Otetaan yh.ilta kaikki tuet pois.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja pois vaan
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="mä vain";27560146]:D

Tää on muuten oikeasti vähän kyseenalainen tuki, koska leskellä on ollut elämine puolet halvempaa
jo muutenkin kuin sinkulla ja sitten vielä saa eläkkeen kun puoliso kuolee. Sinkku ei saa mitään.

Joko tuo pitäisi poistaa tai sinkulle pitäisi maksaa yksineläjän eläkettä, kunnes pariutuu. :D[/QUOTE]

Leskellä on usein ollut perhettä ja tästä syystä asuu isommassa talossa, jossa on myös isommat menot. Olisi ikävää, jos lapset joutuisivat lähtemään kodistaankin heti, kun ovat menettäneet toisen vanhempansa.
 
[QUOTE="vieras";27560361]Leskeneläke myönnetään vain vaimolle: missä tasa-arvo?[/QUOTE]

Eihän myönnetä, vaan vähemmän tienaavalle puolisolle. Kas kummaa, että yleensä vaimot ovat niitä vähemmän tienaavia.
 
Sillä tavalla varmasti erot vähenisivät ja tulisi säästöjä yhteiskunnalle.

Menin äitiysloman jälkeen heti takaisin töihin ja maksamaan VEROJA ja täyttä päivähoitomaksua. Entäs ne avoliitossa/avioliitossa elävät äidit, jotka eivät palaakaan töihin äitiysloman jälkeen vaan elävät kotihoidontuella ja miestensä palkalla eivätkä maksa VEROJA ennen kun lapsi täyttää 3?! Sellainen äiti vasta kalliiksi tulee yhteiskunnalle, joten tuet pois heiltäkin!

Minä en yksinhuoltajana maksele veroja sen takia, että joku saa olla maksamatta veroja vuosikausia ja saa siitä vielä kotihoidontukea, joka nyt on muutaman kerran isompi kuin yh-korotukset lapsilisään!

Korpeaa ihmisten tietämättömyys siitä mikä tulee veronmaksajille oikeasti kalliimmaksi, työssä käyvä yh vai kotihoitotuki av-kotiäiti?! Kaikki tuntemani yh:t käyvät töissä ja maksavat veroja, ainoana tukena lapsilisään yh korotus. Av-kotoäidit eivät maksa yhtä paljon veroja!
 
[QUOTE="Sari";27560369]Eihän myönnetä, vaan vähemmän tienaavalle puolisolle. Kas kummaa, että yleensä vaimot ovat niitä vähemmän tienaavia.[/QUOTE]

Höpöhöpö.
 
[QUOTE="vieras";27560361]Leskeneläke myönnetään vain vaimolle: missä tasa-arvo?[/QUOTE]

Höpö höpö itsellesi. Kyllä leskeneläke kuuluu leskelle riippumatta siitä, onko leski mies vai nainen. Mikäli leskellä on tulot menee tietyn rajan yli, ei leskeneläkettä tipu kuin muutaman kuukauden ajan.
 

Yhteistyössä