Onko lapsellasi AIRSOFT ase ja MIKSI? K18

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja äiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Meillä (nyt 16v) oli aikoinaan, juuri ton ikäisenä jostain 12-14 ja tosiaan oli hyvä porukka ja kaikilla kunnon suojat yms. Ihan loistava harrastus, ollaan yhdessä, ulkona ja luonnossa. Koskaan ei sattunut mitään, kaikki oli järkeviä poikia.
Nyt ne lojuu kaapissa, eli jos odottaa sinne 18v niin tuskin enää kiinnostaa.
Jos lapsi on järkevä niin en näe mitään ongelmaa.

JA meillä esim. tämä 18 ei juo ei polta eli en tarkoita ettemme noudattaisi sääntöjä ja lakeja mutta joskus se maalaisjärki toimii parhaiten =)
 
sain aseen puoli vuotta sitten käytän suojia ja vaikkei aikuinen olekkaan ollut valvomassa pelejämme mitään ei sattunut ja airsoftaus on hyvää liikuntaa kannattaa kokeilla
 
Herätkää aikuiset..!. Airsoft on yksi hienoimmista laijeista ja airsoft ei ole K18 vaikka moni luulee... Softaus paikalla pelastaakseen tarvitaan vain lupalappu vanhemman sustumisesta lajiin...
 
Ei...! Eikä kyse ei ole suojavarustuksesta, kuten jotkut vähemmän syvällisesti ajattelevat jankkaavat, vaan periaatteesta ja esimerkistä, ampuminen ei ole ajanviete! Ase on aggression väline. ( Huom! En nyt puhu metsästäjistä. )
 
Ei...! Eikä kyse ei ole suojavarustuksesta, kuten jotkut vähemmän syvällisesti ajattelevat jankkaavat, vaan periaatteesta ja esimerkistä, ampuminen ei ole ajanviete! Ase on aggression väline. ( Huom! En nyt puhu metsästäjistä. )

Jo alle kymppivanhana vai olinko vielä edes koulussa, kun jo osasin ihan itse tehdä katajasta jousipyssyn, jonka kantama on huomattavasti muovikuulia suurempi.Kyllä sillä olisi voinut tappaa ihmisen tai eläimen. Eipä siinä myyntilupia tai suojavarusteita kukaan kysynyt.

Käytössä oli myös ilmakivääri ja ilmapistooli, siis jo alle kymppivanhana. Mutta niillä tuli ammuttua tauluun. Toisinaan toki tuli kokeiltua saako kävyn pudotettua kuusesta. Asia joka ohjatussa harrastuksessa on kiellettyä.

Ampumaharrastus on ihan terve harrastus ja olympialaji.

Jos sen näkee sairaalloisena tappamisena, niin siinähän näkee, itse tietäisin sairaalloiseen tappamiseen huomattavasti tehokkaampia keinoja kuin ampuminen. En niitä viitsi kertoa.

Milloin airsoftiin liittyy ohjattu harrastus, niin se on kahta suuremmalla syyllä okei. Kaikkia kun baletti ei kiinnosta.
 
En enää jaksa näitä ylisuojelevia lol äitejä jotka vauhkoo kuinka vaarallista se on koska jos käyttäydytään asiallisesti, ja on suojavarusteet mukana niin mitään ei käy. airsoft on liikunnallinen ja kehittävä harrastus, ja piste.
 
Ei airsoft aseet eli jousitoimiset sähkötoimiset oikeasti ikää ei tarvii 18 muutakuin kaasutoimiset perus kaupoista ei saa ku 18 mulla on 6 asetta ja oon 15 ja täytäntöön 16 ei ikä merkaa jousitoimisissa ja sähkötoimisissa mun pikkuveli on 8 se käy pelaamassa isoja ja pieniekin vastaan jos puhutaan jousitoimisista niin vaikka 5 vuotias sais ampuu jos osais että ihan turha keskustelu
 
