Paljonko teillä menee rahaa ruokaan?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja melooni
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

melooni

Vieras
Eli oletteko ikinä laskeneet, minkä verran menee kuukaudessa rahaa ruokakauppaan? Eli myös kaikki pesuaineet yms. mukaan lukien. Meillä viiden hengen perheessä sanoisin, et 900-1000e ei ole kaukana totuudesta!
 
Tuo n.700e olis tavoiteltavaa, mut en kyllä yleensä paljonkaan vertaile hintoja. Täytyis alkaa katsomaan ja ostamaan järkevämmin, niin saattais muutaman satasen jopa säästää. Meillä on kaks lapsista jo murrosikäisiä, että kuluttavat enemmän, kuin leikki-ikäiset.
 
Meillä menee 300?-400?/kk.Perheen koko on 2 lasta ja me vanhemmat.Meillä on s-ryhmän bonus kortit jonka kautta tulee (ehkä) joka kk kirje josta näkee käytetyn summan.Se tiesti ei oo 100% koska käyn kylläkin tos harvoin k-marketissa.Muuten osviittaa antaa se kirje!Välillä kauhistun kun näen miten paljon oon pistäny kyseiseen kauppaan... Mut eipä sitä muista kun seuraavan kerran menen ostoksille... :p
 
Miten te pärjätte niin vähällä?Antakaa minulle vinkkejä pliis???Mun mielestäni mä tuhlaan aika paljon ruokaan+esikoinen on päiväkodissa!Mä haluan säästä vähän mut se ei ikinä onnistu :headwall: :( Jos mä teen joku tavallinen keitto sit siiheen menee jo 20-30 eu,kun kaikki maustet ja kaikki maksa :ashamed:
 
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Miten te pärjätte niin vähällä?Antakaa minulle vinkkejä pliis???Mun mielestäni mä tuhlaan aika paljon ruokaan+esikoinen on päiväkodissa!Mä haluan säästä vähän mut se ei ikinä onnistu :headwall: :( Jos mä teen joku tavallinen keitto sit siiheen menee jo 20-30 eu,kun kaikki maustet ja kaikki maksa :ashamed:

What? Keittoon? Siis jos tekee esim jauhelihkeittoo niin ostaa esim paistijauhelihan (4 ?, keittojuureksia 2 pussia 0,80 cnt, lihalientä 1,89 ?, perunat 2 ?, ei mene 10 ?
 
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Miten te pärjätte niin vähällä?Antakaa minulle vinkkejä pliis???Mun mielestäni mä tuhlaan aika paljon ruokaan+esikoinen on päiväkodissa!Mä haluan säästä vähän mut se ei ikinä onnistu :headwall: :( Jos mä teen joku tavallinen keitto sit siiheen menee jo 20-30 eu,kun kaikki maustet ja kaikki maksa :ashamed:

Siis kattilallinen keittoa maksaa sun tekemänä 20-30??? :o
 
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Miten te pärjätte niin vähällä?Antakaa minulle vinkkejä pliis???Mun mielestäni mä tuhlaan aika paljon ruokaan+esikoinen on päiväkodissa!Mä haluan säästä vähän mut se ei ikinä onnistu :headwall: :( Jos mä teen joku tavallinen keitto sit siiheen menee jo 20-30 eu,kun kaikki maustet ja kaikki maksa :ashamed:

What? Keittoon? Siis jos tekee esim jauhelihkeittoo niin ostaa esim paistijauhelihan (4 ?, keittojuureksia 2 pussia 0,80 cnt, lihalientä 1,89 ?, perunat 2 ?, ei mene 10 ?
pakko mun tehdä jauheliha keitto!Kun mä teen melkein aina resepti keitoot,sinne menee niin paljon raha!Tiedätkö sä joku hyvää keittokirja?Mikä sopi lapsi perhelle?
 
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Miten te pärjätte niin vähällä?Antakaa minulle vinkkejä pliis???Mun mielestäni mä tuhlaan aika paljon ruokaan+esikoinen on päiväkodissa!Mä haluan säästä vähän mut se ei ikinä onnistu :headwall: :( Jos mä teen joku tavallinen keitto sit siiheen menee jo 20-30 eu,kun kaikki maustet ja kaikki maksa :ashamed:

What? Keittoon? Siis jos tekee esim jauhelihkeittoo niin ostaa esim paistijauhelihan (4 ?, keittojuureksia 2 pussia 0,80 cnt, lihalientä 1,89 ?, perunat 2 ?, ei mene 10 ?

Ja tästä määrästä aineksia tulee jo todella iso kattilallinen keittoa!!
 
