samoin jos työtön saa paremman politiikan ansiosta duunia niin mun nähdäkseni hänen tilanteensa paraneeJos duunari saa alhaisemmat verot ja halvemmat polttoaineet, niin miten tarkalleen ottaen elintaso ja ostovoima laskevat?
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
samoin jos työtön saa paremman politiikan ansiosta duunia niin mun nähdäkseni hänen tilanteensa paraneeJos duunari saa alhaisemmat verot ja halvemmat polttoaineet, niin miten tarkalleen ottaen elintaso ja ostovoima laskevat?
Saarikko on vassariKeskustan porvaripuheenjohtaja Annika Saarikko on eri mieltä
Kun kokoomuksen hyväksymät kriisituet jätetään huomiotta Kataisen hallitus velkaannutti maatamme enemmän kuin Marinin hallitus..
..jossa myös kokoomus oli oppositiosta velanoton takana hyväksyen ne: Saarikko läksytti Orpon hiljaiseksi velanotosta – ”Tiedättekö, se ei pidä paikkaansa” https://www.is.fi/politiikka/art-2000009318624.html Annika Saarikko antoi palaa vastatessaan kokoomuksen Petteri Orpon syytöksiin valtion...keskustelu.kaksplus.fi
Sinulla on yksioikoiset ja sovinistiset ajatukset viestiesi perusteella. Miksi kuormitat rasvaisilla jutuillasi elämänmyönteistä perhepalstaa?Saarikko on vassari
Miksi sä olet naisvihaaja?Sinulla on yksioikoiset ja sovinistiset ajatukset viestiesi perusteella. Miksi kuormitat rasvaisilla jutuillasi elämänmyönteistä perhepalstaa?
Kolumniteksti on valitettavasti ajatukseltaan taidokkaasti yhtenevä nykyisen hallituksen ideologian kanssa suhtautumisessa duunareihin, maamme köyhälistöön, myös köyhät lapset sekä viiteen aikaisemman hallituksen valittuun. Ideologisista syistä ymmärrys nykyhallituksella ei ole tavoittanut edes sitä mistä päätetään. Ei tunneta toimeentulotuen rakenteita, ei toimeentulotuen saajien taustoja, ei köyhien lasten taustoja, eikä asumistuen tarkoitusta. Halutaan vain lyödä ja lyödään niin lujaa, että varmasti yhteiskunnassa olevat jo heikossa asemassa olevat ihmiset konttaavat entistä nöyremmin.ohjelmamme on rakennettu tarkasti kuin yksinhuoltajan romuauton alle asennettu pommi
![]()
Jyrki Lehtolan kolumni: Hallitusohjelmamme on rakennettu tarkasti kuin yksinhuoltajan romuauton alle asennettu pommi
Hallitusohjelmamme poistaa köyhyyden niin, että köyhyys ei enää kannata, kirjoittaa Ilta-Sanomien kolumnisti Jyrki Lehtola.www.is.fi
Kiitos hauskasta(!?)kirjoituksesta Jyrki Lehtola, näinhän se homma eteneehirvittää ja pelottaa! En millään ymmärrä miksi kd lähti tähän tunnottomaan ja köyhiä kurittavaan hallitukseen!
Hän näyttää silleTaidat olla naisvihaaja.
Aivan jättimäiset leikkaukset tulossa. Samoin soviteltua päivärahaa saava saattaa saada jopa 611 euron leikkaukset kuukausituloihinsa, huh, huh, tämä Orpon, Purran, Henrikssonin ja Essayahin leikkauspolitiikka vie paljon ihmisiä köyhyyteen ja kurjuuteen. Aivan kädetöntä politiikkaa, jonka leikkuriosat kursittu jakomielisesti eri pöydissä.Taloussanomat. Näin ansiosidonnaisen määrä vähenee 2 500 euron tuloilla
100% ensimmäiset 8 viikkoa: 1 500 €/kk
80% seuraavat 9–34 viikkoa: 1 200 €/kk (–300€)
75% viikosta 35 alkaen: 1 125 €/kk (–375€)
TÄLLÄ hetkellä työtön voi saada lapsikorotusta ansiopäivärahan lisäksi. Hallitusohjelmassa lapsikorotukset poistettaisiin kokonaan.
