Onko normaalia että jo koulun aloittava 6 vuotias saa raivokohtauksen?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Äitinä olo
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

Äitinä olo

Vieras
Onko normaalia että koulun aloittava 6 vuotias saa raivokohtauksen?
Lapsi sai raivokohtauksen kun äiti keskeytti pelin kun peliaika oli täynnä. Lapsi huusi äidilleen, itki ja yritti huitoa. Komensi äitiään samoin sanoin joilla äiti kehoitti lastaan rauhoittumaan.

Onko normaalia? Voiko lapsi aloittaa koulun? Miten pärjää koulussa?
En ole ennen nähnyt että toi lapsi saa raivokohtauksen.
 
täh siis ekaa kertaa saanut raivokohtauksen 6vuotiaana?ei voi olla totta!!

meillä eka raivokohtaus iski 1v 4kk iässä, ja jaksoi raivota 30min yhtämittaa. ja raivoaa lähes joka päivä vieläkin. no mitäpä minä tiedän normaalin 6v arjesta,kun itellä ei oo ihan normi lapsi
 
voi, tuo aika on lapsen elämässä yksi rankimmista..toisaalta on vielä pieni ja haluaisi vain leikkiä ja elää huoletonta elämää, ja toisaalta on iso koululainen jolta odotetaan paljon uusia asioita ja näiden kahden elämänvaiheen keskellä se lapsi on aika hukassa..
monille lapsille tulee raivareita, itkukohtauksia ja joskus haluaa leikkiä pientä vauvaa ja olla äidin kainalossa, ja hetken päästä haluaa lähteä yksin kauppaan kun on jo iso ja osaava.
vaikeaa aikaa lapselle,ja vanhemmillekkin,mut kyllä se siitä ajan kanssa :hug:
 
meillä myös nykyään samanlaista. Tuntuu, että pienistä asioista suuttuu helposti. Joskus oeln kuullut nimitettävän ikää pikkumurrosiäksi, mikä kuvannee tilannetta hyvin.
 

Yhteistyössä