Porekylpy & shindo?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Piipa75
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Piipa75

Jäsen
11.02.2007
893
0
16
Osaako kukaan sanoa, saako raskaana ollessa käydä yrttiporekylvyissä tai "harrastaa" shindoa? Meillä on työpaikan virkistyspäivillä tällaista ohjelmaa ja mietin, voinko osallistua vai en. Yritin etsiä tietoja netistä, mutten löytänyt.

Vastauksesta kiitollisena,
Piipa rv 18+4.

(Yrttiporekylpy olisi ajankohtainen rv 19+5, shindo jotain rv 21+.)<br><br>
 
Porekylpyä ei suositella, koska se voi kiihdyttää aineenvaihduntaa ja verenkiertoa. Jokainen tekee toki itse omat ratkaisunsa tämän suhteen.

Itse olin kylpylässä ihan raskauden alkumetreillä ja sillonkaan porealtaassa ei ollut kyllä enää kiva olla: tuli kauhean tukala olo. Nyt sain lahjakortin yhteen hoitolaan ja hoitoon kuului kylpy. Kysyin heiltä, että soveltuuko raskaana oleville ja he vastasivat, että ei suositella juurikin tuosta aiemmin mainitsemastani syystä.

Kannattaisi varmaan kysyä tuosta shindosta ihan sieltä paikasta mihin olette menossa.
 
Lääkäri minulle sanoi myös sen, että poreammeessa ei saisi oleilla odotusaikana, koska etenkin selän alueelle osuvat poreet saattavat kai aikaansaada supistuksia..
 

Yhteistyössä