Ruokahaaste vko 40

Scarlett O Harava

Tunnettu jäsen
17.08.2004
61 304
187
63
Aiheena on omena. Eli ruoka, jälkkäri tai leivonnaanen missä on omenaa.

Ruokahaasteen säännöt:
- kokkaa ja kuvaa (tekijä saa olla kuka tahansa samassa taloudessa asuva)
- kuva ja resepti sunnuntaina klo 19.45 mennessä
- äänestys alkaa sunnuntaisin 19.45 jälkeen ja kestää vuorokauden
- eniten ääniä saanut valitsee uuden raaka-aineen/aiheen
- nahistelijat eivät pääse äänestykseen
- jos uuden aiheen antanut ei pääse tekemään sunnuntaina äänestystä niin hän ilmoittaa siitä etukäteen ja joku muu tekee äänestyksen

Menneet haasteet:
vko 2 kana
vko 3 halpa liha
vko 4 makkara
vko 5 pinaatti
vko 6 pihvi
vko 7 keitto
vko 8 pikkulämpimät
vko 9 oranssi
vko 10 kala
vko 11 ylijääneet ruoka-aineet
vko 12 aamupala
vko 13 maksa
vko 14 herneet/pavut
vko 15 suklaa
vko 16 pääsiäinen
vko 17 grillattu ruoka
vko 18 vappu
vko 19 äitienpäivä
vko 20 eväs/eväät
vko 21 maitorahka
vko 22 peruna
vko 23 sienet
vko 24 hampurilainen
vko 25 finedining palstatyyliin
vko 26 kastike
vko 27 salaatti
vko 28 mansikka
vko 29 feta ja fetantyyppiset juustot
vko 30 mustikka
vko 31 kesäkurpitsa
vko 32 Yhdysvaltalainen keittiö
vko 33 Pikaruokaa palstatyyliin
vko 34 italialainen keittiö
vko 35 kasvisruoka
vko 36 leivotaan!
vko 37 riisi
vko 38 kaali
vko 39 marjat
 
  • Tykkää
Reactions: Rätti Väsynyt
Kiva, kun aihe tuli näin nopeasti, siitä propsit Scarlettille.

Mutta en osallistu taaskaan. Tämä on luokkaa maitorahka. Mitä muuta ihmisillä on tapana tehdä omenasta kuin piirakkaa tai sosetta? Huvittaa muutenkin, kun tuossa toisessa ketjussa meinasin jo arvuutella, onko uusi aihe omena vai banaani. Näköjään olisin voinut pilallakin veikata oikein.

Anteeksi suorat sanani. Jätän nyt tämän ketjun rauhaan, ja toivotan teille muille intoa kokkaamiseen ja reilua kilpailuhenkeä :) Ja erityisesti aion jättää myös Scarlettin rauhaan, tarkoitus ei ole mennä henkilökohtaisuuksiin tai kritisoida Scarlettin persoonaa. Anteeksi siis myös Scarlettille. Ehkä yritin vain kritisoida sitä, miksi yhden henkilön pitää olla lähes joka toisen ruokahaasteen yksinhallitsijatar. En tainnut osata muotoilla sanojani oikein.
 
Omenahan sopii moneen ruokaan, myös suolaisiin. Propsit sille, joka keksii jonkun jännän käyttötavan. (Tosin kyllä ihan perinteinen omppupiirakkakin maistuis...)
 
Upea aihe! Omenasta on niin moneksi. Curry-omena kastiketta, leivontaa, erilaisia patoja, säilöntä, jälkiruuat. Mielikuvitus vain rajana.
Toivottavasti kerkiäisin tähän osallistua ( lähinnä kun muistaisin kuvata tuotoksen ).
 

Omenainen lämminlisäke

Lanttua
Porkkanaa
Omenaa
Sipulia
Valkosipulia
Suolaa
Loraus siirappia

Kuori ja lohko aineet. Lisää pannuun nokare voita, lisää lanttu, porkkana ja sipulit. Anna muhia tunti. Lisää mausteet ja omenalohkot. Muhimisaika tässä vaiheessa on riippuvainen siitä, millaisen suutuntuman haluat.
Itse annan hautua yhteensä noin puolestatoista kahteentuntiin.
 
  • Tykkää
Reactions: Namppis88
Uuniomenat
P1020915.JPG


Kuori ja pilko omenoita uunivuokaan. Sekoita joukkoon sulatettua voita, kanelia ja sokeria. Pidä 200°C uunissa noin 15-20 min.

Tarjoile esim. vaniljajäätelön kanssa.
 

Yhteistyössä