Ruokamenot VKL

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja utelias Iina
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Kaksi aikuista perheessämme, käymme kaupassa alku ja loppuviikosta.
N.50€ reissu.
Lisäksi viineihin ja oluisiin n. 25-30€viikossa, ei ehkä keskimäärin niin paljon.
Mielestäni syömme hyvin ja terveellisesti, valmiina kylläkin ostetaan leivät, mutta eineksiä ei käytetä kuin ani harvoin.
Riistaa löytyy pakasteesta, marjoja ja sieniä ym.
Kellarista punajuuria ja ehkä muutakin säilöttyä.
Yrtit ja sipulit kuivattuina keittiön yläkaapista paperipusseissa.

Pitäähän toki ajatella että hinta se on mennyt noistakin mitä luettelin.
Hirvijahdissa kulkeminen ei ole ihan halpaa puuhaa.
Mutta näin meillä.
 
Meiän äiti selviäisi meidän kahden ravinto-ostoksista kyllä alle 300 euron kuukaudessa, mutta miun viinit, olyt, konjakit yms impulssiostokset tekevät ison lisän. Syömme hyvää perusruokaa, paljon kasviksia, silakaa eri muodoissa, keittoja ja vaimo leipoo kaiken leivän ja pullan,piirakat yms. Eilen oli aivn ihanaa omenapiirakkaa tarjolla ja sitä riitti naapurilekin. Samoin eilen oli maukasta salaattia, jota voin suositella.
-Ananasmurskaa purkki, pieneksi leikattua valkokaalta ja aniksen siemeniä. Tosi hyvää. Teette toistekin.
Suomessakin voi syödä edullisesti ja rahoilla voi vaikka matkustella. Nälkää ei tarvitse helpolla nähdä kuten täällä selviää. Iahielkn tuota 4 hengen perhettä,jonka menot ovat vain 400 e/kk.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Meiän äiti:
Meiän äiti selviäisi meidän kahden ravinto-ostoksista kyllä alle 300 euron kuukaudessa, mutta miun viinit, olyt, konjakit yms impulssiostokset tekevät ison lisän. Syömme hyvää perusruokaa, paljon kasviksia, silakaa eri muodoissa, keittoja ja vaimo leipoo kaiken leivän ja pullan,piirakat yms. Eilen oli aivn ihanaa omenapiirakkaa tarjolla ja sitä riitti naapurilekin. Samoin eilen oli maukasta salaattia, jota voin suositella.
-Ananasmurskaa purkki, pieneksi leikattua valkokaalta ja aniksen siemeniä. Tosi hyvää. Teette toistekin.
Suomessakin voi syödä edullisesti ja rahoilla voi vaikka matkustella. Nälkää ei tarvitse helpolla nähdä kuten täällä selviää. Iahielkn tuota 4 hengen perhettä,jonka menot ovat vain 400 e/kk.

Joko taas toi meidän pikkupippuli on päässyt tietokoneelle, koettakaa kestää Mauri on nyt tuollainen.

 
Perusviikonlopun ostoksia en ole laskeskellut, mutta viimeviikonloppuna oltiin tunturissa mökkeilemässä, 2 hengen ruokaostokset tekivät noin 51e. Lauantaille oli vähän "parempaa" ruokaa, sunnuntaille jauhelihaa ja italianpatapussi. Tuossa oli myös salaattitarpeet, hedelmiä, saunajuomia.
 
Meillä kahden hengen talous ja rahaa ruokaan menee kuussa noin 200 €. Ei se ruoka niin järettömän kallista ole varsinkin jos hieman viitsii katsoa mistä ostaa, eikä aina vain käy siellä Stockmann herkussa... ;)
 
Meillä on taloudessa kaksi aikuista ja yksi lapsi. Ruokamenoja en ole varsinaisesti koskaan laskenut, joten tarkkaa summaa en osaa antaa, mutta koska hyvän ruoan laitto on meille nautinto, viikonloppuna ruokaan panostetaan erityisesti. Viikolla syödään edullista peruskotiruokaa, mutta viikonloppuna laitetaan jotain "parempaa". Esim. sisäfilettä, kalaa (kuhaa, siikaa...), mätiä, riistaa, juustoja jne. Ja yleensä myös alkuruoka, pääruoka ja jälkiruoka sekä pullo hyvää viiniä. Ja usein saattaa olla myös ruokavieraita. Varsinkin jos on vieraita ja ostetaan kaksi pulloa viiniä ja vaikkapa kilo lihaa, niin kyllä koko viikonlopun lasku voi nousta hyvinkin 50-100 euroon. 100 euroa kuulostaa kyllä aika paljolta. Jos itse laittaa ruoan, niin 50 eurolla ostaa hyviäkin raaka-aineita tosi paljon.
 
