Alkuperäinen kirjoittaja Sandrah:
Kiva kuulla että olette selvinneet hyvin lasten kanssa. Mulla on itsellä nyt neljä lasta ja plussasin juuri ja olen miettinyt mitä tässä tekisi...Miten esim kauppareissut onnistuu? Mun lapset olisi tämän pienokaisen syntyessä 8v, 7v, 3v, ja 1,5v. Ajattelin noita käytännön asioita, että miten saan ne sujumaan, apua kun ei varmastikaan ole usein saatavilla.
Pääsetkö kauppaan autolla, vai kuljetko rattailla/julkisilla? Jos ulkoilette paljon, niin hanki kunnon kaksostenrattaat, niillä pärjää hyvin ulkoilussa ja kauppa-asioilla, kun vauva ja 1,5v voi olla rattaissa.
Sinullakin isommat lapset, 8v ja 7v, tarvitsevat vähän toisenlaista apua ja huomiota, kuin pienemmät. Heistä on varmasti myös kivaa leikkiseuraa toisilleen ja 3v:lle.
Neuvolassa yritin itse käydä vauvan kanssa kahdestaan, mutta harvoinhan se oli mahdollista. Yleensä oli siis mukana 4v ja 2v... Voit kuvitella, että eihän se aina helppoa ollut, mutta jokainen jolla on lapsia, ymmärtää hyvin nämä kiukku ym. kohtaukset

Ja ne jotka ei ymmärrä, niin ehkä ei kannata heistä stressaantua...
Aika aikaansa kutakin, jokainen hetki on tärkeä ja ainutlaatuisen arvokas. Kukaan ei pysy vauvana ainiaan ja lapset ovat vain hetken pieniä
Yritä ottaa kaikki apua vastaan avosylin, nuku ja lepää kun mahdollista. Toivottavasti miehesi pystyy myös olemaan arjessa mukana?
Meillä oli iso apu se, että kaikki lapsemme on aina nukkuneet hyvin. Vaikka päivä olisi ollut miten hektinen ja rankka tahansa, niin tiesin aina iltaa kohti mennessä, että yön saan nukkua
Tsemppiä, hyvin sinä pärjäät!