Eikö ihan oikeasti nämä "mies joutuu maksaan elareita byhyy"-ihmiset ymmärrä, että kyseessä on lapsen oikeus, ei sen "vittumaisen akan", joka päätti pitää lapsen. Jos "en halunnut lasta"-vikinällä miehet pääsisivät maksuistaan, niin eiköhän joka hemmetin kusipää käyttäisi tuota tekosyynään, oli alunperin halunnut tai ei. Tai mikä sen kivempaa, laitetaan akka vaikka tahalleen paksuksi ja naureskellaan partaan kun itse ei tarvi osallistua asiaan mitenkään.
Ikäviä ne tapaukset, joissa nainen kusettaa, mutta kusettajankin lapsilla on oikeus isäänsä. Ja miehet voi kuitenkin lapsensa hylätä ilman mitään sanktiota tai vaivaa, niin aika vähän siinä mitään vastuuta pitää kantaa. Jos ei ole elareihin varaa niin nekin kela maksaa.
Ap:lle tsemppiä ja ehkäpä kannattaa jatkaa tuota raskautta ilman miestä, mieluusti tietysti sukulaisten/ystävien tuella. Tai sitten vaikka yhteyttä sinne neuvolaan, josta löytää erilaisia tukiryhmiä. Minustakin tuntuu, että tuollaisella menolla vain katkeroidutte toisillenne. Mies voi herätä myöhemmin haluunsa osallistua, kun koko ajan päällä ei ole muistutusta "pakosta".
Mielestäni miehen käytös ei kuitenkaan ole millään tapaa fiksua tai hyväksyttävää. Nimenomaan nämä asiat pitäisi puhua halki. Nytkin pakeni kaljalle sen sijaan, että keskustelisi siitä, ettei halunnut tätä lasta. Aina voi myös erota, ei ole pakko alkaa puolisoaan henkisesti moukaroimaan kun vituttaa.