V
vieras
Vieras
Niin kauan kuin mies ei voi olla raskaana ja synnyttää, nainen päätää. Päättää, koska kyse on hänen omasta vartalostaan.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja ChiChi:Alkuperäinen kirjoittaja tytsi-89:Alkuperäinen kirjoittaja ChiChi:Ei ja on.
Siis miten niin on muka väärin pitää lapsi, jos mies toivoo aborttia? Ai että, kun ehkäisy pettää niin naisen on tehtävä abortti vain koska mies niin haluaa?![]()
Ei ole väärin tehdä aborttia jos nainen ei halua lasta vaikka mies haluaisikin. Naisen ei koskaan tulisi kantaa ja synnyttää lasta jota ei halua. Jos mies haluaa lapsen, tehköön sen jonkun muun kanssa.
Ja on väärin väkisin pitää lapsi vaikka mies ei isäksi haluakaan. Oli sitten parisuhde tai ei. MUTTA, aborttia en tuossa vaiheessa edes ajatellut vaan sitä että mies kärvistelee isänä ja nainen on tyytyväinen... :/
Alkuperäinen kirjoittaja Nyynä:Alkuperäinen kirjoittaja ChiChi:Alkuperäinen kirjoittaja tytsi-89:Alkuperäinen kirjoittaja ChiChi:Ei ja on.
Siis miten niin on muka väärin pitää lapsi, jos mies toivoo aborttia? Ai että, kun ehkäisy pettää niin naisen on tehtävä abortti vain koska mies niin haluaa?![]()
Ei ole väärin tehdä aborttia jos nainen ei halua lasta vaikka mies haluaisikin. Naisen ei koskaan tulisi kantaa ja synnyttää lasta jota ei halua. Jos mies haluaa lapsen, tehköön sen jonkun muun kanssa.
Ja on väärin väkisin pitää lapsi vaikka mies ei isäksi haluakaan. Oli sitten parisuhde tai ei. MUTTA, aborttia en tuossa vaiheessa edes ajatellut vaan sitä että mies kärvistelee isänä ja nainen on tyytyväinen... :/
mutta jos äiti haluaakin sen lapsen? jos ikää on jo reippaasti yli 30 vee ja muuta mahdollisuutta saada lapsi, tuskin tulee, niin miksi se pitäis tuomita jos nainen sen lapsen haluaa synnyttää?
tuskin se sitä parisuhdetta ehjäksi saa jos nainen siinä vaiheessa abortin tekee, vastoin OMAA tahtoaan.
nämä jutut kun on niiin erilaiset miehen ja naisen psyykeessä....
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Niin kauan kuin mies ei voi olla raskaana ja synnyttää, nainen päätää. Päättää, koska kyse on hänen omasta vartalostaan.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Mikä on väärin ja mikä on oikein.Mutta missä ihmeessä on ehkäisy?Nainen ei halua lasta joten olisi kannattanu huolehtia ehkäisystä
Alkuperäinen kirjoittaja Orion:Alkuperäinen kirjoittaja tytsi-89:Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Alkuperäinen kirjoittaja tytsi-89:Ei ja ei! Kenenkään ei tarvitse kantaa ja synnyttää lasta vain, koska mies haluaa lapsen pitää..ja voihan aborttiin olla terveydellisiä tms. syitä. Itse henk. koht en hyväksy aborttia kaikissa tilanteissa, mutta ketään naista ei voi vastentahtoisesti pakottaa synnyttämään. Ehdoton ei tohon kakkoskohtaan! Ei todellakaan tarvitse tehdä aborttia vain siksi, että mies ei halua isäksi..pysyköön sitten poissa lapsen elämästä, jos ei kerran kiinnosta, mikään ehkäisy ei ole 100% varmaa.
eli toisinsanoen : isällä ei tule koskaan olemaan mitään oikeuksia lastaan kohtaan niin kauan kuin se äidin mahassa on ? jollain tapaa ymmärrän, mutta jotenkin kolahtaa korvaan pahasti.. kuitenkin sit usein kun se lapsi on maailmaan tullut, niin isältä vaaditaan nykyisin ihan älyttömästi.
Näin se vain on, biologia ei ole tasa-arvoista.
Biologiasta viis, mutta ihmisinä me ollaan kaikki silti tasa-arvoista. On yhtä lailla väärin tehä pakolla naisesta äitiä kuin miehestä isää. Ja päinvastoin.
Tietty valinta on käytännössä naisella, ja nainen kantaa päätöksestään ite vastuun. Noh siis no minusta abortti on (lähes) aina väärin.
Alkuperäinen kirjoittaja tytsi-89:Ei ja ei! Kenenkään ei tarvitse kantaa ja synnyttää lasta vain, koska mies haluaa lapsen pitää..ja voihan aborttiin olla terveydellisiä tms. syitä. Itse henk. koht en hyväksy aborttia kaikissa tilanteissa, mutta ketään naista ei voi vastentahtoisesti pakottaa synnyttämään. Ehdoton ei tohon kakkoskohtaan! Ei todellakaan tarvitse tehdä aborttia vain siksi, että mies ei halua isäksi..pysyköön sitten poissa lapsen elämästä, jos ei kerran kiinnosta, mikään ehkäisy ei ole 100% varmaa.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Abortista päättäminen on naisen asia. Jos nainen haluaa lapsen, silloin hän pitää lapsen halusi isä sitä tai ei. Jos nainen ei halua lasta, silloin hän tekee abortin halusi mies lasta tai ei.
Abortin tekeminen vain siksi että mies ei halua lasta raunioittaa naisen mielenterveyden, voin sen verran kertoa. Loppuelämä kuluu masennuksen ja katumuksen pyörteissä ihan kevyesti.
Jos taas pitää lapsen jota ei alkuunkaan halua, loppuelämän aikana voi olla monenlaista vaikeutta sopeutua äidin rooliin.
Tässä asiassa naisella ja miehellä ei KOSKAAN ole samoja oikeuksia, vaikka tämä olisikin epäreilua. Luonto on näin päättänyt...
Alkuperäinen kirjoittaja tytsi-89:Jos mies ei halua isäksi niin hän voi vain juosta karkuun, nainen ei voi.
Nainen voi tehdä kropalleen mitä haluaa. Ei ole pakko tehä lasta jos ei halua.
niimpä, sitten kun mies oppii synnyttämään niin saa alkaa ihan ite päättämään aborteistaan