Opettaja oli sanonut tytärtäni rumaksi

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Lkk"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

"Lkk"

Vieras
Joku vanhempi nainen ollut sijaisena. Oli useampi luokan tyttö meillä kylässä ja en siis usko, että olisivat keksineet.
Oli kuviksen tunnilla ollut puhetta muotokuvista jne ja puhuttu kauniista piirteistä.
Opettaja oli sitten sanonut tytölle, että koska tällä ei ole kauniita piirteitä niin luovuuden kautta rumistakin saadaan upeita kuvia. Tytön kaveri oli sanonut " ei emppu oo ruma" ja opettaja oli kuulemma sanonut sitten "ei ole paha asia olla ruma. Taiteilijatkin olivat usein rumia ja esim. Empulla on mahdollisuus nyt edetä omilla taidoillaan eikä ulkonäöllä"..
Ovat seiskaluokkalaisia..
 
varsinainen aikuinen se opettaja ... surullista kun tuommosia kommentteja päästää ulos suusta.
juttelehan tyttäresi kanssa ettei asia jää vaivaamaan. Laittasin viestiä opettjalle että saisinko asiaan selvennystä koska tuommoset kommentit varmasti jää nuorelle mieleen.
 
No mies soittaa koululle.. Yritti jo aamulla ja iltapäivällä on opettaja paikalla ja puhuvat.
Harmi kun tytöllä on muutenkin iho-ongelman takia niin heikko itseluottamus.
Kaunis tyttö on kaikin puolin, mutta iho vaan ongelmainen, mikä tuskin nyt on 14v poikkeuksellista..
 
[QUOTE="vieras";26222815]Menisin koululle ja ihan asiallisella äänensävyllä ruotisin kesken kuviksen tunnin koko luokan edessä opettajan paksua persettä ja hevosmaista naamaa.[/QUOTE]

No sinähän vasta asiallisesti osaat käyttäytyä. Siinä hyvää mallia nuorisolle, miten asiat hoidetaan.
Jos joku käyttäytyy noin idioottimaisesti kuin opettaja, niin normaali fiksu aikuinen ei alennu samalle tasolle...
 
[QUOTE="Aloittaja";26222787]No mies soittaa koululle.. Yritti jo aamulla ja iltapäivällä on opettaja paikalla ja puhuvat.
Harmi kun tytöllä on muutenkin iho-ongelman takia niin heikko itseluottamus.
Kaunis tyttö on kaikin puolin, mutta iho vaan ongelmainen, mikä tuskin nyt on 14v poikkeuksellista..[/QUOTE]

mikä ihmeen sadisti- sijainen siellä on töissä? Itselleni olisi ollut maailmanloppu 14v jos joku olisi sanonut noin :( Minulla oli hyvä iho, mutta muutamalla kaverilla todella huonot ja niiden elämä suorastaan pyöri sen ihon ympärillä. Niin iso asia se on.

Voi että!
 
Tosi ikävää tollainen! itsellä ei onneksi ollut teininä ihon kanssa ongelmaa mutta kun 19 pamahti lasiin niin alkoi niitä näppyjä tulla senkin edestä ja voin sanoa että raskaana ollessa iho ei totisesti hehkunut :s
 
Oho,todella alhaista toimintaa opettajalta. Luulin että tuommoiset simputtajaopet jäivät sinne kahdeksankymmenluvulle mutta löytyy niitä ilmeisesti vieläkin. Selittäisin tytölle, miten jotkut aikuiset, opettajatkin, saattavat olla kateellisia, ilkeitä ja yksinkertaisia. Ja sitten soittaisin tietysti myös sijaisen työnantajalle.
 
