Ostetussa talossa ei ole asennettu termostaatteja - mitäs nyt?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tukki
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

tukki

Vieras
Ostimme v 2004 valmistuneen omakotitalon. Kaksi omistajaa on ollut ennen meitä. Kun harkitsimme talon ostamista, välittäjä kehui useaan otteeseen kuinka hyvin talossa pystyy säätämään huoneiden lämpötilaa huoneissa olevista termostaateista. Talossa on siis vesikiertoinen lattialämmitys.

Pohdimme ostaessa tuota lämmitysjuttua, sillä meille on tärkeää että lämpöä pystyy säätämään ja eriyttämään edes vähän.

No, nyt ollaan asuttu talossa reilut pari vkoa ja eilen paljastui, kun mies tarkasteli talossa ala- ja yläkerrassa olevia "lämmönjakotukkeja", ettei termostaatteja ole koskaan edes kytketty tukkeihin! Eli huonekohtaiset termostaatit eivät toimi. Edellisellä omistajalla ei ole LVI-karttaa, eli termostaatteja ei pysty itse laittamaan oikeille paikoilleen. En tiedä, onko LVI-karttaa tallessa LVI-jutut tehneellä firmallakaan.

Mitä hittoa nyt teemme? Ajattelin näin:
-jos LVI-ammattilainen pystyy laittamaan termostaatit (jos siis jostain löytyy LVI-kartta), niin laitamme laskun menemään edelliselle omistajalle.
- jos LVI-karttaa ei löydy eikä termostaatteja pysty asentamaan, niin vaadimme ed omistajalta ja välittäjätä talon hinnanalennusta. Lähinnä jälleenmyyntiarvohan tässä myös laskee :(
 
Jos teille on myyty talo jonka varusteisiin piti kuulua termostaatit niin mielestäni myyjä on velvollinen hyvittämään hinnasta sen verran mitä niiden asennuttaminen kustantaa.
 
Jos myyjä kertoo, että termostaatit on, niin kyllä niiden silloin pitää olla eikä ole ostajan vastuulla tarkistaa, valehteleeko myyjä. Ota yhteyttä myyjään (siihen joka kertoi termostaateista), kerro havainneesi puutteen talossa ja kysy, mitä hän ehdottaa ratkaisuksi. Muuten ajatuksenne kuulostavat kohtuullisilta.
 
Ottakaa selvää myös, saattaisiko myös välitysliikkeellä olla vastuuta sanomisistaan (jos siis välittäjä on nimenomaisesti kehunut termostaattien toimivuutta -> aina parempi, jos se olisi vielä kirjattu näyttötilanteiden yhteydessä jaettuun materiaaliin tai myynti-ilmoitukseen).
 
[QUOTE="karpalo";24931268]eikö tuo olisi ostovaiheessa ollut oleellinen seikka tarkastettavaksi[/QUOTE]

Kyllä siis termostaatit ovat seinillä ja välittäjä kehui niitä sekä näytössä että ostotarjousta tehtäessä. Emme todellakaan näyttötilanteessa menneet avaamaan lämmönjakotukkien peittolevyjä ja tarkistamaan termostaattien toimivuutta...
 
[QUOTE="aapee";24931553]Kyllä siis termostaatit ovat seinillä ja välittäjä kehui niitä sekä näytössä että ostotarjousta tehtäessä. Emme todellakaan näyttötilanteessa menneet avaamaan lämmönjakotukkien peittolevyjä ja tarkistamaan termostaattien toimivuutta...[/QUOTE]

no tuo selvittä jo jotain... meilläkin oli niin vanhat järjestelmät etteivät toimineet käytännössä lainkaan... itse ne oli uusittava koska "toimivuus" on aika monitasoinen juttu
 
[QUOTE="karpalo";24931573]no tuo selvittä jo jotain... meilläkin oli niin vanhat järjestelmät etteivät toimineet käytännössä lainkaan... itse ne oli uusittava koska "toimivuus" on aika monitasoinen juttu[/QUOTE]

Siis kun meidän talossa niitä ei ole koskaan edes asennettu sinne lämmönjakotukkeihin. Siksi ne eivät edes teoriassa voi toimia.
 
[QUOTE="aapee";24931595]Siis kun meidän talossa niitä ei ole koskaan edes asennettu sinne lämmönjakotukkeihin. Siksi ne eivät edes teoriassa voi toimia.[/QUOTE]

meillä oli vaan auki/kiinni asento :(
ottakaa yhteys myyjään
 
Siis tarkoitat että teillä on termostaatit asennettuna seinillä mutta niitä ei ole kytketty mihinkään. Jos näin niin tuohan on petos.


Juuri näin. En osannut varmaan itse asiaa tarpeeksi selvästi esittää. Otamme varmaan miehen kanssa yhteyttä sekä myyjään että välittäjään, sekä myös LVI-liikkeeseen selvittääksemme pystyykö asiaa korjaamaan (löytyykö LVI-karttoja) ja paljonko se tulee maksamaan. Myyjä ja välittäjä setvikööt keskenään, miten jakavat vastuun.
 
tottakai olette oikeutettuja korvauksiin joko välittäjän tai edellisen omistajan puolelta
TODELLAKAAn ostajan velvollisuuksiin ei kuulu tutkia jostain lämmönjakokaapista, onko sinillä olevat termostaatit kytektty vai ei.
Joka muuta väittää on harvinaisen idiootti
 

Yhteistyössä