2023 lapsikorotusta on kuukaudessa yhdestä lapsesta saanut 147,21 euroa, kahdesta lapsesta 216,09 euroa ja kolmesta lapsesta 278,46 e.
Työttömyysetuus maksetaan tällä hetkellä viiden vuorokauden omavastuuajan jälkeen. Uusi hallitus nostaisi omavastuupäivien määrän seitsemään. Kun esimerkissä yhden päivän ansiopäiväraha olisi 70 euroa, vähentäisi omavastuuajan pidentäminen kahdella päivällä maksettavaa etuutta 140 eurolla.
A-KASSAN esimerkkilaskelman mukaan työtön yhden lapsen vanhempi menettäisi hallitusohjelman kirjausten toteutuessa ensimmäisen kahdeksan viikon jälkeen 447,21 euroa kuukaudessa. Kun työttömyyttä jatkuu viikolle 35, menetykset olisivat 522,21 euroa.
Kahden lapsen vanhemmalla vastaavat luvut olisivat 80 prosentin leikkauksen jälkeen 516,09 euroa ja 75 prosentin jälkeen 591,09 euroa.
Kolmen lapsen vanhemmalle leikkaukset merkitsisivät kahdeksan viikon jälkeen 578,46 euron lovea lompakkoon. 35. työttömyysviikolla menetykset olisivat yhteensä 653, 46 euroa kuukaudessa.
Täytyy olla hyvä, kun PS Purrakin tykkää ja äänestäjät. Win win.
Laskin mitä oman työttömyyden kohdalla tämä tarkoittaisi. Ansiosidonnainen leikkautuisi 500 eurolla. Lapsia ei ole, mutta jos olisi vaikka kolme kappaletta, leikkaus olisi yli 800 euroa kuussa.Ansiosidonnaista saavilta tippuu kuukausitulot myös satasia, esim. 2500€/kk tienaavan ansiosidonnainen kun alentuu portaittain, niin menetykset nykyiseen verrattuna 500-700€/kk. Kiittävät varmasti Orpoa ja Purraa joiden ministerinpalkkiot juuri nostettiin reilusti.
Kun otettaan huomioon, että köyhyysraja on n. 1500-1600 euroa, niin ansiosidonnaisen porrastaminen on kohtuutonta. Mikäli sitä on välttämätöntä porrastaa, niin pienentäisin ansiosidonnaista alkupäästä esim. (ensimmäiset 6 kk -25%) ja korottaisin loppupäästä. Tämä vähentäisi ansiosidonnaisen "turhaa" käyttöä niiden osalta, joilla on mahdollisuus työllistyä, eli houkutusta jäädä vähäksi aikaa roikkumaan ansiosidonnaiselle.Ansiosidonnaista saavilta tippuu kuukausitulot myös satasia, esim. 2500€/kk tienaavan ansiosidonnainen kun alentuu portaittain, niin menetykset nykyiseen verrattuna 500-700€/kk. Kiittävät varmasti Orpoa ja Purraa joiden ministerinpalkkiot juuri nostettiin reilusti.
Samaa mieltä. Huonoon suuntaan on Suomi-laiva menossa. Käy vielä huonommin kuin Titan-sukellusveneelle.Oltaisiin pidetty vaan reilu Sanna maan johdossa. Asiat menevät tämän hallituksen aikana todella metsään, vaikka porvarit väittävät muuta. 0,9% ja 0,2% ero voi aiheuttaa paljon pahaa.
35 viikkoa on 8 kuukautta. Kahdeksan viikkoa on kaksi kuukautta, mikä on omaan makuun liian lyhyt aika noin kovalle porrastukselle. Mieluummin ensin tippuisi vaikka 90 prosenttiin ja välissä olisi vaikka yksi porras lisää.Taloussanomat. Näin ansiosidonnaisen määrä vähenee 2 500 euron tuloilla
Niinpä. Jos rahaa saa tekemättä työtä suurin osa valitsee sen työttömyyden ja siihen pitää saada muutos.35 viikkoa on 8 kuukautta. Kahdeksan viikkoa on kaksi kuukautta, mikä on omaan makuun liian lyhyt aika noin kovalle porrastukselle. Mieluummin ensin tippuisi vaikka 90 prosenttiin ja välissä olisi vaikka yksi porras lisää.
