Rasitusastma ja uimahallireissun jälkeen kova mahakipu...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tupukkaliini
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Tupukkaliini

Uusi jäsen
20.04.2006
20
0
1
Meillä 8-v lapsella epäilys rasitusastmasta, mutta pakkaa sekoittaa myös ruoka-aineallergiat jotka vielä hieman epäselviä. Oirehtii KOVALLA mahakivulla niin että 1,5km koulumatkalla useasti joutuu pysähtymään kyykkyyn eli on todella kivulias ja toisinaan kertoo kovasta rintaan pistämisestä,
Nyt on ollut 4x uimahallissa uintia ja joka kerta on tullut itkien kotiin kovan mahakivun+rintakivun takia. Voiko kloori aiheuttaa kipuja vai onko todella taustalla rasitusastma oireineen. Olemme menossa rasitusastmajuoksu testiin 1 kk:n päästä.
Mitä oireita muilla lapsilla on ollut? Tähän asti on tutkittu vain ruoka-aine allergioita mutta marraskuussa tuli kuvioihin rintakivut joten ruettiin epäilemään myös rasitusastmaa....olisi jo kyllä riittänyt yhden pikku neidin riesaksi ne ruoka-aineallergiat ovat nimittäin jo sitä luokkaa ettei enää astmaa olisi tarvinnut...ompa siitepölyallergiatkin hänellä ja voimakkaat onkin...joten pelko oli että astma puhkeaa....
Mutta jos on joitakin neuvoja antaa, mielellään otamme vastaan!
 
Kuulostaisi astmaoireelta rasituksen jälkeen.

Meidän astmalapset ovat nuorempia, joten en tiedä vielä mahakipuyhteydestä henkilökohtaisesti, mutta tutuilta/astmalistalta olen kuullut/lukenut tästä. Eli lapsi oireilee/luulee oireilevansa vatsalla ja syy on keuhkoperäistä. Myös jalkakipu on tyypillinen. Mitenkäs pakkasilla? Onko yskittänyt? Jaksanut normaalisti ulkoilla?

Tähän voisi auttaa se, että pyydät lääkäriltä kokeeksi avaavaan lääkkeeseen reseptin ja kokeilette sitä.

Astma on kyllä onneksi jo helppo todettava tuon ikäiselle lapselle!

Tsemppiä! :flower:
 
Mistä astmalistalta olet lukenut nuita oireita? Voisin itsekin käydä tutustumassa niihin. Tuo mitä sanoit jalkakivusta on yllättävää sillä lapsella oli nimenomaan kova jalkakipu myös sen uimahalli reissun jälkeen jolloin myös maha+rintakipu...miten se voi jalassa tuntua???
Meillä on oirehtinut niin pakkasilla kuin lämpimässä eli saunassa toisinaan sanoo rintaan käyvän ja liikuntatuneilla niin ulkona kuin sisällä on tullut huono olo toisinaan muttei suinkaan aina. Avaavaa lääkettä saatiinkin kokeeksi ja täytyy ottaa PEF-puhallukset ennen seuraavaa kontrollia.
Kiitti sulle vihjeistä ja saa tulla lisää vielä...
 
\
Alkuperäinen kirjoittaja 01.03.2007 klo 10:25 Tupukkaliini kirjoitti:
Mistä astmalistalta olet lukenut nuita oireita? Voisin itsekin käydä tutustumassa niihin. Tuo mitä sanoit jalkakivusta on yllättävää sillä lapsella oli nimenomaan kova jalkakipu myös sen uimahalli reissun jälkeen jolloin myös maha+rintakipu...miten se voi jalassa tuntua???
Meillä on oirehtinut niin pakkasilla kuin lämpimässä eli saunassa toisinaan sanoo rintaan käyvän ja liikuntatuneilla niin ulkona kuin sisällä on tullut huono olo toisinaan muttei suinkaan aina. Avaavaa lääkettä saatiinkin kokeeksi ja täytyy ottaa PEF-puhallukset ennen seuraavaa kontrollia.
Kiitti sulle vihjeistä ja saa tulla lisää vielä...

Jaa-a, tuo jalka- ja vatsakipu on aikas yleinen vanhemmilla lapsilla astman yhteydessä. Joku joskus arveli, että olisi sitä kun keuhkot eivät saa tarpeeksi happea ja näin ollen lihaksiinkaan ei välity riittävästi happea, niin jalat olisivat jatkuvasti "maitohapoilla", eli kipeät kuin pitkän treenin jälkeen? Ja ei niiden oireiden tarvitse tosiaankaan olla joka kerralla, tilanne vaihtelee. Kokeilehan antaa aina epäselviin kiukunpuuskiin, kipuihin yms. outoihin asioihin sitä avaavaa, jos auttaa, tiedät missä vika. :)

Niin ja se astmalista, sinne tarvii lähettää esittely, riittää kyllä kun kerrot vaan epäilystä, siellä on paljon tietoa asiasta. Osoite on tässä:

http://health.groups.yahoo.com/group/astmalapset/


Jaksamisia!
 
Meillä 6 vuotiaana tyttö sai astmalääkkeet ja ainainen yöyskä hävisi. Sitten syksyllä selvisi että koulussa liikuntatunneilla tulee rintakipua. Ensin siis hengästyi, sitten ahdisti ja sitten tuli rintakipu. Välillä tuli huono olo. minä jo luulin että ei kai sydämessä ole vikaa. Lääkäri sanoi johtuvan siitä kun keuhkot ei saa tarpeeksi ilmaa. Hän alkoi ottaa avaavaa lääkettä aina ennakkoon ennen liikuntatuntia tms. niin rintakivut hävisivät. Nyt hän on 8 v. ja avaavaa ei tartte ottaa kuin flunssa-aikana, ei edes ennen hiihtoa jos on muuten kunnossa.
 

Yhteistyössä