Pelko keskenmenosta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Esikoinen haaveissa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

Esikoinen haaveissa

Vieras
Hei!

Minulla on yksi keskeytynyt keskenmeno takana ja plussaa on kaavinnan jälkeen odotettu ja odotettu. Nyt vihdoinkin toisesta clomikierrosta saimme plussauutisia. En tiedä sitten mikä näistä auttoi, mutta clomien lisäksi kävin vyöhyketerapiassa, söin maitohappobakteereja, foolihappoa, kylmäpuristettua vehnänalkioöljyä ja tiputin painoa 6 kiloa. Mutta nyt sitten alkaa pelko uudesta keskenmenosta. Eli minkä verran clomit lisäävät keskenmenon riskiä?

Minulla alkoi 8 päivän päästä ovulaatiosta tuhruvuoto, jota kesti kolme vuorokautta ja luulin jo ettei tästä kierrosta ollut mahdollista tulla raskaaksi, mutta toisin kävin, kun oikeita vuotoja ei alkanutkaan. Rv 4+0 tuli yhdynnän jälkeen hieman verensekaista valkovuotoa. Rv 5+0 tuli myös kerran pyyhkiessä hieman veristä vuotoa. Olen huomannut myös, että ennen tätä raskautta pari päivää ennen menkkojen alkamista on usein käynyt niin, että ulostamisen jälkeen on emättimestä hölähtänyt kirkkaan punaista verta ja loppunut sen jälkeen. Nyt tänään säikähdin ulostamisen jälkeen esiintyi taas "punertavaa valkovuotoa" hieman, jouduin kyllä tikistelemään. Voiko keskenmenon saada sen vuoksi, jos pinnistää ulostaessa liian kovasti? Mistä tämä emättimestä tuleva verensekainen vuoto tulee, joka ilmenee ulostamisen jälkeen? Juon paljon vettä ja syön kyllä kuituja (kuitupitoista ruisleipää, neljän viljan puuroa ym.) mutta jotenkin raskauden aikana vatsan toiminta näköjään muuttuu.
 
Hei "esikoinen haaveissa"!

Kiitos kysymykestä, ja pahoittelut, että vastaan vasta nyt.

Ymmärrettävästi tilanteessasi olet huolissasi raskauden jatkumisesta, tuo pelko kulkee mukana varmasti vielä pitkään. En osaa sanoa, minkä verran juuri clomifenin käyttö lisää keskenmenoriskiä, uskoisin, että suurempi syy saattaa olla se tausta, miksi clomifeniä käytetään.
Alkuraskaudessa on hyvinkin tavallista, että pientä vuotoa ilmenee. Veren määrä elimistössä lisääntyy raskauden aikana ja pintaverisuonetikin herkistyvät ja vuotelevat helpommin, esim. juuri ulostaessa tai yhdynnän jälkeen. Pinnistämällä et voi keskenmenoa aiheuttaa. Vatsatoiminta hidastuu usein alkuraskaudessa, kannattaa yrittää myös tämä asia hoitaa kuntoon vaikka vatsaa pehmittävillä lääkkeillä jos muu ei auta.
Uskoisin, että kaikki on ihan kunnossa kohdallasi, onnea odotukselle!
 
Hei! Kiitos tuosta vastauksestasi. Kävin alkuraskauden ultrassa rv 7+0 ja lääkäri totesi tämän tuulimunaksi. Eli en turhaa panikoinut tämän suhteen. Nyt sitten pitää tehdä päätös uskaltaako enää yrittää kolmatta kertaa esikoista, koska raskaaksi tulemista on yritetty 02/10 alkaen ja tuloksena rv 13 todettu keskeytynyt keskenmeno (rv 7+3) ja tämä tuulimuna. Ensimmäine hoidettiin kaavinnalla minun vaatimuksestani, koska siitä on helpompi ja nopeampi toipua sekä kipuja vähemmän. Nyt odottelen kutsua sairaalaan kohdun tyhjennykseen tämän tuulimunan takia. Lääkäri ei luvannut kaavintaa, kuulemma voi vaikeuttaa raskaaksi tuloa jatkossa. Voivatko he kieltäytyä kaavinnasta, jos en suostu lääkkeelliseen tyhjennykseen? Tai voiko minut nukuttaa tuon lääkkeellisen tyhjennyksen ajaksi, koska en halua kärsiä enää enempää?

