Puutarhaihmiset! Tarvitsen neuvoja

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Etana"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

"Etana"

Vieras
Vuosi sitten keväällä perustetussa liljapenkissä on joku etanoiden/kotiloiden invaasio. Kaksi liljaa on ihan mustanaan limanuljaskoista, todella ällöä. Toistaiseksi muut liljat ovat säästyneet.

Miten pääsen otuksista eroon? Ovatkohan ne harmittomia vai tuhoavatko uuden kukkapenkkini?
 
kaikki etanat ovat haitallisia kasveille. laita johonkin astiaan pohjalle olutta ja kaiva se kukkapenkkiin niin että suu on pinnan tasolla. etanat menevät sinne ja hukkuvat.
 
Osta etanamyrkkyä,sellasia sinisiä pieniä palleroita.ripottele kukkapenkin ympärille+sinne liljapenkkiin,ja kerää sitten kuolleet etanat pois(kuolleita etanoita ei saa jättää pihalle,kun toiset etanat käyttää niitä ravinnokseen).Suolallakin saa etanat kuolemaan,kaataa etanan päälle sitä.Viime kesänä laitoin meidän tontin reunalle tota ainetta ja seur.päivänä kävin keräämässä niitä niin tuli pitkästi yli 60 :/
 
Kaikki pitää tappaa pikaisesti! Kerää ne sankoon, jonka pohjalla on kuumaa vettä ym. ruumiita ei saa jättää luontoon, koska lajitoverit syövät ne ja kasvavat vielä isommiksi. Käy puutarhakaupasta ostamassa etanoiden myrkkyä hillitäksesi niiden tuloa pihamaalle. Käy "metsästysretkellä" säännöllisesti.
 

Yhteistyössä