pph:n palkka?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "nouna"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Palkka riippuu paikkakunnasta, koulutuksesta ja onko kunnalla vai yksityinen. Työehtosopimuksen mukainen palkka kunnalla on koulutetulla n. 400€/ kokopäivälapsi + henkilökohtaiset ja tva -lisät, lisäksi kulukorvaukset.
 
Noin 740-800€/kk josta lähtee verot. Lisäksi saat kulukorvauksen noin 5€/pvä/lapsi. Sillä kustantelet ruoat, wc paperit, askartelut yms kaikki. Minun kk palkka neljällä lapsella on huidellut noin 1200- 1500€ Riippuen miten lapset ovat olleet hoidossa. On siis pätevän palkka.
 
[QUOTE="pph";29509552]Etpä tule tienaamaan juuri mitään jos saat ottaa vain 2 hoitolasta. unohda koko homma.[/QUOTE]

No riippunee hiukan paikkakunnastakin. Meidän kunnassa saa omasta lapsesta 400/kk per lärvi ja palveluseteli kokopäiväisestä lapsesta on 700euroa.
Ei minusta huono palkka. Toki työkin on vaativaa ja vastuullista.
 
Joissakin kunnissa ei saa omista palkkaa eli n. 400e/hoitolapsi, itse olisin saanut kahdesta lapsesta n. 800e ja siitä verot pois, käteen olisi jäänyt reipas 500e + kulukorvaus, joka on mitättömän pieni. En alkanut sitten kuitenkaan, kun kyseessä kokopäivätyö mitättömällä palkalla.
 

Yhteistyössä