30€ viineihin ja kaljoihin viikossa on aika paljon.
Muistan kun lapset vielä asuivat kotona ja elettiin markka-aikaa minulla oli tili lähikaupassa ja olin päättänyt että se ei saa ylittää 3000 mk /kk eli 500€. Siinä oli kaikki ostokset (paitsi alkon tuotteet). Se tekee 125€/vk. Meitä oli siis 2+4 lasta.
Nyt saa nipistää että pääsee samaan kaksistaan. Tosin vkl syömässä on usein 10 h jos kutsutaan lastenkin perheitä.
Me syömme hyvin, mutta kunnon itsetehtyä ruokaa. Vkl 3 ruokalajia.
Suunnitellaan myös miten ja mitä syödään. Käydään Lidlistä hakemassa kaikki mikä siellä on halpaa.
Tosin pidämme ruoanlaitosta, olemme herkkusuita.
Kyllä pienelläkin rahalla pärjää, enemmän se on tahdosta kiinni.
Joskus sitten käydään ulkona syömässä oikein kunnolla.
 
Me syödään viikonloppuina ihan "tavallista" ruokaa mutta sellaista, joka vaatii pitemmän valmistusajan. Yleensä arkena ei töiden jälkeen keritä valmistamaan esim. liha-kaalilaatikkoa, joka on meidän kaikkien herkkua. Sitä tehdään sitten lauantaina kun on aikaa antaa kunnolla hautua uunissa. Samoin vaikkapa merimiespihvi, lasagne, jauhelihamureke ym ovat meillä viikonloppuruokia.

Kalaa syödään usein arkena, se valmistuu nopsaan ja sisäfilepihvi on varsinaista pikaruokaa ;-)
 
Meilläkin viikonloppuisin syödään esimerkiksi lasagnea, joka on itse tehtynä todella hyvää, mutta varsin halpaa ruokaa (kallein raaka-aine lienee juusto). Toinen hyvä esimerkki on palapaisti tai karjalanpaisti, jonka hauduttaminen kypsäksi vie parisen tuntia. Sen kanssa sopii hyvin esim. valkosipuliperunat. Valkosipuliperunat tai lohkoperunat ovat myös halpoja ruokalajeja, mutta etenkin uunissa haudutetut perunat ovat hitaampia valmistaa kuin esim. muussi tai keitetyt perunat. Tähän aikaan vuodesta esimerkiksi 10 kg:n perunasäkki maksaa vain 2-4 euroa. Niistä perunoista saa myös huippuihanaa perunakeittoa, joka käy myös alkuruoaksi ja maistuu yleensä kaikille.

Olemme asuntovelkaisia, mutta silti syömme mielestäni hyvin. Lämpimiä aterioita päivässä on kaksi ja joka aterialla on tarjolla salaattia, kasviksia tai muuta "rehua". Meille hyvä ruoka ei tarkoita automaattisesti kallista ruokaa, vaan kun rakentaa suomalaisesta lähtökohdasta ruokaa, niin ne raaka-aineetkin ovat varsin halpoja. Esimerkiksi pekoni-lanttu -kastike spagetin kanssa on hyvää ja nopeasti valmistettavaa. Kaali ja porkkanat ovat myös paitsi vähäkalorisia niin myös halpoja ja terveellisiä.
 
Ylipainoa ei kyllä ole meidänkään perheessä! Se, että rahaa kuluu enemmän ruokaan, ei välttämättä johdu määrästä vaan voi johtua myös laadusta. Jos syö kaurapuuroa koko viikonlopun versus se, että ostaa vaikkapa graavisiikaa, suomalaista sisäfilettä ja ankanmaksaa, menee rahaa varmasti enemmän, eikä kyseessä ole kuitenkaan kovin epäterveelliset ruoat. Usein lihottavat ruoat maksavat jopa vähemmän. Sika-nautajauhelihaa saa halvemmalla kuin paistijauhelihaa. Fileet ovat kaikkein vähärasvaisimpia ja maksavat eniten. Myös poro on todella vähärasvaista ja ei ole kovin halpaa lihaa. Kalankin kohdalla lohta saa huomattavasti halvemmalla kuin vaikka havenia, siikaa tai kuhaa. Terveelliset kuitupitoiset tummat leivätkin ovat kalliimpia kuin vaikka ravintoarvoltaan olematon ranskanleipä. Halvat makkaratkin lihottavat enemmän kuin laadukkaammat lihaiset versiot. Esimerkkiluetteloa voisi jatkaa loputtomiin.
 
