V
Vaimo lähti
Vieras
Päivän työreisulle toiseen kaupunkiin, naitiin eilen illalla ja aamulla vaimo sanoi, että tulee ikävä minua.
Olenkohan onnellinen mies...?
Olenkohan onnellinen mies...?
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja been there:Alkuperäinen kirjoittaja Ntt:... ihmisellä on tosiaan taipumus hankkiutua ihmissuhteisiin, joissa voi toistaa lapsuutensa ihmissuhteitten ongelmia. Kuullostaa järjettömältä, mutta eipä ihminen mikään järkiolento olekaan.
No jos kysymyksessä ei ole järkiolento, ei silloin ole kyseessä ihminen.
Ihminen, jos kuka, on nimenomaan järkiolento. Tämä ominaisuus, kyky arvioida ja punnita tekojensa seurauksia ja olla toimimatta pelkän tunteen tai 'vaiston' varassa, erottaa meidän eläimistä.
Alkuperäinen kirjoittaja eräsperäs:Alkuperäinen kirjoittaja Xy1:Kun parisuhteesta loppuu tunne, niin järki ei riittä sen pelastamiseen
Omaan kommenttiini selvennystä kaipaaville. Varmasti on parisuhteita joissa pelkän tunteen ja intuition virrassa eteneminen on ok, mutta yleispätevää totuutta siitä ei ole syytä tehdä.
Alkuperäinen kirjoittaja justiisa noinnikkääsä:En viitsi lainata koko Ntt:n pitkää, viimeistä kirjoitusta, mutta olen täysin samaa mieltä.
Alkuperäinen kirjoittaja yks tavis:Minä en oikein vieläkään käsitä; eikö siis rakkaus olekaan se tärkein asia parisuhteessa. Käytännössä se tarkoittaa että rakastaa toista ihmistä juuri sellaisena kuin hän on ja käyttäytyy itse hyväksyvästi ja kunnioittavasti puolisoaan kohtaan.
Alkuperäinen kirjoittaja been there:Järki on kuitenkin se, joka kantaa suhteen niiden suvantovaiheiden ylitse, jolloin intohimo, rakkaus tai mikä tähansa muu tunne on madaltunut tai toisaalta ylikorostunut; suuttumus, turhautuneisuus, kyllästyminen jne.
Alkuperäinen kirjoittaja eräsperäs:rakkaus on kiinni molempien tai toisen tahdosta
Alkuperäinen kirjoittaja eräsperäs:Eiköhän tuossa ole tosiaan kyse siitä avioliittolupauksen kohdasta, jossa kysytään "tahdotko rakastaa?" Joskus sitä tahdotko kysymystä on mietittävä ihan konkreettisesti rakkauden tunteen ollessa hävinnyt johonkin arjen kiireen ja väsymyksen, suuren pettymyksen, vihan tai surun keskelle. Silloin se tahto rakastaa ja olla yhdessä punnitaan.
Alkuperäinen kirjoittaja eräsperäs:...rakkaus on kiinni molempien tai toisen tahdosta olla yhdessä...
Alkuperäinen kirjoittaja been there:Alkuperäinen kirjoittaja eräsperäs:Eiköhän tuossa ole tosiaan kyse siitä avioliittolupauksen kohdasta, jossa kysytään "tahdotko rakastaa?" Joskus sitä tahdotko kysymystä on mietittävä ihan konkreettisesti rakkauden tunteen ollessa hävinnyt johonkin arjen kiireen ja väsymyksen, suuren pettymyksen, vihan tai surun keskelle. Silloin se tahto rakastaa ja olla yhdessä punnitaan.
Ehkä se on näin, ne jotka virallistavat suhteensa, miettivät tätä kysymystä jo etukäteen, mutta viimeistään silloin kun siihen on vastattava tahtooko vai ei.
Alkuperäinen kirjoittaja eräsperäs:...rakkaus on kiinni molempien tai toisen tahdosta olla yhdessä...
Kyllä. Tunne seuraa tekoa.
