Ovulaatio keskenmenon jälkeen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja olivie
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

olivie

Vieras
Aloitan nyt uuden ketjun vaikka aiheesta lueskellut jo paljon, mutta ajattelin josko löytyisi "kohtalotovereita" vielä tänäpäivänäkin..

Meillä oli keskenmeno kohta kolme viikkoa sitten, rv 10+6 todettiin sikiön menehtyneen jo 8-9-vk:lla ja ultrassa rv 7+ olin nähnyt kaiken olleen kunnossa =( Järkytys oli suuri, vaikka pieni epäilys olikin ongelmista oman sairastelun vuoksi..

Lääkkeellinen tyhjennys kotona siis ja jos siitä päivästä aloitetaan kp: n laskut, niin päivät olisivat nyt 18/? . Mitään uuden raskauden yrittämistä ei kielletty ja nyt tuntuu että paras keino lievittää surua on uusi raskaus. Tyhjennysvuoto oli reipasta ensimmäiset kolme päivää ja sen jälkeen vähentynyt päivittäin, 1,5n viikon päästä oli pelkkää ajoittaista tuhrua ja uskaltauduimme sextailemaan.. Seuraavana päivänä alavatsalla toisella puolella tuntui kovasti polttelua ja painetta, joka meni ohi. Ajattelin voisiko tuo olla jo ovis? Limoja ei ole ollut ja r-testikin näytti vielä hailuraa haamua, jottei hcg ole liioin nollissa... 2 päivää tästä tuli ruskeaa limaista vuotoa aamulla ja se siitä.? Sen jälkeen vuotoa ei ole ollut, muuta kuin limoja tutkaillessa, hieman rusehtavaa ja nyt ovismaista limaa, muttailman vatsakipuja.? Ota nyt sitten selvää.. Oliko ovis jo vai vasta tulossa, vatsassa kun ei tunnu enää mitään ja lämmöt tänä aamuna ainakin olivat koholla vielä/taas, ovistestejä en harkitse niin kauan kun tuo hcg on koholla. 5 vrk:n päästä vasta hcg-kontrolli..

Kysymys kuuluukin, voiko ovis olla heti noin kp 13? Kierto voi olla nyt kyllä hyvin sekaisin, mutta ne toispuoleiset vihlonnat ei paljon jättäneet arvailun varaan.. Kuinka teillä muilla, kuinka ootte oviksen bonganneet ekasta km:n jälkeisestä kierrosta?
 
Minä mietin tässä ihan samaa..lääkkeellinen tyhjennys aloitettiin yhdellä suunkautta otetulla lääkkeellä torstaina jolloin vuoto jo vähän alkoi..eli aloitetaanko kp:n laskeminen siitä ekasta vuotopäivästä?
Toivoisin kovasti uutta raskautta pian ja lääkärikin sanoi, ettei yrittämiselle ole estettä..
 
Hei,

Minulla oli ovulaatio 2 viikkoa lääkkeellisen tyhjennyksen jälkeen, josta tulin raskaaksi. Se raskaus sujui sitten hyvin loppuun asti. Tunsin tuon ovulaation harvinaisen selvästi, ja limaakin tuli runsaammin kuin tavallisesti. Toivotan onnea teillekin uuten raskautumiseen!!
 
Mulla on nyt kp 41 lääkkeellisen tyhjennyksen jälkeen ja tänään on ovulaatio. CB:n digi näytti hymynaamaa, ja liuskatestit plussaa myös. Menkkoja ei oo ollu kertaakaan tyhjennyksen jälkeen, ja edes terolutit joista on jo 12 päivää aikaa, ei käynnistäneet kuukautisia.
Tyhjennysvuoto kesti noin 12 päivää. Kkm huomattiin nt-ultrassa rv 11+1, menehtynyt noin rv 8.
 

Yhteistyössä