Putken tilavuus, apua!

Putken halkaisija 170 mm ja pituus 100000 mm eli 100 metriä

0,170/2 = 0,085 = r
Pohjanala on r x r x pii eli 0,085*0,085*3,14 = 0,022687
korkeus(tai siis pituus)*pohjanala 100000*0,022687 = 2268,65 m³
 
Alkuperäinen kirjoittaja Vääntäjä;28339807:
Putken halkaisija 170 mm ja pituus 100000 mm eli 100 metriä

0,170/2 = 0,085 = r
Pohjanala on r x r x pii eli 0,085*0,085*3,14 = 0,022687
korkeus(tai siis pituus)*pohjanala 100000*0,022687 = 2268,65 m³


SORRY MULLA MENI NOI PILKUT VÄÄRIIN KOHTIIN. ELI OIKEA VASTAUS ON 2,26865 m³

0,170/2 = 0,085 = r
Pohjanala on r x r x pii eli 0,085*0,085*3,14 = 0,022687
korkeus(tai siis pituus)*pohjanala 100*0,022687 = 2,26865 m³[/QUOTE]
 

Yhteistyössä