Puerto del Carmen on ihan ok-paikka. Siisti ja turvallisen tuntuinen. Mutta varautukaa siihen, että siellä saattaa olla todella tuulista. Joku kertoi, etteivät voineet poistua hotellista pariin päivään, kun ilmassa lenteli kaikkea mahdollista kamaa pyykkitelineistä alkaen. Me oltiin siellä vasta maaliskuun lopussa, jolloin oli todella upeat ilmat eikä meille sattunut tuota ongelmaa. Hotellissamme oli lisäksi lämmitetyt uima-altaat, joka oli mun mielestä luksusta. Ilmasto oli ainakin silloin hyvin kosteata, esim. pyykit ei kuivunu narulla moneen päivään.
Auto kannattaa ehdottomasti vuokrata pariksi päiväksi, että pääsee kiertämään saarta kunnolla. Tiet ovat hyviä eikä liikenne oli mitenkään kaoottista. Siellä on paljon hienoja ainutlaatuisia nähtävyyksiä. Autonvuokra ei oo paha, jos ajattelee mitä perhe maksaa matkatoimiston järjestämistä valmisretkistä. Jos ei kuitenkaan ota autoa, kannattaa tsekata esim. ilmainen bussikuljetus Carmenin lähellä olevaan teemapuistoon Texas Rancho Parkiin.
Ruokia ostimme läheisestä Spar-marketista, jossa oli halvempaa kuin kulman takana olleessa pikkupuodissa (joita on siis ihan joka kulmalla).
Netistä löytyy tosi paljon tietoa, jos vaan jaksaa ruveta googlaamaan.