Raskauden himot/ällötykset, kumpi tuli?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "aloittaja"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Pakko tulla taas kirjoittelemaan että uusi himo bongattu, en olisi jaksanut koskea lieteen enää tänään mutta kun oli PAKKO saada paistettua sipulia aromisuolalla ja keitettyjä kananmunia siihen sekaan nam nam nam :-D

mamma& Pötkylä
 
[QUOTE="aloittaja";26479419]Odotan tyttöä, ei tee mieli lihaa tai kunnon ruokaa ollenkaan, vaan hedelmiä, vihanneksia ja kaikkea raikasta ja kevyttä. Pojasta taas söin kuin hevonen ja himoitsin juuri lihaa ja makkaraa ym.[/QUOTE]

Meillä ei ole vielä lasta.. Mutta luvattu poika ultrassa.. Ällötyksenä ollut juusto, ja himotuksena, rypäleet, mandariinit, punajuuri, kurkku...
 
Kahden tytön kans himona ollut appelsiinit ja luumut. Nyt kolmas raskaus ja himona kaikki suolainen, oiskohan poika? Ällötyksenä tällä hetkellä kala kaikissa muodoissa. Ajatus alkoi heti etoa????
 
Ennen raskautta himoitsin kaalilaatikkoa, hernekeittoa ja lihapiirakoita. Olisikohan ollut jotakin rv20 luokkaa, kun työpaikan ruokalasta leijui kaalin tuoksu ja jouduin juoksemaan oksentamaan läheiseen vessaan. Tämän jälkeen myös lihapiirakka ja hernekeitto ovat saaneet kuvottavan tunteen, joka on pysynyt raskauden jälkeenkin.

Sen sijaan makkaraperunat ja pizza saivat minut raskausaikana hulluksi. Niitä en normaalisti syönyt kuin baari-iltoina, mutta raskauden myötä aloin niitä noutamaan tihenevällä tahdilla. Parhaillaan taisi pizza-taksi käydä puolenyön aikaan tuomassa kotiovelle :) Tässä ehkä syy, miksi paino pomppasi loppua kohden aika reilusti ja jatkoi nousua synnytyksen jälkeenkin.

Toinen mielenkiintoinen seikka, niin ennen raskautta pystyin valvomaan lähes aina sen 24 tuntia putkeen ilman väsymystä ja parhaimmillaan heräämään parin tunnin yöunien jälkeen toiseen mokomaan rupeamaan. Ja yleensä yöunet oliva luokkaa 6-8 tuntia, enempää en vain osannut nukkua. Raskausaikana hyydyin hetkessä ja saatoin viimeisillään nukkua torkkuen kevyesti 16 tuntia. Eli kävin hereilllä vessassa, söin jotain, kippasin takaisin nukkumaan. Nyt 8h on melkeinpä minimi yöunen tarve, joskin sekin katkonaista ja päivisin nukuttaa silti. Niinä päivinä, joina lapsi on ollut äidillä tai siskolla hoidossa, olen saattanut nukkua 12 tuntia putkeen, jota ennen raskautta en olisi uskonut.


Ja tyttö tuli.
 
Ensimmäistä odottaessa kaikki makea himotti, erityisesti jäätelö (en syö normaalisti makeita herkkuja) -> tyttö
Toista odottaessa en pystynyt syömään mitään maustettua eikä mitään mielitekoja ollut, ainoastaan valju perusruoka meni alas -> tyttö
 
Himoitsin valkosipulia, rasvaista ruokaa ja pönttösuolakurkkuja, meinasin kerran heittää ukon pihalle kun toi vääriä maustekurkkuja ekan kanssa inhosin hetken kahvia ja kananmunaa kaikessa muodossa, en vieläkään syö kanamunaa toisen kanssa myös ällötti kananmuna ja nuudelit.
Tyttöjä molemmat :)
 
Kun en odottanut ja maistoin etikkakurkkuja oli melko hyvää mutta himoa ei ole tullut siihen.
Odotusaikana kaikki puhdas
Kurkku, Salaatti, marjat ja mango,
Viinirypäleet. Mantelit, Maito ja peruna<3 hitsi oli ihan hirveästi kaikkea etten muista. Myös Salmiakki. Byää ja broilerinmaksaa.. kerran söin ja sillä pärjäs. Poika tuli.
Jos söin väärää nii järkkypahoinvointi. Ei raskaana iskee myös(Juusto) Mutta se jää aina siihen tai menee nopsasti ohi.
 
Mä nautin kirpeistä mauista kuten vihreistä omenista ja sitruunamehujäästä
raskausaikana. Lisäksi merisuolalla maustetut sipsit himotti... paljon!! Tyttö tuli.
 

Yhteistyössä