Ootteko myyny vanhaa arabiaa/iittalaa yms.?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Perintö
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

Perintö

Vieras
Jos niin mihin tai minkälaisia tarjouksia ootte saanu näistä nettiliikkeistä (laatutavara, astiataivas...)?? Olis paljon perittyä vanhaa arabiaa/iittalaa mulla ja en tiedä mihin tarjois? Jokaisen kipon erikseen myyminen on aika kuluttavaa mut häviänkö paljon myymällä ne osto/myyntiliikkeeseen...
 
Liikkeet maksaa huonosti. Kannattaa katsoa huutiksesta toteutuneita kauppoja. Jos sinulla on haluttuja astioita, niin niistä voi saada ihan kivasti, muista ei nyt niinkään. Mitä olisi tarjolla?
 
[QUOTE="Vieras";29074166]Liikkeet maksaa huonosti. Kannattaa katsoa huutiksesta toteutuneita kauppoja. Jos sinulla on haluttuja astioita, niin niistä voi saada ihan kivasti, muista ei nyt niinkään. Mitä olisi tarjolla?[/QUOTE]

Tuntuu et huutis on nykyään niin kuollu paikka. Siis 50-70 luvun arabiaa. Raili sarjaa lautsia, soppakulhoja, emiliaa jokunen, maitokannu, voipurkki, katrillia... Kaikennäköstä, en edes muista kaikkea. Sit iittalaa, kekkerit sarjaa, ultima thulea. Toikan pioni jälkiruokakulhoja... Niin ja sit oli sellanen valtavan iso (boolimaljan kokonen) kahvikuppi ja asetti arabian uudemmalla (80 luku?) leimalla. Valkonen, kultareunukset. Onko tietoo mikä hitto se on ja onko mitään arvoo?
 
Itsellä ainakin käy kauppa hyvin huutiksessa etten osaa kommentoida tuota kuolleisuutta. Katso vaikka netistä tuon Railin (ei mitään kovin haluttua sarjaa) hinta ja puolet siitä lähtöhinnnaksi. Pionit ovat erittäin haluttuja. Kultareunainen jos on Harlekiini, niin on haluttu. Näitä tehtiin vain rajallinen aika
 
Arabian astioista osa kiinnostaa ja osa ei. Raili-sarja ei ainakaan kiinnostanut yhtään liikettä mistä kysyin. Tosi huonosti kiinnosti myöskään kokonainen mokka-astiasto jonka perin. Arabiaa 50-luvulta, en nyt millään muista nimeä. Kannattaa siis varmaan laittaa huuto.nettiin ja toivoa että kauppa käy. Ei niistä kuitenkaan paljoa kannata pyytää jos haluaa eroon päästä.
 
Liikkeet maksaa tosi huonosta ja varsinkin jos ei ole niin kysyttyä sarjaa, niin niistä saa tosi vähän. Huutista tai toria suosittelen. Esim. astia liisa olisi maksanut 30% siitä mitä huutiksessa saa.
 
Minä ehdotan katselemaan niitä liikkeiden hintoja ja laittamaan vaikka huutikseen hieman halvemmalla hinnalla ilman mitään hintavarauksia tms. Joku huutaa, jos niitä haluaa, yksikin tarjous riittää.
 

Similar threads

Yhteistyössä