Onko sinun mielestä liian moni teko säädetty Suomessa rikokseksi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Minusta on!
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Minusta on!

Vieras
Onko liian moni teko säädetty Suomessa rikokseksi?

21.10.2010 - 07:47 - Kommentit: 18

Seitsemän perustelua yksilön vastuun puolesta


Kuva: Jenna Lehtonen - Aamulehden arkisto

1 Mitä yhteistä on seuraavilla: tupakan polttaminen jalkapallokatsomossa, koiran pitäminen irti taajamassa ja avaruusesineen palauttamatta jättäminen?

Kaikki kolme ovat Suomessa rikoksia ja lisää säädetään kiihtyvää tahtia. Kerjääminen on tuorein esimerkki siitä, kuinka poliitikko, tässä tapauksessa sisäministeri Anne Holmlund (kok) työryhmineen, pyrkii ratkaisemaan ongelman säätämällä jälleen uuden teon rikokseksi.

Jokaisen lainsäätäjän tulisi tuntea rikosoikeuden perusperiaate: teon julistaminen rikokseksi on viimeinen keino. Sitä ennen on yritetty kaikki muut keinot, joilla voidaan estää henkeä, terveyttä tai yhteiskuntarauhaa vakavasti uhkaava käyttäytyminen. Uhkaako tupakointi jalkapallokatsomossa tai kerjääminen vakavasti ihmisten terveyttä ja yhteiskuntarauhaa, ja onko kaikki muut keinot jo käytetty? Vastaus on ei.


2 Harmillisen ja vähämerkityksisen teon säätäminen rikokseksi tulee yhteiskunnalle kalliiksi. Kun ihmistä epäillään rikoksesta, poliisi tutkii teon, syyttäjä harkitsee syyttämistä ja tuomioistuin päättää tuomiosta. Sen jälkeen voi vielä valittaa. Rumban pyörittämiseen käytetyt rahat kannattaa laittaa mieluummin ennaltaehkäisyyn, auttamiseen, kouluttamiseen tai tutkimiseen.


3 Mitä useampi harmillinen teko on laissa säädetty rikokseksi, sitä pahemmin oikeusjärjestelmä ruuhkautuu: sitä useampaa rikosta ei ehditä tutkia, sitä useampi rikos vanhenee ja sitä pidempään asian käsittely kestää. Tämä heikentää ihmisten oikeusturvaa ja uskoa oikeusjärjestelmään.


4 Eniten oikeusjärjestelmän uskottavuutta nakertaa se, että kun liian moni teko on säädetty rikokseksi, poliisi ei ehdi valvoa niitä, eivätkä rikolliset teot kansalaisista tunnu enää rikoksilta. Kuinka usein olet saanut rapsut, kun olet ajanut autoa kännykkä korvalla? Entä siitä, että koirasi on ollut irti taajamassa? Poliisin tehtävänä ei pitäisi olla sen valitseminen, mitä lakeja se valvoo ja mitä ei. Rikoksiksi säädettyjä tekoja pitäisi olla sen verran, että poliisi voisi valvoa niitä kaikkia. Eduskunta on tästä vastuussa.


5 Erikoinen yksityiskohta tässä kehityksessä on, että kansanedustajat eivät säädä omia vääriä tekojaan rikoksiksi, mutta kansalaisten huonot tavatkin ovat jo rikoksia.

Kansanedustajat ovat sitä mieltä, että oluen juominen bussissa on rikos, mutta väärän vaalirahailmoituksen jättäminen ei ole. Kenen mielestä tämä muka on oikein?


6 Uusien tekojen säätämistä rikoksiksi käytetään nyt väärin: vaaliaseena. Merkitykseltään vähäisen teon säätäminen rikokseksi on laiska ratkaisu, jolla poliitikko kerjää huomiota ja lakaisee ongelman maton alle.

Kerjäläisten rankaiseminen ei varmasti poista kerjäläisten hätää eikä suomalaisten häpeän ja avuttomuuden tunnetta kerjäläisten edessä.

Promillerajan laskeminen tai pakollinen alkolukko ei poista alkoholismia.

Tupakoinnin kieltäminen jalkapallokatsomossa ei estä tupakoinnin aloittamista. Kohta kai Suomessa kielletään karkin valmistaminen, maahantuonti ja lopulta myös syöminen.


7 Kaikkein vaarallisinta tässä kehityksessä on, että lakeja säätämällä kansalaisten vastuuta omasta käyttäytymisestään siirretään yhteiskunnalle.

Suomalaiset poliitikot ja virkamiehet eivät enää luota esimerkiksi siihen, että tupakoitsija itse kykenee arvioimaan, missä hän polttaa tupakkaa ja missä ei.

Poliitikot eivät myöskään luota siihen, että jos tupakointi häiritsee toista ihmistä, tämä kykenee pyytämään tupakoitsijaa siirtymään kauemmaksi. Useimmiten on niin, että kun ihmiseen luotetaan, hän toimii luottamuksen arvoisesti tai ainakin oppii toimimaan.

Turhia lakeja ja rikoksia säätämällä lietsotaan epäluottamusta, joka synnyttää todelliset ongelmat.