Meillä syödään lihaa joka päivä, kanaa, kalkkunaa tai punaista lihaa, kalaakin aika usein. Juustoja ja kasviksia kuluu paljon, kermaa, kookosta ja rasvaisia jogurtteja. Oliiveja, salaattia, avokadoja, artisokkaa, kurkkua, aurinkokuivattuja tomaatteja, sipulia, kaaleja jne, syödään aika pitkälti samaa arkena ja viikonloppuisin, paitsi ehkä jotain herkkua ja viiniä vkonloppuna enempi. Perunoita, pastaa, leipiä ja sokereita meillä ei kulu lainkaan. Kahvia ja teetä ostamme kyllä, samoin pähkinöitä. Ruokaostokset n. 40-60e kerta, noin pari kertaa viikossa. Viikonloppuisin menee hieman enemmän ja jos on muita hankintoja, pesuaineita tms enemmän. Kuukausisumma ehkä n. 450e. Syödään hyvin ja ravitsevasti ja riittävästi kolme kertaa päivässä. Ollaan hoikkia ja hyväkuntoisia alle kolmikymppisiä ja keskituloisia.
 
Viikonlopun ostoksiin kahdelta menee 30-50 euroa, riippuen ruokakorin sisällöstä, ts tuleeko paljon hygieniatuotteita, kalliita juustoja tms herkkuja. Viioklla saman verran jotakuinkin.

Sama se paljon menee, johonkin se menee kuitenkin. Ei kauheasti mietitä. Ei niitä rahoja täältä mukanansakaan saa.
 
Kiitos vastauksista, kovin monenlaista summaa näyttää kuluvan. Sitä en näistä vastauksista kuitenkaan saanut selville, että pitääkö joku tätä kaverin kauhistelemaa 50 euron vkl ostos summaa aivan järkyttävän suurena?
 
Jos teitä on vain kaksi henkeä sanoisin että 25€/pvä on aika paljon. Olettaen että kuivat muonat, mausteet yms. on jo kaapissa isoina pakkauksina. Sehän tekee 750€/kk. Paitsi jos viikolla menot ovat pienemmät. Tietysti jos teette 2 lämmintä kunnon ateriaa/la ja su, mitä tuskin teette.
Yritin oikein laskea, mutta vähän vaikeaa se on kun kaikki pakkaukset ovat niin isoja.
Mitä te sitten syötte vkl?
 
Oli tässä vähän aikaa ja laskin oikein kynän kanssa.
Aamiainen: kahvi, tuoreista appelsiineista puristettu mehu, vaalea ja tumma leipä, juusto+tomaatti, muna, viiliä tai maustamatonta jogurttia+marjoja. Lounas/päivällinen La paistettu lohi su esim. lihamureke +perunat, salaatti tai raaste leipä ja juusto.
Ip kahvi jonka kanssa vaikka valmispulla pussista.
Iltapala: Esim. lämmin voileipä uunista, esim. kuorrutettu kinkkuvoileipä tms.
Tämä lista maksaisi minun laskujeni mukaan n. 35€ jos laskee vain käyteyt tarvikkeet, pakkauksethan ovat isoja.
Tämä ei sisällä oluita ym. alkoholia. Oletetaan että kaikki tehdään ihan itse.
Joten ei se 50€ nyt mikään mahdoton summa ole.

 
Ei minustakaan 50 euroa viikonlopusta kuulosta kamalan paljolle. Usein varmasti ostetaan samalla kuivatarvikkeita tms, joista riittää sitten viikollekin. Jos ihan kaiken laskee, niin kyllä sitä hintaa tulee. Meillä syödään kyllä viikonloppuna kaksi lämmintä ateriaa. Aamupalaa puuro + mehukeitto + leipää + juustoa + kahvia. Lounas on yleensä kevyempi, joku keitto tms. suht helppoa. välipalaksi lapsi syö hedelmiä/jugurttia/leipää tms ja illalliseen panostetaan sitten enemmän. Jos ostaa hyvää lihaa/kalaa, tekee alkupalat ja jälkkärin ja vielä pullo viiniä ja tämä kaikki siten kahtena päivänä, niin kyllähän siihen 50 euroa menee helposti. Meillä kyllä perustarvikkeita on aina kaapissa, joten viikonlopuksikaan ei tarvitse ostaa ihan kaikkea nollasta alkaen. Ja esim. lihaa ostan usein tarjouksesta pakasteeseen ja viiniä on aina joku pullo varalla, joten harvoin tulee ostettua ihan kaikki, mitä viikonloppuna syödään, kerralla. Mausteita, aurinkokuivattuja tomaatteja, öljyä, oliiveja, etikkaa, balsamicoa yms löytyy aina. Silloin kun ostaa kaikki perustarvikkeet (jos kaikki loppuu kerralla) niin kyllähän rahaa voi mennä vaikka kuinka paljon.
 