Alkuperäinen kirjoittaja been there:Vanhempien rakkaus lastaan kohtaan toimii myös näin: Lapsen parhaasta pidetään huolta (naisilla myös jo raskausaikana alkaa huolenpito lapsen parhaasta) ja hoivaaminen nostattaa tunteen; minä rakastan tätä pientä ihmistä.
Alkuperäinen kirjoittaja rusinalautanen:Mietin vaa että onko vakikirjoittajilla, eräsperäs ja been there.... lapsia? Rakkaus ei kuulkaa ole tahdosta kiinni se on kyllä ihan syvällä sydämestä.
Alkuperäinen kirjoittaja rusinalautanen:Mietin vaa että onko vakikirjoittajilla, eräsperäs ja been there.... lapsia? Rakkaus ei kuulkaa ole tahdosta kiinni se on kyllä ihan syvällä sydämestä.
Alkuperäinen kirjoittaja eräsperäs:Käsittääkseni tuota käytetään ihan pariterapiassakin. Eli pienten rakkauden tekojen tekeminen saa puolisot taas lähentymään toisiaan kohden pikkuhiljaa.
Alkuperäinen kirjoittaja eräsperäs:Kaikkein viimeiseksi tulisi myös löytää jostain järkeä tajua milloin näistä toimenpiteistä ei ole saavutettavissa mitään hyötyä vaikka tahtoa riittäisikin.
Voit miettiä asiaa edelleen ihan rauhassa, mutta tähän parisuhdekeskusteluun sillä ei varsinaisesti ole mitään yhtymäkohtaa. Parisuhde on parisuhde, oli lapsia tai ei.Alkuperäinen kirjoittaja rusinalautanen:Mietin vaa että onko vakikirjoittajilla, eräsperäs ja been there.... lapsia? Rakkaus ei kuulkaa ole tahdosta kiinni se on kyllä ihan syvällä sydämestä.
Alkuperäinen kirjoittaja a-täti:Arvostan suorapuheisuutta.
Sinkun elämää ja parisuhdepalstat eivät ole vahvinta osaamisaluettani. Mutta ellit 50+ palstalla on niin hiljaista. Tulkaa pitämään seuraa 50+ palstalle.
Alkuperäinen kirjoittaja been there:Alkuperäinen kirjoittaja justiisa noinnikkääsä:En viitsi lainata koko Ntt:n pitkää, viimeistä kirjoitusta, mutta olen täysin samaa mieltä.
Tässäpä asiasisältöä kommentissa kerrakseen. Oletko aina ollut samaa mieltä vai aloitko juuri nyt olla samaa mieltä?
Alkuperäinen kirjoittaja been there:Alkuperäinen kirjoittaja eräsperäs:Käsittääkseni tuota käytetään ihan pariterapiassakin. Eli pienten rakkauden tekojen tekeminen saa puolisot taas lähentymään toisiaan kohden pikkuhiljaa.
Juuri näin. Siinä nimenomaan lähdetään ajatuksesta, että tahtoa on ja nyt etsitään polkua sen yhteisen rakkauden äärelle. Kun käyttäytyy rakastavasti, tunne seuraa tekoa.
Alkuperäinen kirjoittaja been there:e]
Vastuullinen terapeutti ei edes ota työstettäväkseen mahdotonta tehtävää, esimerkiksi sellaista paria, jonka tahtotila ei riitä terapiatyöskentelyyn. Mahdotonta on myös työskennellä, jos pelkät tunteet myllertävät, eikä järki aseta mitään rajoja käytökselle.
Alkuperäinen kirjoittaja säälin been there done thatia:bdtd on kiukkuinen, koska kukaan ei tykkää hänestä.
Alkuperäinen kirjoittaja Lillukka-:Alkuperäinen kirjoittaja säälin been there done thatia:bdtd on kiukkuinen, koska kukaan ei tykkää hänestä.
Ai "kukaan"? Vai no kukaan? Oikeasti. Taas kerran ketju pilaantuu tuosta noon lässytyksestä ja öhrmm. ja 'nokkeluudesta'. Kuinka sä jaksat!
Alkuperäinen kirjoittaja Lillukka-:Paljon pointteja ketjussa. Osallistun ehkä paremmin ja enemmän huomenna, nyt ei jaksa. *työn väsynyt raataja*.