V
vieras
Vieras
Eikö kaikkialla Suomessa annetakaan Rotateqia, siis niillä jotka saavat rokotteen rokoteohjelman puitteissa...
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja Minnie:Meidän neuvolassa on ainakin Rotateq. Onkohan toi rotari sisältänyyt aina vääriä osasia? Oma lapsi sai sen vuonna 2007.
Alkuperäinen kirjoittaja Terveet lapset:Onneksi heräsin esikoisen synnyttyä eikä kumpikaan lapsistani ole rokotettu laisinkaan. Ihan turha höpöhöpöttää siitä, miten he elävät mukamas suojassa täällä, kun muut ovat rokotettuja. Ihmisten on niin turvallista pitää silmänsä suljettuna asioilta ja väittää ne höpöhöpöksi. Niinhän itsekin tein. Nyt minulla onneksi on kaksi tervettä lasta, joilla on terveenä säilynyt vastustuskyky.
Ihmisparat, ehkä joskus heräätte.. sikainfluenssaepidemiat sun muut, pah! Rokotusten kannattajien vouhotusta epidemiasta, jota ei käytännössä juuri koskaan ollutkaan, rokottaminenkin oli täysin turhaa.
Alkuperäinen kirjoittaja aurum:Olet ihan oikeassa, olisipa kiva jos rokotteista todella kerrottaisiin myös riskit! Niitä ei juuri korosteta, koska tiedottamisesta vastaa rokotteiden myyjät. Ymmärrän oikein hyvin vaikkapa sen rotavirusrokotteen hyödyllisyyden kehitysmaissa, jossa vauvoja kuolee ripulitaudeissa herkästi kuivumiseen. Suomessa ei kukaan kuole rotavirukseen, ainoastaan jos vanhemmat ovat niin kuutamolla että eivät viel lastaan lääkäriin voinnin huonontuessa. Nesteytyksellä hoidetaan kuivumiset ja samalla lapselle tulee luontainen vastutuskyky ilman riskejä.
On monia muitakin rokotteita, jotka ovat kyllä ihan paikallaan. Mutta miksi pitäisi suomessa rokottaa esim vesirokkoa vastaan? Kysymys on useimmiten rahasta, ei niinkään pienokaisten parhaasta!
Onneksi rotarix otetaan suun kautta jolloin vieras virusdna tuhoituu toivottavasti mahassa. Mutta olisin tosi huolissani jos lapseeni olisi pistetty sitä lihakseen! Mistähän vaikka hullun lehmän tauti on saanut alkunsa?
En itse siedä fanaattisuutta puoleen tai toiseen, mutta fakta on että rokotusbusinesta hallitsee ensisjaisesti raha ja tuotot. Valitettavasti.
Alkuperäinen kirjoittaja aurum:Toisaalta täytyy muistaa, että enemmän kuin pari lasta rokotetuista saa haittavaikutuksia rokotteesta, joskus vakaviakin.
Alkuperäinen kirjoittaja +:nyt mua varmaan aletaan kivittämään, mutta mun 10kk ikäinen vauvani kuuluu lintuinfluenssa tutkimukseen.saanut ne rokote annokset ja mitään ei ole tullut...
Alkuperäinen kirjoittaja aurum:Alkuperäinen kirjoittaja +:nyt mua varmaan aletaan kivittämään, mutta mun 10kk ikäinen vauvani kuuluu lintuinfluenssa tutkimukseen.saanut ne rokote annokset ja mitään ei ole tullut...
en ole siis kuullut, että lintuflunssa rokotteessa olisi vahingossa jotain väärää ainetta. siitä siis on kysymys, ei mistään muusta !!!!
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Alkuperäinen kirjoittaja x:Mua huolettaa enemmän tuberkuloosi , joka on ilmeisen iskussa tossa itärajan takana - ja joka taitaa olla kehittymässä vastustuskykyiseksi , eli rokotteet tai lääkkeet ei pure siihen.
Mun isä sairasti aikanaan tuberkuloosin, joten meillä on lapsille otettu kaikki rokotukset - en jää odottelemaan jotain epidemiaa ja totea sit , että "oho.."
Meidänkin sairaalan lastenlääkäri ei ole tykännyt tästä, että calmette lopetettiin. Se vaatii aina kuitenkin sitten useamman uhrin, että se saadaan takaisin ohjelmaan.
Alkuperäinen kirjoittaja -:Euroopassa Rotarixin käyttöä ei ole rajoitettu missään välissä, eikä tuoreen päätöksen mukaan sitä tulla rajoittamaankaan, koska virus ei aiheuta sairauksia ihmisessä. Lankinen huomauttaa, että rokote annetaan suun kautta ja DNA hajoaa ruoansulatuselimistössä.
--
EMA on antanut rokotteen valmistajalle tehtäväksi selvittää asia perin pohjin ja valmistaa mahdollisimman pian rokotteita, joissa ei ole vieraita viruspartikkeleita, Lankinen sanoo.
Alkuperäinen kirjoittaja mamma:ei anna mitään rokotteit lapsilleni ja hyvin on pysyneet terveinä kaikki kolme. ei yhtäkään lääkäriresuua ja vanhin lapsi on 4,5-vuotias!
Alkuperäinen kirjoittaja Maria:Alkuperäinen kirjoittaja mamma:ei anna mitään rokotteit lapsilleni ja hyvin on pysyneet terveinä kaikki kolme. ei yhtäkään lääkäriresuua ja vanhin lapsi on 4,5-vuotias!
Siksihän ne sun lapset pysyy terveinä, kun ympärillä olevat vastuulliset ihmiset ottavat rokotukset! Jos tarpeeksi monta alkaa toimimaan kuten sinä, saadaan tännekin vaarallisia tauteja. Jos 95% väestöstä ottaa rokotteet, nämä rokottamattomat pääsevät siinä siivellä. Jos tuo luku pienenee - ei rokotussuoja ole enää niin hyvä.