O
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja Äiti:En myöskään ymmärrä, miksi Pesky pixie kuvittelee, että opettajilla olisi aikaa koululla ottaa vanhempia vastaan reklamoimaan milloin mistäkin. Ei ne kuule ehdi, eikä niitä varmaan hirveästi kiinnosta! Ja minä äitinä ymmärrän ainakin sen hyvin.![]()
Itse muistan näitä tapauksia paljon yläasteelta, kun lapsen ääntä ei kuultu ja "aikuinen" sai rauhassa karjua teinilaumalle kuuntelematta heidän mielipidettään. Vasta aikuisena olen oivaltanut, miten väärin tuo "aikuinen" tilanteessa toimi.
TMissä on kasvatuskumppanuus? Eikös lapsia pitäisi kasvattaa yhteistyössä vanhempien kanssa?
Sä taidat olla juuri näitä vanhempia, jotka puolustaa omaansa henkeen ja vereen näkemättä metsää puilta?Onnea vaan.
Hassua miten juuri opettajan nimimerkillä kirjoittavat lähtevät täällä nimenomaan aikuisen eli opettajan näkökulmasta ja ilman muuta olettavat, että lapsi valehtelee tai väärentelee totuutta ja opettaja on ollut ehdottoman oikeassa ja hyvin käyttäytyvä.Ikään kuin aikuinen, tai opettaja ei voisi olla väärässä, erehtyä, käyttäytyä epäammattimaisesti.
Itse muistan näitä tapauksia paljon yläasteelta, kun lapsen ääntä ei kuultu ja "aikuinen" sai rauhassa karjua teinilaumalle kuuntelematta heidän mielipidettään. Vasta aikuisena olen oivaltanut, miten väärin tuo "aikuinen" tilanteessa toimi.
Tietenkään en kiellä sitä, etteikö opettajalla olisi kasvavissa määrin vaikeita oppilaita ja mahdottomia vanhempia riesanaan. Se tekee työstä varmasti raskasta. Jokaisella on kuitenkin mahdollisuus vaihtaa alaa, jos tuntuu, että mopo karkaa käsistä ja työ on liian raskasta. Toisaalta ei ole ihme, että vaikeuksia on, jos jo lähtökohta kaikessa tällaisessa keskustelussa on se, että lapsi on ilman muuta se, joka on väärässä. Se ei kerro arvostuksesta eikä kunnioituksesta teiniä kohtaa. Sillä eihän opettaja voi saada arvostusta jos ei itse arvosta oppilaitaan.
siis tää tyttö josta puhutaan on yläasteella? Eikä yläasteelaiset tytöt saa itse luistimia sidottua jalkaan? Luulin, et tää on jossain ala-asteikäsiä![]()
Voi hohhoijaa, kun te vanhemmat tietäisitte, miten paljon verotatte noilla turhilla soitoillanne meidän opettajien aikaa, jaksamista ja resursseja.
Se on aina noin 30 min. kun hoitaa tällaisen puhelun tai sähköpostin. Ja se aika on pois jossain muodossa niiltä oppilailta.
Siinä menee myös halu järjestää oppilaille mitään kivaa, kun tulee tunne ettei mitään arvosteta.
t. Ope