Rasvanlisäys vauvanpuuroon

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja nannanella
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Meille sanottiin (aivojen) kehityksen vuoksi noin 3rkl/vrk pitäisi saada rasvaa,niinpä puuroonkin pienen rasvalisän laitan ja edelleen vielä isommillekin lapsille,ne kun ovat huonoja syömään
 
Alkuperäinen kirjoittaja sahei:
Meille sanottiin (aivojen) kehityksen vuoksi noin 3rkl/vrk pitäisi saada rasvaa,niinpä puuroonkin pienen rasvalisän laitan ja edelleen vielä isommillekin lapsille,ne kun ovat huonoja syömään

Varmaan tarkoitat 3 tl/vrk, eli kaksi-kolme teelusikallista on oikeampi määrä päivää kohti.
 
Meillä kans terkkari ja allergialääkäri kehotti antamaan rasvalisää sillon, kun poika ei allergian takia kasvanu kunnolla. Mut kehottivat käyttämään kasviöljyä, kasvimargariini vissiin tosin ajaa saman asian. Samaisten henkilöiden kehotuksesta jätettiin pois, kun poika alkoi kiriä kasvua kiinni ja oli saanu vähän massaa lisää. Nyt siis ei enää käytetä lisärasvoja.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ahmutar:
Vauvoille voidaan antaa rasvalisää, jos vauvan kasvussa on ongelmia. Normaalisti kasvava vauva ei tarvitse rasvalisää. Näin sanoi meille lastenlääkäri/allergologi.


Juuri näin. Ja tuo oikea määrä on siis 2-3 tl, ei rkl. Ja lisä mieluummin öljynä kuin kevytlevitteenä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Käpylehmä:
Ja lisä mieluummin öljynä kuin kevytlevitteenä.

Jos joku ihmettelee miksi, niin lisään vielä, että kevytlevitteissä on esim. suolaa ja muita lisäaineita ja mahdollisesti kovetettuja kasvirasvoja, jotka eivät ole terveellisiä vauvoile.
 

Yhteistyössä