S
suide
Vieras
...lisään vielä että kaupungit siis yleensä tarjoaa tietysti palveluita asukkailleen,mutta kyllä me silti hoitoalan-/opetusalan ihmisiä olemme...
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja 31.08.2005 klo 08:14 Uupunut äiti kirjoitti:Haukotettelevat huomenet!
Liekö kellään samanlaista ongelmaa. 4-vuotias poikani ei mieheni ja minun mielestäni tarvitse enää päiväunia. Päiväkodissa on tietysti rauhoittumishetki paikallaan, mutta hoitajan vaihduttua tuli kuvioon mukaan myös "pakkonukkuminen", eli lapsi vaivutetaan päiväunille ja annetaan nukkua niin pitkään kuin nukkuu, eilen tunnin verran. Tästä seuraa se, että emme saa lasta illalla nukkumaan ennen klo 24!!! Mikäli lapsi ei nuku päiväunta, hän käy nukkumaan klo 20 - 20.30 ja nukkuu 11 - 12 tuntia. Päiväkodin hoitajan mielestä lapsi kuitenkin TARVITSEE päiväunetkin.
Olemme yrittäneet ulkoilla ja liikkua noina päiväkodin nukkumispäivinä, jotta lapsemme väsyisi ja saisimme hänet aiemmin nukkumaan, mutta raukka vaan pyörii sängyssään ja lopulta on pakko ottaa hänet viereemme nukkumaan, kun itse ei enää jaksa.
Oma unirytmi on mennyt aivan sekaisin. Emme jaksaisi millään valvoa noin myöhään, mutta lapsen valvominen valveuttaa meidätkin ja yöunet jäävät näinä öinä vain muutamaan tuntiin. Päiväkodissa ongelmaan ei uskota.
Silloin kun vaan voimme, teemme päiväkodin tädeille "vastapalvelusta", eli tämmöisen valvotun yön jälkeen annamme lapsen nukkua pitkään (harvoin mahdollista, kun itsekin pitää töihin joutua), jolloin tätejä harmittaa, kun lapsi ei takuulla nuku päivällä.......
Siis, tarvitseeko 4-vuotias välttämättä päiväunia ja onko muilla vastaavia kokemuksia??
Alkuperäinen kirjoittaja 13.09.2005 klo 00:00 äitikin kirjoitti:Veronmaksajina ja kaupungin perhepalveluiden käyttäjinä, me äidit ja isät, joiden lapset ovat hoidossa maksamme hoitajien palkan. Hoitajalla ei siis olisi töitä, jollemme antaisi lapsiamme hänelle hoitoon, ja samalla sekä hoitomaksuina että veroina maksaisi hänen palkkaansa. Hän on siis palvelualalla ja me vanhemmat olemme maksavia asiakkaita, eli hänen työnantajiaan. Kaupungilla ei ole taivaasta tippuvaa rahastoa, josta maksettaisiin päivähoidossa työskentelevien palkat. Me annamme lapsemme teille hoitoon, ja teillä on töitä. Me maksamme siitä, ja tuotamme palveluntarpeen, joten meillä on oikeus määritellä rajoja ja ehtoja, jonka mukaan hoitajien on toimittava.
Siis tarkotan että olen aivan samaa mieltä!Pitäis pitää suu(tai sormet tässä tapauksessa) supussa,eikä päästellä kaikkea sitä ulos mitä sylki suuhun tuo...Alkuperäinen kirjoittaja 13.09.2005 klo 14:17 Hellsku kirjoitti:"Pöö",älä muuta virka!!![]()
Alkuperäinen kirjoittaja 15.09.2005 klo 19:26 voi taivas kirjoitti:Kukahan siellä haki korkeamman tason päättäjiä veronmaksajien yläpuolelle. Valitettavasti tosiasia on se että veronmaksajat äänestävät kaupunginluottamuselimiin henkilöt, jotka valitsevat myös nämä korkeamman tason päättäjät, yhtä lailla kun siunaavat virkamiesten päätökset siitä millaisia hoitoryhmiä pidetään yllä. Ja valitettavasti vanhemmillä on oikeus ja velvollisuus huolehtia siitä, miten lapsia kohdellaan päiväkodissa tai missä tahansa, sekä vanhempina eli palvejen maksajina. Ei se päivähoito ole mitään hyväntekeväisyyttä kaupungin puolelta ja veronmaksajat ohjailevat (poliittisten puolueitten avustuksella) ja verovaroin, sekä palveluiden kautta maksavat myös tämän "korkeamman tahon" palkat. Joten valitettavasti päivähoitohenkilöstö ei ole ylivertaisessa asemassa vanhempiin nähden, yhteistyöhön on kyettävä.
Alkuperäinen kirjoittaja 05.09.2005 klo 14:38 DIESELmom harmaana kirjoitti:Toivottavasti sinä Äiti muistit valittaa noin kamalasta hoitajasta perhepäivähoidon ohjaajalle!
itse juuri opiskelen alalle, eikä tämä ole enää mikään kurssi kuten ennen vaan ihan ammattitutkintoon tähtäävä koulutus josta jo muutama on tippunut kyydistä pois kun eivät alkuun tajunneet kuinka paljon tähän työtä kuuluu.
ikävä tosiaan se että monilla on perhepäivähoitajista huonoja kokemuksia kun on paljon joukossa niitä jotka ovat vaan jääneet kotiin toisten lapsia hoitamaan kun ei muuallekaan ole päässeet. Onneksi nykyään jo suurin osa ainakin kunnista vaatii hoitajiltaan alaln koulutuksen, mitkään kurssit ei riitä. ja toisaalta tällä koulutuksella voi kotona tehtävän työn lisäksi hakea töihin myös ryhmiksen tai päiväkotiin! Eli se varmaan kertoo hiukan siitöä nykyisen koulutuksen tasosta että sillä voi hakea myös päiväkotiin töihin, kun millään pph kurssitodistuksella ei voi.
Mutta tosiaan. jos olette saaneet pph:lta huonoa palvelua niin VALITTAKAA vain sillä voi saada alalta pois semmoiset jotka sinne ei sovi ja jotka huonontavat hyvien ja asiallisten hoitajien mainetta. ja samalla säätyy jonkun toisen lapsi yhtä kurjalta kokemukselta.
Ja aika outoa kyllä pitää lastenhuoneessa vaarallista huonekalua.. huh. ihme ettei perhepäivähoidon ohjaajat ole siitä maininneet kun ovat käyneet asuntoa tarkastamassa..
Perhepäivähoitajasta valituksen tekeminen on aivan turhaa. Hoitaja jatkoi työssää eläkeikään saakka aivan normaalisti. Valituksen aihe oli vakava ja lapsen turvallisuus todellisessa vaarassa hoitajan toimien vuoksi.
Alkuperäinen kirjoittaja 16.09.2005 klo 16:44 vieras kirjoitti:Perhepäivähoitajasta valituksen tekeminen on aivan turhaa. Hoitaja jatkoi työssää eläkeikään saakka aivan normaalisti. Valituksen aihe oli vakava ja lapsen turvallisuus todellisessa vaarassa hoitajan toimien vuoksi.