Pystyykö tylliä värjäämään?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Näin ne minulle kangakaupassa väittivät. Kokeilin sitten värjätä Dylon-värinapilla mutta väri ei tarttunut. :snotty: a. ilmeisesti tein jotain väärin tai b. tylliä ei pysty kotikonstein värjäämään.
 
Hmm, olis tietysti pitänyt kysyä mistä materiaalista tuo tylli oli tehty. Et olisko ollut silkistä tai nailonista, niitä pystyy värjäämään kotona. Ilmeisesti toi oli sitten polyamidia tai keinosilkkiä :snotty: Toisaalta polyamidiakin pystyy värjäämään mut ne aineet ei taida olla käsikauppatavaraa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja maantiekiitäjä:
kuules mulla on ollu jotkut tekokuituiset verhot jotka värjäsen teellä ja kyllä väri pysyi, mutta noista värinapeista en tiiä..

Tuliko teellä minkä väristä? Pitäis saada tuo morsiustylli jollain tapaa "ruskeaksi".
 
ihan vahingossa kaatui kankaalle.. tuli sellasta "teenväristä" keltasenruskeeta.. vaikee selittää..
ei lähteny se vahinkoläntti pesussa pois joten tein ämpärillisen teetä ja liotin verhoja siinä yön yli..
vahingosta viisastuneena juon teet keittiössä nykyään.. :laugh:
 

Yhteistyössä