Huomaathan nyt kuitenkin, että kyseessä on seiskaluokkalaisten tyttöjen oma tulkinta tapahtuneesta? En siis sano, että ovat keksineet koko jutun, mutta ihan omasta kokemuksesta voin kertoa, että niin aikuiset kuin nuoretkin tekevät usein erilaisista tilanteista ja ihmisten sanomisista aivan uskomattomia omia tulkintojaan. Eli jotain sellaista opettaja todennäköisesti on sanonut, jonka tytöt ovat kokeneet ikäväksi, mutta tuskin kuitenkaan ihan tuollaista, kuin kirjoitat yllä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Isämies;26222966:
Huomaathan nyt kuitenkin, että kyseessä on seiskaluokkalaisten tyttöjen oma tulkinta tapahtuneesta? En siis sano, että ovat keksineet koko jutun, mutta ihan omasta kokemuksesta voin kertoa, että niin aikuiset kuin nuoretkin tekevät usein erilaisista tilanteista ja ihmisten sanomisista aivan uskomattomia omia tulkintojaan. Eli jotain sellaista opettaja todennäköisesti on sanonut, jonka tytöt ovat kokeneet ikäväksi, mutta tuskin kuitenkaan ihan tuollaista, kuin kirjoitat yllä.

Toki, huomion arvoista, mutta ei pidä siihenkään alkaa, ettei usko lapsensa puheita.
 
Ei jumalauta :O Lähtis kyllä vähän vihaista puhelua koulun suuntaan...

Asiasta toiseen, jos tytöllä on akne, siihen kannattaa hankkia ihotautilääkäriltä kunnon lääkkeet.
 
Apua nyt soittamaan rehtorille ja opetushallitukseen että loppuu tällainen!!! Tai voisiko sen sijaan seiskaluokkalaiselle jo selittää, että meitä on tässä maailmassa eriasteisia tampioita, eivätkä opettajat ryhmänä ole mikään poikkeus. Tuollaiset tökeröt kommentit kertovat enemmän niitä laukovista, kuin niiden kohteista. Nuorille voi hyvin opettaa, että aikuisetkin voivat olla typeryksiä.
 
[QUOTE="vieras";26222985]Toki, huomion arvoista, mutta ei pidä siihenkään alkaa, ettei usko lapsensa puheita.[/QUOTE]

Eipä tietenkään, mutta ihan yhtä hölmöä on suhtautua kenen tahansa tulkintoihin sellaisena objektiivisena ja lopullisena totuutena, josta ei voi kirjaintakaan muuttaa.
 
Mitä helv.....???!!! Jumankauta mikä ope!!! |O :mad:

Hitto kun olisin ollut siellä.. olisin sanonut että "no, en tuolla naamalla kyllä arvostelisi kenenkään muun ulkonäköä.... Onko montain peiliä räjähtänyt kasvoille vai oletko jo lopettanut niihin katsomisen kun tilanne on noin epätoivoinen?" ....

Toivottavasti mun lapset ei joudu kohtaamaan tollasia mönttejä ikinä!!!!! (tuskin toteutuu tämäkään toive..)
 
Ollaan käyty ihotautilääkärillä ja se asia on hoidossa.
Mies oli jutellut tänään puhelimessa opettajan kanssa. Oli viimeiseen asti kyllä vältellyt suoraa vastausta, mutta lopulta myöntänyt sanoneensa kuten tyttöni sanoi. Mies oli sanonut, että koko luokka ollut paikalla ja suoraa nöyryyttämistä.
Opettaja ei ollut yhtään tajunnut, mikä tuossa on loukkaavaa. Oli sanonut miehelleni, että kaikkihan me itsekin tiedetään mitä olemme, niin eikai se ketään voi loukata, jos joku sanoo ääneen totuuden.
Mies oli sanonut että lapsemme on kaunis ja terve nuori, mutta opettaja lässyttänyt muuta.
Mies sanoi ettei asia jää tähän ja laittoi äsken vielä sähköpostia rehtorille, kun ei saanut puhelimella kiinni.

Aika persoona on se opettaja. Googlasin nimellä ja sellainen huovasta tehtyjä kaapuja käyttävä taideterapeutti.
 

Uusimmat

Yhteistyössä