Mutta toisaalta ihmisillä on yleensä irtisanomisaika ja laki takaa tietyissä tilanteissa jopa vapaata työstä, että pääsee hakemaan työnantajan ajalla uutta työtä. Eli ennen sen ansiosidonnaisen tippumista 80 prosenttiin alkuperäisestä on ollut jo 8 kuukautta aikaa etsiä uutta työtä. Eli tässä kritiikissä kokonaan unohtuu se, että tarkoitus ei ole ensinnäkään jäädä työttömäksi tai jos jää, niin ei ole tarkoitus olla työttömänä 8 kuukautta tai pidempään, että putoaa sille 75 prosentin tuelle.
Omakohtaisesti voin kertoa, että tulin liikkeen lopettamisen myötä irtisanotuksi. Yt-neuvottelut käytiin syksyllä ja irtisanomisaika oli 6 kk. Työnantaja tarjosi meille vielä sellaista sopimusta, että jos teemme työtä vähän pidempään emmekä lähde heti, saamme pienen bonuksen. Niinpä tein itse kesäkuun loppuun työtä eli 7-8 kuukautta sen jälkeen kun sain tietää joutuvani työttömäksi ja jäin siitä sitten suoraan lomailemaan ansiosidonnaisella. Ei ollut aikomustakaan hakea duunia enkä sitä tehnytkään koko sinä irtisanomisaikana enkä itse asiassa loppuvuonna kun ei huvittanut. Lopputili lomapalkkoineen ja bonuksineen oli niin hyvä, että minkäänlaista toimeentulotukiongelmaa ei ollut päivärahan juostessa. Siihen aikaan ei ollut vielä perhettäkään. Vuoden vaihteen jälkeen aloin sitten hakea työtä ja taisin saada paikan maaliskuussa.
Enkä varmasti ole ainut irtisanottu, jonka ajatukset kulkevat samaa rataa. Ihan ensiksi pari kuukautta pois oravanpyörästä ja sitten katsellaan josko viitsisi alkaa hakea duunia. Ja tämähän siis ei ole tarkoitus. Tuossa minunkin tapauksessani tarkoitus olisi ja systeemin kannalta optimaalista olisi, että olisin alkanut heti yhteistoimintaneuvottelun jälkeen hakea työtä. Olisin varmaan työllistynyt ennen irtisanomisajan loppua enkä missään vaiheessa olisi joutunut työttömyyskorvausta nostamaankaan. Niin sen pitäisi mennä ja niin se tulee yhä useammin menemään kun ansiosidonnaisesta tehdään vähemmän houkutteleva vaihtoehto.
Sanna ei sössisi maata ja aiheuttaisi tätä Orpon/Purran/Häkämiehen luokkasotaa.Oltaisiin pidetty vaan reilu Sanna maan johdossa. Asiat menevät tämän hallituksen aikana todella metsään, vaikka porvarit väittävät muuta. 0,9% ja 0,2% ero voi aiheuttaa paljon pahaa.
Sanna sössi jo ja nyt joudutaan korjaamaan Suomi Sannan sössimisen jäljiltä.Sanna ei sössisi maata ja aiheuttaisi tätä Orpon/Purran/Häkämiehen luokkasotaa.
Puhemiehenä häärää rasse&misogynisti.Sanna ei sössisi maata ja aiheuttaisi tätä Orpon/Purran/Häkämiehen luokkasotaa.
Mutta kun nyt tulee paskempaa politiikkaa ja vähennetään työn kannattavuutta, erityisesti keikka-, silppu-, pätkä- ja vuokratyön.samoin jos työtön saa paremman politiikan ansiosta duunia niin mun nähdäkseni hänen tilanteensa paranee