OTETAANKO NOISTA LASEISTA/MUKEISTA TARRAT POIS?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tietämätön
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

Tietämätön

Vieras
Siis mitä on ainakin Iittalan ja Arabian laseissa ja mukeissa.
Onko tapana ottaa ne tarrat pois siitä lasin reunasta, vai annetaanko niiden olla paikallaan?
 
Mun tutulla(opettaja) on kaikki astiastot iittalaa ja hän kyllä haluaa että ne myös huomataan,joten on tainnut ihan tarkoituksella jättää tarrat kylkiin..Hänellä on myös pelkästään vain marimekon ja vallilan verhoja ja kankaita.Täytyy sanoa että tyylikkäältä ne näyttää.Mieki haluisin..
 
Alkuperäinen kirjoittaja Siipien havinaa:
Muumimukeista EN ota tarroja pois....muuta arvokasta ei sitten oo tullut ostettua... :p

En minäkään muumimukeista ota (paitsi niistä, jokka on käytössä).

Iittala/Arabia, tjs.. laseista ja lautasista on irronnut pesussa sitten aikanaan, niistä en ole siis erikseen irrottanut.
 
Mun mieheni äitipuoli on aika sivistymätön moukka, kun hän kerran kertoi, että kumma, kun ihmisiltä jää tarroja astioihin. Hän niitä aina kylissä ollessaan sitten irroittelee.

Mahtaa harmittaa jotakuta tarrojen säästäjää tuommoinen tätönen, jos ei ehdi kieltää, kun jo monta astiaa ehtinyt "puhdistaa".

No, kai ne on sitten epähygieenisiä. Totta toinen puoli.
 

Yhteistyössä