Romanian mustalaiset

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja gallup
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Enpä puutu aiheeseen muuten kuin että nää "romanian mustalaiset", eli kerjäläiset EI OLE MUSTALAISIA. Romanialaisilla ja romaneilla ei ole "mitään tekemistä" toistensa kanssa.
 
[QUOTE="tjaa";26085683]Enpä puutu aiheeseen muuten kuin että nää "romanian mustalaiset", eli kerjäläiset EI OLE MUSTALAISIA. Romanialaisilla ja romaneilla ei ole "mitään tekemistä" toistensa kanssa.[/QUOTE]

Ei varmasti kaikki täällä olevat ole romanian mustalaisia mutta on niitäkin olemassa ja täällä kerjäämässä.
 
[QUOTE="tjaa";26085683]Enpä puutu aiheeseen muuten kuin että nää "romanian mustalaiset", eli kerjäläiset EI OLE MUSTALAISIA. Romanialaisilla ja romaneilla ei ole "mitään tekemistä" toistensa kanssa.[/QUOTE]

No kyllä ne on usko pois juuri niitä Romanian mustalaisia. Romaneita elää Romaniassa lähes 2 miljoonaa.
 
Voiko tuollainen perseily olla laillista... Nyt pitäisi pistää kova kovaa vastaan ja pienistäkin häiriöistä ja rikoksista ulos maasta! On ihan selvää, mihin ne aamulla haetaan. Kerjäämään ja varastamaan järjestäytyneelle rikollisliigalle.

Kohta joku älyvapaa liikkuvuus ry hommaa noille kaupungin kustantamat asunnot ja perseily jatkuu.
 
[QUOTE="Aloittaja";26085587]Niin että mitä nyt haluat muuta sanoa kuin että vapaa liikkuvuus on romanien puolestapuhujana? Minä kysyin että onko viranomaisilla tarpeeksi valtaa karkottaa ne pois vai haluatteko te vielä jatkaa tätä romani kerjäläis ongelmaa? Lue tuo aloitusviesti niin huomaat. :)[/QUOTE]

Pyhä jysäys mitä yksinkertaisuutta.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Keittiönoita;26085578:
Luin tuon linkissä olevan jutun vielä uudestaan enkä löytänyt siitä kohtaa, jossa olisi sanottu romanien olevan luvatta kyseisellä tontilla. Kiinteistön omistajaan on oltu yhteydessä, joten hän mitä ilmeisimmin on tietoinen tontillaan olevista romaneista. Vaikuttaa siis siltä, että näillä romaneilla on tontin ja mökin omistajalta hyväksyntä siellä olemiseen. Naapureiden kannalta tietysti tilanne on ikävä, mutta ymmärrän silti sen, että poliisi ja viranomaiset ovat voimattomia, jos kerran tontin omistaja sallii romanien leiriytyvän siellä.

Luultavasti voi olla näin. Täällä oli laiton leiri yksityisessä metsässä. Jälki oli aika sanoinkuvaamaton ja vahingot jäi omistajan kustannettavaksi. Oli yrittänyt niitä häätää ja vasta virkavallalla uhkailu sai katoamaan leirin kuin tuhkatuuleen.

Näiden kerjäläisten mukana tulee kuitenkin ei vain kerjäämistä, vaan juuri näitä hyvin negatiivisia ja haitallisia lieveilmiöitä:
rikollisuutta
vahinkotekoja
Olisihan se hyvä, jos homma sujuisi jos sen annettaisiin vain olla, mutta kun ei se ongelma katoa sillä, että suljetaan silmät. Enkä tiedä onko kerjäämisen kieltäminen laillakaan sitten oikeasti mitenkään päin hyvä, toimiva tai oikein. Rikollisuus ei sillä katoa.
 
Mielestäni perustetaan heille jonnekkin oma paikka missä voivat olla.
Euroopassa näitä paikkoja on jo olemassa.

Miksi? Saman he tekisivät sillä 'omalla paikalla', eli sotkisivat ja kakkisivat paikat täyteen. Varastaisivat naapurista.

Laillinen keino häätää heidät ulos maasta on ainoa järkevä vaihtoehto.

Pommittakaa viranomaisia ja kaupunginhallitusta sekä kansanedustajia. Kysykää, MITÄ aiotte tehdä romaneille?
 

Yhteistyössä