Niin kuka tykkää artisokista? Tai oliiveista? Kuka omistaa mehulingon ja vääntää joka aamu tuoreista hedelmistä mehun? Jotenkin nämä hinta- ym vertailut lähtee aina käsistä ja muuttuvat elvistelyksi. Ruoka on törkeän kallista, vaikkapa saksalaiseen koriin verrattuna. Ennen pissittiin markalla linja-autoasemalla, nyt 1 eurolla eli 6lla markalla.
 
leipäkoneella ei kukaan elvistele. Se katsotaan enemmän elämäntilanteen ajamaksi pakoksi. Ja pelkistään appelsiineista puristettua mehua ei juo erkkikään. Kyllä siinä on oltava hunajat ym makuaineet mukana..
 
Kokeneelle kommentti: Tuskin kovin moni, joka kuluttaa viikonloppuostoksiin paljon rahaa, käyttää samoja summia arikruokiin. Eipä kai sitä arkisin juoda ruokajuomaksi hyvää laatuviiniä tai syödä sisäfileitä tai oliiveja ja juustoja. Sitä tuskin kenenkään talous ja maha kestäisi :)
Skumppaa aamupalalla kommentti: Et ole tainnut ikinä maistaa irtotiskin oliiveja tai artisokkaa, jos tollaista ihmettelet. Ei kai niitä olis myynnissäkään, jos niitä ei kukaan raaskisi ostaa tai niistä ei tykättäisi ;) ??
 
Alkuperäinen kirjoittaja niin meilläkin:
leipäkoneella ei kukaan elvistele. Se katsotaan enemmän elämäntilanteen ajamaksi pakoksi. Ja pelkistään appelsiineista puristettua mehua ei juo erkkikään. Kyllä siinä on oltava hunajat ym makuaineet mukana..

Kyllä kuule meillä väännetään appelsiinituoremehu kahdelle ihmiselle ihan käsin vkl-aamuisin. Appelsiini halki ja on olemassa yksinkertainen vekotin (ollut sata vuotta) johon hedelmänpuolikas laitetaan ja sitten väännetään. Ei mehua tarvitse litratolkulla olla, desi-puolitoista antaa aamun c-vitamiinit. Ei tarvita sokeria tai hunajaa. Eikä maksa paljon. Kg appelsiineja maksaa n. euron.
 
Alkuperäinen kirjoittaja skumppaa aamupalalla:
Niin kuka tykkää artisokista? Tai oliiveista? Kuka omistaa mehulingon ja vääntää joka aamu tuoreista hedelmistä mehun? Jotenkin nämä hinta- ym vertailut lähtee aina käsistä ja muuttuvat elvistelyksi. Ruoka on törkeän kallista, vaikkapa saksalaiseen koriin verrattuna. Ennen pissittiin markalla linja-autoasemalla, nyt 1 eurolla eli 6lla markalla.

En oikein tajunnut tätä viestiä. Kyllä minä aikakin rakastan artisokkaa ja oliiveja. En myöskään missään tapauksessa "elvistele" ruokailullamme tai elintarvikkeillamme. Meillä vaan satutaan panostamaan eniten ravintoon. Puhtaita, laadukkaita tuotteita ostamme, vaikka joskus maksaisi enemmänkin. Toisaalta käymme sitten harvoin missään baarissa tms, ravintoloissa silloin tällöin. Ei mene rahaa juuri muihinkaan menoihin tai herätehankintoihin, aika säästäväisiä ollaan muuten. Asumiseen menee kyllä rahaa, mutta minkäs sille voi. Ruoka on kallista, mutta minä maksaisin joskus jopa enemmänkin jos saisi kunnon raaka-aineita, mitä ei Suomessa ikävä kyllä taida tapahtua.
Mielestäni 50e ei ole hirveä summa viikonlopun ruokiin, mutta senkin voi käyttää miljoonalla eri tavalla. Jos koko summalla ostaa sipsejä ja kaljaa niin hukkaan menee, mutta hyvä liha-kasvis-juustoateria on jopa edullinen nautinto.
 

Yhteistyössä