Paljon vauva kasvanu viimisillä viikoilla?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Paljon teillä joilla tehty painoarvio on vauva kasvanu viimisillä viikoilla tai siihen asti kunnes on syntyny?

Itellä pelottaa, että kuinkahan iso vauva tuolla köllii kun eka lapsikin oli 3900g ja synty 38+4 viikoilla.
 
painoarvio rv 37 oli 2730g
syntymäpaino 3,5 kiloa. ja siis tuo tapahtui rv 41, eli 4 viikkoa myöhemmin.

jos aiempi arvio oli totta, niin 4 viikossa oli tullu 800 grammaa, eli 200g/viikko
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Mites muilla? Kuinka helposti pääsee käynistykseen jos näyttää siltä että menee yli lasketun?

mun kokemus ainakin on ettei ne kovin helpolla käynnistele mutta käytäntö on monissa paikoissa että käynnistetään viimeistään kun on sen kaksi viikkoa yli lasketun. käynnistää saattavat aiemmin jos vauvalla ei ole kaikki hyvin tai istukan toiminta on alkanut heikentyä. mitenkäs sulla mahtui sun edellinen lapsi syntymään?
 
Ihan hyvin mahtu ja lääkäri meinas tälläkertaa laittaan ultraan vauvan koon vuoksi,mutta kun lantiosta kuulemma mahtuu hyvin reilusti 4kiloinen tulemaan niin jätti väliin sitten. Mutta kyllä se silti hirvittää.
 
Mutta kenen puoleen tuossa voi kääntyä, koska oma th on sitä mieltä että jokaiselle äidille annetaan sen kokoinen vauva kuin äiti pystyy synnyttään ja olen sanonu huoleni sille ja se ei paljoa muuta sanonu ku että hänkin on synnytnä 4500g ja kaikista helpoin synnytys.

Pitää tässä yrittää nyt kovasti toivoa että vauva päättäis syntyä hyvissä ajoin, eikä antais kovin pitkälle mennä.
 

Yhteistyössä