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Miten te pärjätte niin vähällä?Antakaa minulle vinkkejä pliis???Mun mielestäni mä tuhlaan aika paljon ruokaan+esikoinen on päiväkodissa!Mä haluan säästä vähän mut se ei ikinä onnistu :headwall: :( Jos mä teen joku tavallinen keitto sit siiheen menee jo 20-30 eu,kun kaikki maustet ja kaikki maksa :ashamed:

What? Keittoon? Siis jos tekee esim jauhelihkeittoo niin ostaa esim paistijauhelihan (4 ?, keittojuureksia 2 pussia 0,80 cnt, lihalientä 1,89 ?, perunat 2 ?, ei mene 10 ?
pakko mun tehdä jauheliha keitto!Kun mä teen melkein aina resepti keitoot,sinne menee niin paljon raha!Tiedätkö sä joku hyvää keittokirja?Mikä sopi lapsi perhelle?

Makkarakeitto, jauhelikeitto, nakkikeitto, aivan yksinkertasia tehdä ja alle 10 ? saa aineet, kun ostat pippuria, se riittää moneen keittoon, niinkun lihaliemikin. Googleta ruoka-ohjeita, onhan netissä paljon ruoka-ohjeita
 
Alkuperäinen kirjoittaja Katja87:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Miten te pärjätte niin vähällä?Antakaa minulle vinkkejä pliis???Mun mielestäni mä tuhlaan aika paljon ruokaan+esikoinen on päiväkodissa!Mä haluan säästä vähän mut se ei ikinä onnistu :headwall: :( Jos mä teen joku tavallinen keitto sit siiheen menee jo 20-30 eu,kun kaikki maustet ja kaikki maksa :ashamed:

Siis kattilallinen keittoa maksaa sun tekemänä 20-30??? :o
ylensä 20eu :( ,mies on myös siitä mieltä,että mä ostan liika
 
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Miten te pärjätte niin vähällä?Antakaa minulle vinkkejä pliis???Mun mielestäni mä tuhlaan aika paljon ruokaan+esikoinen on päiväkodissa!Mä haluan säästä vähän mut se ei ikinä onnistu :headwall: :( Jos mä teen joku tavallinen keitto sit siiheen menee jo 20-30 eu,kun kaikki maustet ja kaikki maksa :ashamed:

What? Keittoon? Siis jos tekee esim jauhelihkeittoo niin ostaa esim paistijauhelihan (4 ?, keittojuureksia 2 pussia 0,80 cnt, lihalientä 1,89 ?, perunat 2 ?, ei mene 10 ?
pakko mun tehdä jauheliha keitto!Kun mä teen melkein aina resepti keitoot,sinne menee niin paljon raha!Tiedätkö sä joku hyvää keittokirja?Mikä sopi lapsi perhelle?

Makkarakeitto, jauhelikeitto, nakkikeitto, aivan yksinkertasia tehdä ja alle 10 ? saa aineet, kun ostat pippuria, se riittää moneen keittoon, niinkun lihaliemikin. Googleta ruoka-ohjeita, onhan netissä paljon ruoka-ohjeita


Eikä kyllä mene kuin 5? aineksiin, vaikka ostaiskin kaiken mitä kattilalliseen keittoa tulee. Ja siitä sit tosiaan jää lihaliemikuutioita ym. seuraavillekin kerroille.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Katja87:
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Miten te pärjätte niin vähällä?Antakaa minulle vinkkejä pliis???Mun mielestäni mä tuhlaan aika paljon ruokaan+esikoinen on päiväkodissa!Mä haluan säästä vähän mut se ei ikinä onnistu :headwall: :( Jos mä teen joku tavallinen keitto sit siiheen menee jo 20-30 eu,kun kaikki maustet ja kaikki maksa :ashamed:

What? Keittoon? Siis jos tekee esim jauhelihkeittoo niin ostaa esim paistijauhelihan (4 ?, keittojuureksia 2 pussia 0,80 cnt, lihalientä 1,89 ?, perunat 2 ?, ei mene 10 ?
pakko mun tehdä jauheliha keitto!Kun mä teen melkein aina resepti keitoot,sinne menee niin paljon raha!Tiedätkö sä joku hyvää keittokirja?Mikä sopi lapsi perhelle?

Makkarakeitto, jauhelikeitto, nakkikeitto, aivan yksinkertasia tehdä ja alle 10 ? saa aineet, kun ostat pippuria, se riittää moneen keittoon, niinkun lihaliemikin. Googleta ruoka-ohjeita, onhan netissä paljon ruoka-ohjeita


Eikä kyllä mene kuin 5? aineksiin, vaikka ostaiskin kaiken mitä kattilalliseen keittoa tulee. Ja siitä sit tosiaan jää lihaliemikuutioita ym. seuraavillekin kerroille.

No mä ostan aina 5 ? nakkeja, ja makkara 3 ? kieppeillä, et kyllä mulla menee ainakin 7 ?
 
