Porkkanakakka

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Porkkana!
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

Porkkana!

Vieras
Vauvani on maistellut soseita n. kuukauden ja kakka on välillä porkkanasoseen näköistä. En ole huomannut lapsella mitään erityisiä vatsakipuja tms. Onko normaalia vai pitäisikö lopettaa porkkanan anto kokonaan? Peruna-porkkana vellistä tulee mielestäni selvemmin tätä porkkanakakkaa. vauva nyt 4kk.
 
Jos porkkanakakka järkyttää, niin kokeilepa syöttää bataattia...

Meillä muuten porkkana veti ekan vauvan pyllyyn näppysiä, mutta pikkuveljellä ei tullut mitään reaktiota.
 
Niin, voi miettiä, paljonko noin pieni pystyy vihannessoseesta ylipäätään saamaan ravintoa irti. Vatsa ei ole kehittynyt vielä, tavara tulee lähes koskemattomana toisesta päästä ulos. Siksi kiinteitä suositellaan aloitettavaksi vasta myöhemmin.
 
meillä muksut on aloitanu kiinteet jo 3kk iässä.. maistellu jo hiukan nuorempanakin.. ei mitään vatsavaivoja ja tottahan että jos porkkanaa syötät niin kaipa se kakkakin sitte on sen väristä..
 
Meillä aloitettiin kiinteät 6kk iässä ja kyllä porkkana tulee ulos lähes porkkanana ja kun annoin parsakaali/perunaa joka oli pilkullista, niin pilkullista oli sitten kakkakin ;)
 

Yhteistyössä