Kumman jälkeen (kaavinnan vai lääkkeellisen tyhjennyksen) on helpompi tulla raskaaksi, jos edes uskaltaa enää yrittää kolmatta kertaa?

Lääkäri kertoi, että clomeilla aikansaatu raskaus keskeytyy 20 %:n todennäköisyydellä ja 80 %:n todennäköisyys on onnistua. Mikä on todennäköisyys onnistua raskaudessa, jos kaksi keskenmenoa takana ja käyttää apuna clomeja ja minidisperiinejä? (Veritulppa tullut aikanaan e-pillereistä, ei geenivirhettä) Lääkäri ehdotti seuraavaan raskauteen minidisperiinejä tms. alkuun ennen fragmineja.

Voinko aloittaa clomien syönnin heti kolmantena vuotopäivänä (eka vuotopäivä lääkkeellisessä tyhjennyksessä ollaan sairaalassa)? Eli jos edes enää yritämme kolmatta kertaa, ainoa tie toipumiseen on uusi raskaus mahdollisimman pian, ilman mitään taukoja. Koska luvattu lapsettomuustutkimus tälle keväälle varmasti peruuntuu tämän tuulimunan takia. Vai olisiko parempi käyttää jotain ehkäisyä siihen asti kunnes saisimme lähetteen lapsettomuushoitoihin ja jos saisimme koeputkihedelmöityksen, niin voisivat ne vialliset munasolut ja siittiöt karsia pois?

Jos päädymme siihen, että emme enää yritä esikoista ja haluan hormonikierukan takaisin, voiko sen laittaa kaavinnassa tai lääkkeellisen tyhjennyksen yhteydessä minulle? Voiko hormonikierukkaa laittaa muulloin kuin kuukautisten aikana? Koska paikkakunnallamme ei ole gynegologia, niin tuo kierukan laittaminen ei kyllä onnistu myöhemmin kuukautisten aikana, koska kuukautiset ovat epäsäännölliset ja ostopalveluna gyne käy kerran kahdessa kuukaudessa.

Kiitos hirveästi vastauksista! Lääkäri ei kyllä minulle näihin suostunut vastailemaan. Enkä kyllä järkytykseltäni muistanut kaikkea edes kysyä.
 
Hei vaan!

Voi harmi, että kohdallasi raskaus päätyi sittenkin tuulimunaan!

Sinulla on kuitenkin vielä hyvä mahdollisuus onnistua raskaudessa, jos vain vielä jaksat yrittää. Vielä kolmenkin keskenmenon jälkeen n. 60-80% naisista onnistuu seuraavassa raskaudessa.
Kaavinta voi vahingoittaa kohdun limakalvoa, joten siinä mielessä tuo lääkkeellinen keskytys saattaisi olla parempi vaihtoehto, mutta tietysti myös mielipiteesi asiasta otetaan huomioon. Nukutus lääkkeellisen tyhjennyksen aikana ei kyllä onnistu, koska se kestää sen verran kauan. Kerro rohkeasti vain ajatuksesi ja mielipiteesi tyhjennyksen suhteen kun pääset poliklinikalla, toisin luultavasti olet siellä jo käynytkin..
Yleensä keskenmenon jälkeen olisi hyvä odottaa yksi välikierto, tämä antaa aikaa sekä elimistölle että sinullekin toipua raskauden keskeytymisestä. Suoraan tuosta tyhjennysvuodosta ei voi clomifeniä aloittaa, on tärkeää varmistua, että mahdollinen lääkkeellinen tyhjennys on varmasti onnistunut.
Kierukka laitetaan mielellään kuukautisvuodon aikana, saattaa olla että kaavinnan yhteydessä sen voi laittaa, mutta näistä asioista kannattaa kyllä keskustella lääkärin kanssa.

Jaksamista ja voimia sinulle/teille ja toivon todella onnea seuraavaan yritykseen!
 

Similar threads

Yhteistyössä