Painoarvio vauvasta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ankkavankka
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Ankkavankka

Uusi jäsen
17.05.2009
6
0
1
Missä vaiheessa teidän masuasukeille on tehty ensimmäiset painoarviot? Itse olen rv 32+4 ja arvio tehtiin pari päivää sitten. Vauva on kuulema liian pieni viikkoihin nähden. Myöhemmin sain kuulla ettei noita arviota tehdä vielä noin aikasessa vaiheessa koska tulos voi heittää.
 
kyllä tehtiin äitipolilla viikoilla 31,33,36 ja 38. Samalla tavalla ne voi heittää missä vaiheessa vaan. Kyllä noilla viikoilla aina ultratessa tehdään painoarvio.
 
mellä viikkoja oli tasan 30 kun tekivät ekan painoarvion.ja meillä mentiin käyrien alarajoilla.älä hätäile,se on todellakin VAIN painoARVIO=)ystävälleni piti tulla todella pieni vauva ja elopainoo oli 4100g ja ei siis minusta kovinkaan pieni tapaus=)nuo arviot heittää siis ja paljon.
ja nuo arviot muuttuu koko ajan.jos vauva liikkuu masussa hyvin ja kaikki muu on ollu hyvin niin nauti viime hetkistä.pääasia kuitenkin on, että vauva kasvaa masussa.
 
mulle ei olis annettu mitään arviota,kun kukaan ei osannut sanoa yhtikäs mitään..kunnes sit rv 40 vaihtui hoitsu,jolta löytyi elämän mukanaan tuomaa kokemusta ja häneltä kuulin,että 4kg tietämillä ollaan..
 
Minkäkokokoinen ap:n vauva oli arviossa? Meillä myös ollut pienikokoisia vauvoja. Tosin esikoisen paino arvioitiin ultrlla viikolla 36, ja silloin painoa oli muka 2,8kg, ja lääkäri sanoi et syntyessään tulee painamaan 3,5kg. Poika syntyi rv 39+6 ja painoi 2570g... Hiukan arvio heitti.

Kolmas lapsi taas painoi viikolla 38+5 ultran mukaan 2770g, ja synti 39+6 ja painoi 2990g, eli siinä taas arvio piti hyvin paikkansa. Tää sama vauva painoi ultrassa vkolla 31+0 noin 1200g ja oli viikkoihin nähden pieni.
 
esikoisen synnytys käynnisty vesien menolla yöllä ja kun aamulla mentiin sairaalaan niin lääkäri teki ultran perusteella painoarvion, 4kg. Säikähdin, koska neuvolassa oli arveltu kolmekiloiseksi. Lääkäri lähetti vielä kotiin odottelemaan kunnon supistuksia, lähellä kun asuttiin. Poika syntyi sitten samana iltana ja painoi 3100g. Kätilöharjoittelijakin sanoi ennen vauvan syntymää, että pah, korkeintaan kolme ja puoli kiloa. Että se niistä arvioista, en ole muiden kohdalla edes kysellyt.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Ankkavankka:

No ei tuo mitenkään poikkeuksellisen pieni ole. Joten älä huoli! Odottele rauhassa seuraava ultra jos vauva liikkuu hyvin ja vointi muuten hyvä. Yhteeen mittaustulokseen ei kannata liikaa tuijottaa.
 

Yhteistyössä