Rikos vai pahe?

Mikä on turhin maassamme rikokseksi säädetty asia? Mitä lakia rikoit viimeksi? Ota kantaa!

Kristiina Tolvanen

Aamulehti
 
Kyllä tupakan poltti yleisillä alueilla voi olla jollekin vaarallista, niin se vain on. Joku saattaa sairastaa astmaa eikä siedä olla lähelläkään tupakan savua. Raskaana olevat! Passiivinen tupakointi on vieläpä suurempi riski kuin itse tupakan poltto.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Keittiönoita;22285534:
'
Minä taas meinasin ehtottaa, että yhteiskunnan on taattava jokaiselle kansalaiselleen oma avaruusraketti, jotta kansalaiset voivat olla syyllistymättä rikokseen.

Oletko ehdolla seuraavissa vaaleissa?
 
[QUOTE="vieras";22285571]Oletko ehdolla seuraavissa vaaleissa?[/QUOTE]
En ja juuri mietin, pitäisikö tuo laittaa kysymyslistalle, kun alan taas potentiaalisia kansanedustajaehdokkaitani pommittamaan sähköpostilla :D
 
Hah hah! Avaruusesineasia naurattaa koska avaruuttahan ei ole oikeasti olemassa. Ja vaikka olisikin, ei sieltä tippuisi mitään potentiaalisesti vaarallista taikka tiedeyhteisölle arvokasta.

Sikäli pihalta kuopasta löytyy lämmin kivi, niin antakaa se lapselle! Lapset tykkäävät jyrsiä kiviä savukkeiden välissä.
 
[QUOTE="vieras";22286214]Just joo..ja sit on tälläsiä kun "lievä raiskaus" joista saat samanverran sakkoo kun poliisiauton renkaaseen kusemisesta.[/QUOTE]

Raiskauksillakin on eroa, kuten muillakin pahoinpitelyillä. Vai pitäisikö kaikista raiskauksista saada sama tuomio?
 
Lievä raiskaus on siksi kätevä käsite että jos olisi olemassa vain raiskaus, niin monet vähäisemmät teot jäisivät helposti rankaisematta kokonaan.

En viitsi raiskausesimerkkejä keksiä, mutta on helppo ymmärtää että yhdestä nyrkiniskusta mahaan tuomitaan eri asteikolla kuin pään päällä hyppimisestä vaikka molemmissa onkin kyse pahoinpitelystä.
 
Viittasin kirjoituksellani ajattelemattomuuteen, jonka vuoksi moni laki on olemassa typeryksen omaksi suojeluksi. Sama typerys joka ei tajua avaruusromun ilmiservää vaaramomenttia tai sitä että löydös voi olla siinä määrin merkittävä että sen paikka ei ole lipaston päällä, sauhuttelee lippalakki päässä palmallia tms. köyhän norttia samalla kun lapset vetää vieressä happy mealia kotipaketista kuset housussa.
 
Viittasin kirjoituksellani ajattelemattomuuteen, jonka vuoksi moni laki on olemassa typeryksen omaksi suojeluksi. Sama typerys joka ei tajua avaruusromun ilmiservää vaaramomenttia tai sitä että löydös voi olla siinä määrin merkittävä että sen paikka ei ole lipaston päällä, sauhuttelee lippalakki päässä palmallia tms. köyhän norttia samalla kun lapset vetää vieressä happy mealia kotipaketista kuset housussa.

Entäs sitten, sehän on oma ongelma.
 
Lait ovat tehty ihmisten hallitsemiseen ja torjumaan ihmisen perusluonteen ja eläimellisyyden aiheuttamia asioita. Kaikki jotka toimivat vastoin lakia ovat rikollisia.
Lailla myös pönkitetään vallassa olevien valtaa ja rajoitetaan ihmisen vapautta LUKUISISSA asioissa. Asioista voi tulla jossain välissä itsestään selvyyksiö, mutta täytyy muistaa ettei ne ole sellaisia. yksilönvapaus on rajoitettu hyvin pieneksi. Sanotaan että äänestämällä voi vaikuttaa noihin, mutta se ei pidä paikkaansa. Lakia ei muuteta löyhemmäksi, koska se sotisi vastaan sen perusolemusta. Sen sijaan sitä kiristetään.

Useat ovat turtuneet tai kasvaneet siihen vapauteen mitä heillä on, eivätkä he katso tarpeelliseksi saada muuta, mutta se on itsensä huijaamista. Sen sijaan ne jotka vaativat vapautta, heitä rangaistaan. Sillä vahvistetaan entisestään ihmisen uskomusta siitä mitä vapaus on, se vahvistaa sitä illuusiota missä he elävät.
 
[QUOTE="vieras";22286590]Entäs sitten, sehän on oma ongelma.[/QUOTE]

Typeryyteen puututaan kielloin ja rajoituksin siksikin että kärsijänä ovat sivulliset. Typeryksen lapset kärsivät toki, mutta tupakoinnin ja paskansyönnin laskun maksaa yhteiskunta eli veronmaksajat.

Avaruusromun mahdollisen tieteellisen arvon hukkaaminen puolestaan on koko ihmiskunnalta pois.
 

Yhteistyössä