Kirkasvalolamppu ja raskaus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Saraaa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Saraaa

Uusi jäsen
01.08.2008
17
0
1
Yritin etsiä netistä tietoa aiheeseen liittyen, mutten löytänyt mitään järkevää, joten ajattelinkin josko jollain täällä olisi parempaa tietoa siitä, saako kirkasvalolamppua käyttää raskausaikana? Itselläni hieman taipumusta syysmasennukseen ja haluaisin näin sitä ehkäistä.
 
Missään tapauksessa en suosittele käyttämään! Vaikka lääkärit eivät sitä myönnäkään, olen varma ensimmäisen keskenmenoni johtuneen lampusta. Luin netistä, että lampun päivänvalo-ominaisuus sisältää aaltopituudeltaan mm. röntgensäteiden kaltaisia säteitä, joka todennäköisesti aiheutti keskenmenoni.
 
Kyllä sitä voi ihan turvallisesti käyttää raskaanakin. Ei sillä ole mitään yhteyttä mihinkään keskenmenoihin.. tietty jos se itseä hepottaa vaikeassa tilanteessa niin ajatella niin sillehhän ei voi mitään... mutta ei siinä oikeasti ole mitään riskejä.
 
Herranen aika, ottakaa nyt järki päähän. Luxi-tehot ovat kirkasvalolampuissa niin pieniä että esimerkiksi auringonvaloon verrattuna ne ovat mitättömiä. Pitkäaikainen tuijotus voi korkeintaa pientä päänsärkyä aiheuttaa.

Vai että vielä röntgensäteitä...

"HALOO ONKO KUKAAN KOTONA???"
 

Yhteistyössä