Rv 19+2. En tunne liikkeitä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vv
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vv

Vieras
En ole vielä kertaakaan tuntenut selviä liikkeitä. Toki jotain kuplimista yms, mutta en usko, että ovat liikkeitä. Pitäisikö huolestua? Toinen lapsi kyseessä. Kotidopplerilla sydänäänet kyllä kuuluu hyvin.
 
Varmaan kiinni paljon omasta herkkyydestäkin ja siitä, kuinka jaksaa esim. paikoilllaan makoilla, jolloin ne liikkeet tuntee paremmin.
Itse olen tuntenut liikkeet istukan paikasta huolimatta rv 13-15, ensimmäisessä rv 17. Viikolla 20 on liikkeet näkyneet jo mahankin päällä ja en todellakaan ole laiha..:)
Mutta jos sydänäänet ok, niin nou hätä.
 
Mulla nyt 21+4 ja hyvin hentoista tuntemusta tuntuu ihan välillä. Hieman olen epävarma onko kyse vauvan liikkeistä vai ei. Rakenneultrassa käyty ja siellä oli kaikki kunnossa. Istukka edessä ja olen hieman ylipainoinen, joten varmaan siitä johtuu. Kätilö ei pitänyt mitenkään huolestuttavana.

Sinuna en olisi huolissaan, etenkään jos sydänäänet kuuluu :)
 

Yhteistyössä