Poliisi liioitteli Tapanilan juttua?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija vierasssaassa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija vierasssaassa

Vieras
Helsingin käräjäoikeus päätyi alentamaan Tapanilan raiskauksesta tuomitun kolmikon tuomiota suuren julkisuuden perusteella. MTV Uutisten rikostoimituksen päällikön Jarkko Sipilän mielestä oikeus päätyi kummalliseen kehäpäätelmään

Käräjäoikeus on siinä täysin oikeassa, että tämän niin sanotun Tapanilan raiskauksen tekotapa ei ollut tiedossa.

Helsingin poliisi tiedotti tapauksesta 10.3.2015 näin: ”Junassa ahdistellut poikajoukko seurasi naista ja jatkoi ahdisteluaan. Tilanne eteni siihen, että poliisi tutkii tapausta nyt törkeänä raiskauksena

Sen tarkemmin poliisi ei raiskauksesta kertonut tutkinnan aikana. Mielikuva oli kuitenkin selvä: kyse oli joukkoraiskauksesta. Poliisi ei tätä oikaissut

Käräjäoikeus kuvasi tapauksen näin: ”Näistä vastaajista yksi on estänyt häntä huutamasta pitämällä käden hänen suullaan ja samanaikaisesti työntänyt kätensä asianomistajan housunkauluksesta sisään ja sormen asianomistajan emättimeen ja toinen on työntänyt kätensä asianomistajan housunkauluksesta sisään takapuolelta ja sormensa tämän peräaukkoon. Asianomistaja on saanut tilanteessa työnnettyä itseään irti ja käden pois suultaan siten, että on päässyt huutamaan ja raavittua yhtä vastaajaa, jolloin vastaajat ovat poistuneet paikalta.”

Tapausta yhtään vähättelemättä voi suoraan sanoa, että kyse ei ollut joukkoraiskauksesta sellaisena kuin se yleiskielessä ymmärretään. Raiskausrikoksen tunnusmerkistö kyllä täyttyi ja varmasti tilanne on ollut uhrin kannalta kauhistuttava.

Selvää on, että tapaus meni pieleen jo poliisin tiedottaessa tapauksesta. Viranomaisen tiedottaminen ei saa luoda tapauksesta vääränlaista kuvaa. Näin kävi nyt. Tekotavasta olisi pitänyt kertoa lisää viimeistään, kun nettikeskustelu roihahti.

Poliiseja aina syytetään siitä, että tietoa vuotaa liikaa, Poliiseja aina syytetään siitä, että tietoa vuotaa liikaa, mutta näin ei ikävä kyllä tällä kertaa tapahtunut ..... Tarina jatkuisi http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/art...-pitanyt-kertoa-tekotavasta-tarkemmin/5197842

Eli POLIISI LIIOITTELI TAPAHTUMAA !!! Mitään yhtymistä ei edes tapahtunut!!
Pojat saivat kansan suuttumaan ja nyt joku idiootti saattaa vaikka tehdä näille pojille jotakin ... HALOO!


 
ihan se on poikien oma moka, jos joku nyt on hermostunut, ja tekee pojille jotain. Todella typerä teko! Toivottavasti eivät enää ikinä moiseen syyllisty!
 
Ai niin noilla apinoilla ei ole minkäänlaista itsehillintää. Kun mieleen tulee asiat "pillu -> tehdämieli -> raiskata" niin ei ole mahdollista tehdä päätöstä olla satuttamatta viattomia naisia vaan on ihan pakko raiskata. Sillä ei vaan voi mitään kun neekerivaistot ottavat vallan?
 
Näiden rikollisten ei tarvitsisi pelätä yhtään mitään, jos olisivat osanneet käyttäytyä asiallisesti, normaalisti ja naista kunnioittavasti. Kylläpä on taas melkoista valkopesua.
 

Similar threads

Yhteistyössä