Playa Blanca, Lanzarote

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja jussi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

jussi

Vieras
Hei!
Olemme suunnittelemassa etelänlomaa perheen kanssa. lapset 1,5 ja 8 vuotta onko tällä palstalla kokemuksia ko. paikasta. Esitteiden perusteella paikka vaikuttaisi lapsiperheelle sopivalta kohteelta.
 
Me olimme viime talvena Playa Blancassa, Playa Flamingo -hotellissa (Finnmatkat).

Meitä lomaili aikuisten lisäksi, 1-, 3- ja 9-vuotiaat. Hotellin uima-altaat olivat hyvät, tosin meidän 1 v. vesipedon kanssa piti poistua allasalueelta, tämä kun olisi uinut koko ajan, eikä kuitenkaan pysy lämpimänä pitkään tuommoinen pieni. Allasalueella ei muuta tekemistä ollutkaan. Leikkipaikalla vietettiin muutama tovi myös, sekin olisi voinut olla monipuolisimpi.

Esikoinen oli Super Kids -kerhossa, siitä ei ole kuin hyvää sanottavaa. Lapsille järjestetyistä iltaohjelmista tykättiin myös kovasti. Yhden illan isommat olivat myös järjestetyssä hoidossa, sekin oli iso plussa.

Uimaranta oli lähellä ja siellä viihdyttiin.

Alue oli turvallinen, myös Playa Blancan kylä, jossa oli kävely alue, siis ei tarvinnut pelätä autoja.

Vuokrattiin myös auto ja kierreltiin sillä saarta sekä käytiin Fuerteventuralla lautalla. Tosi hyvä reissu oli, ja keskimmäinen tahtoisi kovasti uudestaan.

Oltiin koulujen hiihtoloman aikaan helmikuussa, ja silloin oli vähän viileää, noin plus 18 astetta, se kai sitten suurin miinus.
 
7 v sitten olimme lanzarotella, puerto del carmenissa ja oli aivan ihana loma! olimme kaksi viikkoa heinà-elukuussa ja vaikka sen jàlkeen ollaan nàhty paljon eksoottisempia kohteita (esim. punainen meri, israel, capo verde afrikassa, malediivit, ranskalainen polynesia, pari caribiin meren maata jne...), ja muuta eurooppa, niin tuo espanjalainen saari jài meidàn sydàmiin hauskana paikkana, minne voisi kyllà palata.

vaikkei ei mitààn niin ihmeellistà tehty. ai niin, silloin olimme vielà lapsettomiakin, mutta mielestàni ainakin meidàn hotelli sopi hyvin lapsiperheille ja siellà oli tosiaankin paljon lapsia! vuorkasimme auton ja nàimme saaren pààstà pààhàn (luolat, rannat, sisàkaupungit ja kylàt sekà tietenkin tuliperàisen tulivuorialueen). ihan turisti paikka ja vàhàn aitoa, mutta saimme harvinaisen sympaattisen kuvan kansasa ja meillà on vielàkin yhteyksià sinne.

hintataso oli ainakin silloin jonkun verran halvempi kuin milanossa ja sòimme hyvàà kalaa paikallisilla kastikkeilla (etenkin orsolassa, missà on kalastajasatama) ja lihaa sekà maistoimme paikallisia viinejà, joissa ei todellakaan ollut vikaa.

 
Me muuten kävimme talvisella lomallamme tuolla Puerto del Carmenissa autolla, kun vierailimme Texas Rancho parkissa. Ja meidän perheen vilkkaille pojille paikka näytti liian suurelta, vilkkaalta ja autoja liikkui tosi paljon.
 
Kävimme marraskuussa viimevuonna Lanzarotella Carmenissa. Mukana 2 10kk ikäistä, yksi 10v ja 14v. pikkuisten kanssa oli helppo liikkua vaunuilla, autoilijat tosi kohteliaita suojateitten kohdalla, pysähtyivät aina vaikket edes astunut ajoradalle.
Isommillakin lapsilla oli ihan turvallista liikkua esim lähimarkettiin tai edeltäkäsin rannalle. Vuokrattiin myös auto ja kierreltiin lähes koko saari. Paljon kauniita pikkukyliä ja erikoisia maisemia, huimia korkeuseroja.
Hyvä hotellimme oli Floresta; Kaksikerroksisia "pikkutaloja" ympäri allasaluetta. Voisimme vaikka lähteä uudelleen, lomailu oli helppoa ja leppoisaa. Bulgarian matkamme josta toissapäivänä palattiin, oli pienoinen pettymys, ei mennä toista kertaa.
 
Olimme Albenassa jota kyllä kehutaan kovasti lapsiperheille sopivaksi kohteeksi, no varmaan rauhallisempaa kuin jossain Sunny Beachilla.
Oltiin varattu yksiö keittomahdollisuudella (kaksioita ei ollut enää saatavilla). Huone sijaitsi neljännessä kerroksessa, siis ylimmässä, ei hissiä vaikka osassa hotellia kuitenkin oli se hissi. Tuplarattaamme mahtuivat juuri oviaukosta sisään mutta siihen se sitten tyssäsi.
Vastassa oli niin kapea käytävä että Rattaat oli jätettävä ulkopuolelle.
Yksiöksi huone oli todella pieni, kulkutilaa ei jäänyt kuin kapea kaistale ovelta parvekkeen ovelle.
No se keittomahdollisuus sitten; ei mikroa, kahvinkeitintä ei edes kahvipannua! Veitset,haarukat yms puukot oli sijoitettu alakaapin lattialle roskiksen viereen ja astiat kuivattiin tiskipöydällä telineessä, jonka toinen pojistamme heläytti yhtenä iltana lattialle.
Suihkun lattiakaivo oli niin tukossa että hetken suihkuttelun jälkeen olit nilkkoja myöten uimassa.
Esitteen mukaan yksiön ruokailutilana toimii parveke; kokoa 1x2m.
Hotelli oli Tjäreborgin luokituksen mukaan 4 tähteä.
Pyrittiinhän me tietenkin olemaan mahdollisimman paljon allasalueella tai rannalla ja muutenkin ulkona, mutta iltaisin kun asetuttiin huoneeseen ja lapset nukkumaan olis vähän rauhaakin kaivannut. diskomusiikki kuitenkin pauhasi joka suunnalta vähintään yökolmeen asti ja naapurihotellien yöshowt vielä siihen päälle.
Vaikka tiedettiin etukäteen että Albena on suljettu hotellialue, oli kuitenkin yllätys että sieltä jokapaikkaan onkin tosi pitkä matka. Siis mitään paikallista ei päässyt jalkaisin näkemään.
Albena, niinkuin ilmeisesti ne kaksi muutakin suosittua bulgarian kohdetta, koostuu siis yksinomaan hotelleista ja rihkamakojuista vierivieressä sekä pikkupuodeista joissa myydään "adidasta" ja "esprittiä" halpaan hintaan.
Kyllä matkassa oli jotain hyvääkin, ranta,kuuma hiekka, hyvä allasalue ja hyvä sää. Ravintolassa syöminen suomen hintoihin verrattuna edullista, hyvä ruoka, ja matkamuistona koko perheellä ripuli!
 

Yhteistyössä