Onko täällä ns. uraäitejä joilla monta lasta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ollakovaieiköolla
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

Ollakovaieiköolla

Vieras
Heippa,

Löytyykö täältä ns. uraäitejä joilla hyvä koulutus ja mukava palkka sekä monta lasta? Itselläni kolme lasta ja kovin tekisi mieli neljättä tässä lähiaikoinen.

Miten teillä työelämässä ollaan suhtauduttu siihen että olette poissa äippäloman ajan? Entä lasten sairastelut? Olisi mielenkiintoista kuulla kokemuksia =)
 
Meille tulossa kolmas, mutta lisälapsistakin haaveillaan. Ensimmäisen jälkeen menin töihin tosi aikaisin ja kaikki sujui hienosti. Kakkosen jälkeen palasin töihin myös melko pian, mutta silloin ei sitten enää sujunutkaan niin hyvin, kahden lapsen ja hekstisen työn yhdistäminen oli meille liikaa. Vaihdoin työpaikkaa leppoisampaan, ja nyt mietimme, että missä vaiheessa palaisin töihin ja ylipäänsä mihin palaan. Vaikka nykyinen työpaikkani on leppoisa, kaipaan kuitenkin enemmän haasteita.
 
Aika hyvin ollaan saatu miehen kanssa sumplittua, että toinen on 1-2 päivää ja toinen 1-2 ja jos sairastelu jatkuu, meiltä voi töistä ottaa hoitajan kotiin työnantajan piikkiin. Lasten sairastelusta ei ole ollut juurikaan riesaa, mutta omat sairastelut ovat hankaloittaneet sitten sitäkin enemmän työn tekoa.
 

Yhteistyössä