Rahoista ja lomista (äitiyslomalta hoitovapaalle)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jään kotiin sittenkin
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

Jään kotiin sittenkin

Vieras
Miten se nyt menee kun jäin elokuussa äitiyslomalle ja ehdin pitää kesälomat jo. Mutta miten menee sitten muut lomat, mitä nyt on kertynyt. Saanko ne rahana vai miten, aion jäädä hoitovapaalle suoraan. Vai kannattaisiko ensin "mennä töihin" ja pitää lomat, vai ottaa rahana?

Ja milloin ne rahat sitten saa? Entä vaikuttaako ne lomarahat kotihoidontukeen?

Tiedän että voi vaihdella tessin mukaan mutta miten teillä on järjestetty?
 
Lomat pidetään yleensä äitysvapaiden loputtua eli ennen hoitovapaan alkua. Käytännössä siis saat ne rahana, mutta et siis samaan aikaan saa mitään muuta rahaa, vanhempain tai kodinhoidontukea vaan olet ihan niinkuin olisit lomalla töistä.

Lomia voi myös säästää, mutta lain mukaan vain 18 päivää ylittävän osan - eli siis jos sinulle on kertynyt vaikka 25 päivää lomaa niin ainakin se 18 päivää kannattaa pitää koska muuten voit menettää sen. Lopun 7 päivää voisi sitten säästää vaikka sille ajalle kun palaa töihin.

Monestihan äidit tekevät niin, että pitävät lomansa silloin kun isä käytää isäkuukautensa. Tämä siksi, että äiti ei voi olla isän isäkuukauden aikana kotona vanhempainvapaalla eikä voi samaan aikaan saada myöskään kodinhoidontukea. Sen vuoksi siis äiti on usein "kesälomalla" kun isä pitää isäkuukauttaan.
 
Voit pitää loman esim. ennen hoitovapaalle jäämistä. Loma kannattaa pitää myös sen vuoksi, että loma-ajalta kertyy taas uutta lomaa.

Edellistä vastaajaa pitää korjata sen verran, että toki saat loma-ajalta myös kotihoidontuen. Siihen olet oikeutettu, jos alle 3 -vuotias lapsesi ei ole kunnallisessa päivähoidossa.
Jos miehesi pitää samaan aikaan isäkuukauden, ei kotihoidon tukea saa (ellei pienituloisessa perheessä muitakin lapsia --- tarkista Kelasta)

Loma-ajan palkka sinulle maksetaan normaalilla palkanmaksurytmillä ja lomarahat saat silloin kuin ne muutenkin työpaikallasi maksettaisiin. Kannattaa aina ottaa yhteyttä esimieheen sekä palkanlaskijaan...

Kaikkia lomia ei välttämättä kannata pitää pois, vaan säästää osa jolloin voit pitää lomaa myös töihin palattuasi.
 
Itse jäin kotihoidontuelle suoraan äitiyslomalta, tosin niin, että käyn tekemässä keikkaluonteisesti hommia töissä. Lomat mulla on siis täysin vielä pitämättä ja tarkoitus olisi alkaa pitämään niitä nyt helmikuussa. Toukokuun alussa palaan takaisin ihan kokopäiväisesti töihin. Tosin jos mulle nuo rahana maksettaisiin nuo lomat, niin ei sekään haittaisi, mutta ei sitä ole ainakaan vielä tehty, että enköhän sen lomana tule pitämään. Sitten kesällä vielä jää hieman lomia, mitkä on kertynyt äitiyslomalta viime kesänä.
 

Yhteistyössä