakkaa kynsissä. Ei haitannut. Tosin itse harmittelin lakan väriä, se tuntui jotenkin bordellimaiselta siinä ympäristössä. No, oli mulla kyllä meikitkin naamassa
[QUOTE="vieras.";29364398]En lakkaisi. Jos joudutaankin nukuttamaan niin niitä laitteita voi olla myös varpaissa kiinni. Itsellä on näin käynyt[/QUOTE]
Käsittääkseni kynsistä tarkkaillaan verenkiertoa. Minä ainakin pelaisin mielummin varman päälle ja lakkaisin kynteni vasta sektion jälkeen.
Mä jouduin viime syksynä kiireelliseen leikkaukseen ja varpaan ja sormen kynnet oli lakattu. Hoitajat sanoivat leikkauksen jälkeen etteivät raaskineet poistaa lakkoja, kun kynnet oli niin kauniin väriset. En siis ollut sektiossa, mutta vanhaan sektioviiltoon tämäkin leikkaus tehtiin.
Päivittäistä kynsilakan käyttöä raskausaikana ei suositella, koska jotkin kynsilakat saattavat sisältää haitallisia kemikaaleja. Leikkaustilanteessa kynsilakka saattaa heikentää saturaatiomittarin (jolla seurataan äidin vointia)toimintaa. Suosittelen sinua poistamaan kynsilakan lasketun ajan lähestyessä.