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Miten te pärjätte niin vähällä?Antakaa minulle vinkkejä pliis???Mun mielestäni mä tuhlaan aika paljon ruokaan+esikoinen on päiväkodissa!Mä haluan säästä vähän mut se ei ikinä onnistu :headwall: :( Jos mä teen joku tavallinen keitto sit siiheen menee jo 20-30 eu,kun kaikki maustet ja kaikki maksa :ashamed:

What? Keittoon? Siis jos tekee esim jauhelihkeittoo niin ostaa esim paistijauhelihan (4 ?, keittojuureksia 2 pussia 0,80 cnt, lihalientä 1,89 ?, perunat 2 ?, ei mene 10 ?
pakko mun tehdä jauheliha keitto!Kun mä teen melkein aina resepti keitoot,sinne menee niin paljon raha!Tiedätkö sä joku hyvää keittokirja?Mikä sopi lapsi perhelle?

Makkarakeitto, jauhelikeitto, nakkikeitto, aivan yksinkertasia tehdä ja alle 10 ? saa aineet, kun ostat pippuria, se riittää moneen keittoon, niinkun lihaliemikin. Googleta ruoka-ohjeita, onhan netissä paljon ruoka-ohjeita
Mitä te muuten ajatelette nakkista?Saako 2,5v antaa ihan tavalliset nakit?Kun mä ostan aina ilman nitrittiä nakkeja ne maksavat jotain 5eu! :headwall: Jos mä jatkan niin,sit kun meijän talo tule valmiks me emme pärjää mitenkään!
 
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Miten te pärjätte niin vähällä?Antakaa minulle vinkkejä pliis???Mun mielestäni mä tuhlaan aika paljon ruokaan+esikoinen on päiväkodissa!Mä haluan säästä vähän mut se ei ikinä onnistu :headwall: :( Jos mä teen joku tavallinen keitto sit siiheen menee jo 20-30 eu,kun kaikki maustet ja kaikki maksa :ashamed:

What? Keittoon? Siis jos tekee esim jauhelihkeittoo niin ostaa esim paistijauhelihan (4 ?, keittojuureksia 2 pussia 0,80 cnt, lihalientä 1,89 ?, perunat 2 ?, ei mene 10 ?
pakko mun tehdä jauheliha keitto!Kun mä teen melkein aina resepti keitoot,sinne menee niin paljon raha!Tiedätkö sä joku hyvää keittokirja?Mikä sopi lapsi perhelle?

Makkarakeitto, jauhelikeitto, nakkikeitto, aivan yksinkertasia tehdä ja alle 10 ? saa aineet, kun ostat pippuria, se riittää moneen keittoon, niinkun lihaliemikin. Googleta ruoka-ohjeita, onhan netissä paljon ruoka-ohjeita
Mitä te muuten ajatelette nakkista?Saako 2,5v antaa ihan tavalliset nakit?Kun mä ostan aina ilman nitrittiä nakkeja ne maksavat jotain 5eu! :headwall: Jos mä jatkan niin,sit kun meijän talo tule valmiks me emme pärjää mitenkään!

Tottakai saa antaa, mutta minä en anna muksulle nakkeja syötäväksi noin vaan, on kumminkin aika epäterveellisiä
 
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja milanna:
Miten te pärjätte niin vähällä?Antakaa minulle vinkkejä pliis???Mun mielestäni mä tuhlaan aika paljon ruokaan+esikoinen on päiväkodissa!Mä haluan säästä vähän mut se ei ikinä onnistu :headwall: :( Jos mä teen joku tavallinen keitto sit siiheen menee jo 20-30 eu,kun kaikki maustet ja kaikki maksa :ashamed:

What? Keittoon? Siis jos tekee esim jauhelihkeittoo niin ostaa esim paistijauhelihan (4 ?, keittojuureksia 2 pussia 0,80 cnt, lihalientä 1,89 ?, perunat 2 ?, ei mene 10 ?
pakko mun tehdä jauheliha keitto!Kun mä teen melkein aina resepti keitoot,sinne menee niin paljon raha!Tiedätkö sä joku hyvää keittokirja?Mikä sopi lapsi perhelle?

Makkarakeitto, jauhelikeitto, nakkikeitto, aivan yksinkertasia tehdä ja alle 10 ? saa aineet, kun ostat pippuria, se riittää moneen keittoon, niinkun lihaliemikin. Googleta ruoka-ohjeita, onhan netissä paljon ruoka-ohjeita
Mitä te muuten ajatelette nakkista?Saako 2,5v antaa ihan tavalliset nakit?Kun mä ostan aina ilman nitrittiä nakkeja ne maksavat jotain 5eu! :headwall: Jos mä jatkan niin,sit kun meijän talo tule valmiks me emme pärjää mitenkään!

Tottakai saa antaa, mutta minä en anna muksulle nakkeja syötäväksi noin vaan, on kumminkin aika epäterveellisiä
Nii ,mä luin jostain,että korkeintaan saa anta kerran kuukaudessa,mut en tie mist iästä lähtien!Kerran kun kaupassa oli mainos(uudet nakkit ilman nitrittiä,sit mä kysyin myyjältä ja hän sanoi että niitä saa anta jo yli 1v lapselle.Mut kiva että tavalliset saa jo anta myös!
 

Uusimmat

Yhteistyössä