Alkuperäinen kirjoittaja maalari:
millaisia kokemuksia teillä punamultamaalin keittämisestä?
mistä kannattaa hankkia tykötarpeita ja miten paljon mahtaa maalia kulua peruskokoiseen rintamamiestaloon?
Kertoisitteko kaikenlaisia vinkkejä jne, en ole koskaan tehnyt ja nyt aiotaan oma talo maalata pihassa keitetyllä maalilla.
Millainen maalinkeitto-astian pitäisi olla? kelpaako vanha saunan vesipata?
Vanha saunapata käynee hyvin. Me ollaan tehty isossa tynnyrissä. Ollaan laitettu siihen ympärille vielä lasivillaa, niin pysyy lämpö tasaisemmin. Siis tynnyrin ulkopuolelle, rautalangalla kiinni
Tehkää tukeva tulisija, ja varatkaa lähelle vettä. Jos maali alkaa näyttää uhkaavasti siltä, että se kiehuu yli niin vettä vaan päälle.
Jauhoista voi käyttää vaikka ruisjauhoa tai vehnäjauhoja. Ruisjauho on ollut se "perinteinen" johtuen saatavuudesta ja hinnasta, mutta vehnästä tulee kyllä parempi liisteri kuin rukiista. Ja vehnä taitaa nykyisin olla edullisempaa. Vehnän kanssa keittoaika on jonkin verran lyhyempi, johtuen tuosta paremmasta sitkosta.
Maalia pitää sekoitella koko keittämisen ajan, ettei se ota pohjaan kiinni. Voitte tehdä vaikka laudanpätkästä sopivan sekoituskauhan. Tai käy se lauta sellaisenaankin, on vaan hankala pitää kädessä.
Veden, rautasulfaatin, pigmentin ja jauhojen lisäksi voi laittaa myös merisuolaa ja vernissaa, mutta ne ei ole välttämättömiä. Toi suola lisää vähän säilymisaikaa.
Ja keittäkää tosiaan riittävän pitkään, kumpia jauhoja nyt sitten käytättekin. Maalin valmiuden voitte testata niin, että joko sivelette sitä maalia laudanpätkään tai kastatte sinne tynnyriin laudanpätkän ja annatte kuivua. Jos siitä ei hieroessa irtoa pigmenttiä yhtään käsiin, niin sen maalin pitäis olla valmista.