[QUOTE="Leena";25249244]Jahas, te onnelliset olette jo päässeet maaliviivalle

Autatteko vielä hetken, koitan tänään saada tämän loppuun (että pääsee taas palaamaan normaalielämään...)
Syksy-ruutu:
Erä -10 = on vuonna 1934 perustettu aikakauslehtiä ja verkkopalveluita kustantava yhtiö.
Joulu -10 (ja tästä se 5+5+5, ei aukee millään kummastakaan suunnasta)
Suomen Kansallisteatterin 5+8 molemmat niistä
joulu 10 - mikä julistetaan jouluna aina?
5+5+5 = on Simpsoneissa esiintyvä koira. ja yllä oleva sana on myös jakson nimi
Simpsonit:
Turanga, ei aukea millään vihjeistä huolimatta. Vääntäkää vahvemmasta rautalangasta
turanga 11 mikä olio turanga on, se on hieman erimuodossa tura wikissa avaruu... , ja se toinen mikä se on myös se on mu......i
Kamera-ruutu:
Heliokset -14 ja -15 ja -4 mikään ei aukea
Helios täsmähaulla : 4 =Yhdysvaltain ilmailu- ja avaruushallinto
helios 14 - taivaan yllä eräs kappale joka leijuu
helios 15 - tälläsiä on fotoelmeri esim , eli sen on pakko olla valo.....
Kala -9 ja -5, kaikki hauet ja ahvenet kokeiltu, ei auta
kala 9 valkoinen lintu ,joka pitää kesäisin järvellä inhaa ääntä
kala 5 : on brittiläinen vuonna 1988 valmistunut komediaelokuva, jonka on ohjannut Charles Crichton. Elokuvan päärooleissa esiintyvät John Cleese, Jamie Lee Curtis, Michael Palin ja Kevin Kline.
1980-luku:
Kahvin ja ruskean välissä -17 mikä tummanruskeapapukahvi se voi olla?
"milkcoffeebrown" suomenna
Lockerpie -11 =Tanttala on Kanta-Hämeessä, Janakkalan kunnan kaakkoisosassa sijaitseva PiiP, johon kuuluu
Klaani -10 ja siitä -7 rotanhäntään
rot hänt 7 :" on nisäkkäiden suurin heimo. Siihen luetaan 730 pienikokoista jyrsijälajia 150 suvussa.[2] Heimon lajeja tavataan luontaisesti Euraasiassa, Afrikassa ja Australiassa monenlaisissa elinympäristöissä, ja ihmisen mukana ne ovat levittäytyneet koko maapallolle"
klaan 10 mikä tuo yllä oleva sana on +heimo
Pelle-ruutu:
Pääsanasta -10 vasemmalle = "oli saksalainen käsipalloilija ja olympiavoittaja, joka pelasi maalivahtina. Hän oli mukana Saksan kultaa voittaneessa joukkueessa Berliinin olympialaisissa 1936"
Syntisäkistä alaspäin lähtevät, ei aukea vihjeistä huolimatta

Varkaus

ja se toinen kun ajaa autolla humalassa eli?
Meksiko-ruutu:
Tortilla -5 ja
5+7.
tort 5 : ) on niiden paprikoiden (Capsicum) nimitys, joissa kapsaisiinipitoisuus on suuri.
tort 5+7 . Sitä käytetään muun muassa tulisessa Piipsalaatissa (PIIIIP), jota meksikolaisissa ravintoloissa heti kättelyssä tuodaan pöytiin.
Argggggh.
Pääsanasta lähtevät 13 ja 9+13+3 Varmaan hankalimmat ikinä!
pääsana 13 : on Atlantin valtameren läntisin lahti. Sen pohjoisosana on Yhdysvallat itäisestä Floridasta läntiseen Texasiin. Lahteen laskee Mississippijoki.
9+13+3 tämän löytää googlella : "Harva maa maailmassa tarjoaa niin paljon kuin " PIIIPP" Meksiko. Mexico City on yksi maailman suurista kaupungeista ja sen nähtävyydet ovat loputtomat."
Tässä nyt muutama, mä jatkan ton ilmiö-ruudun parissa kun sekin on vielä ihan kesken, samoin poliisi ja kallio-ruutu

[/QUOTE]
tässä apua ylämäkeen