Minäkin Ensinmäistä Kertaa softasin 8-9 vuotiaana takapihalla kavereitten kaa ja kaikilla oli suojalasit ja meillä oli perus vemput ja olen harrastanut softausta yli 9 vuotta
 
hyvät ihmiset!
miksi vakavistakaan aiheista ei voi keskustella asiallisesti? ymmärrän erittäin hyvin miksi osa haluaisi kieltää airsoft-aseet ja muutkin ''pyssy-leikit'', on(han?) airsoft aseet jossain määrin vaarallisia, mutta eikö kaikissa urheiluun laskettavissa lajeissa ole SÄÄNNÖT ja SUOJA-VARUSTEET riskien miniminoimiseksi? rapatessa roiskuu, joskus enemmän, joskus vähemmän.
kerran haulikon saa JO 15 VUOTIAANA, MUTTA MUOVISIA KUULIA AMPUVAN, ASETTA EREHDYTTÄVÄN PALJON MUISTUTTAVAN ''ASEEN'' VASTA 18-VUOTIAANA?
mutta puhun kyllä mieluiten air-softin harrastajien puolesta, lajissa saa PALJON LIIKUNTAA, RAITISTA ILMAA JA VIEROITUSTA TIETOKONEEN VIRTUAALI-MAAILMASTA.
''softaaminen'' on toki erittäin kallis harrastus, mutta kuinka kallis se onkaan verrattuna esimerkiksi jääkiekkoon?
airsoft on yksinkertaisesti sanottuna monelle suomalaisella TABU. se ei ole tuttua ja turvallista johon on totuttu.JA HYVÄT VANHEMMAT; KUMMASTA OLISITTE ENEMMÄN HUOLISSAAN, SIITÄ ETTÄ LAPSI ON PÄIVÄT KAUKALOSSA PELAAMASSA JÄÄKIEKKOA, JOSSA VOI MURTUA LUITA JA TULLA AIVOTÄRÄHDYS YMS. , VAI OLISIKO HUOLESTUTTAVAA JOS PIKKU HELLANTELTTU JUOKSIKIN METSÄSSÄ KAVEREIDEN KANSSA LEIKKIMÄSSÄ SOTAA, JOSSA VARUSTEET OVAT PAKOLLISET JA SUURIN VAMMA JONKA VOI VARUSTEIDEN KANSSA SAADA ON MUSTELMA?
miettikää.
arvostakaa toisten mielipiteitä.
miettikää muistakin näkökulmista kuin omasta.
MUISTAKAA KUKAN ON VASTUUSSA LAPSESTA.
MUISTAKAA ETTÄ LAPSUUS VAIKUTTAA KOKO LOPPUELÄMÄÄN.
ILMAN MIELEKÄSTÄ HARRASTUSTA LAPSI VOI MASENTUA. ( omakohtanen kokemus masennuksesta 6 vuoden ajalta, 2 viime vuotta pahimpia, air-soft tehnyt olon siedettäväksi.)

mielepiteitä on yhtäpaljon kuin ihmisiäkin. tämän tietää jo 16 vuotiaskin peruskoulunsa päättänyt, kuusamossa asuva nuori.

MAAILMA MUUTTUU, NIIN MYÖS KULTTUURI
 
Airsoftilla ei ole suomessa ikärajaa. Voit olla vaikka 6 vuotias ja harrastaa lajia turvallisesti, sen mukaisilla varusteilla. Lajia saa harrastaa ainoastaan niille varatuilla alueilla. Eli ei omalla pihalla tai viereisessä metikössä. Antakaa lastenne harrastaa kyseistä lajia, koska sen avulla opitaan toimimaan ryhmänä ja noudattamaan sääntöjä. Jos et ole valmis noudattamaan sää töjä, vaan olet wannabe sotilas. Älä ilmaannu peli paikalle!! Airsoft on mukava harrastus ja turvallinen ajan vietto kun pidetään kiinni säännöistä ja käytetään asiallisia suoja varusteita. Katsokaa lisää muovisotilaan sivuilta.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Mikä teitä vaivaa;28640832:
Airsoftilla ei ole suomessa ikärajaa. Voit olla vaikka 6 vuotias ja harrastaa lajia turvallisesti, sen mukaisilla varusteilla. Lajia saa harrastaa ainoastaan niille varatuilla alueilla. Eli ei omalla pihalla tai viereisessä metikössä. Antakaa lastenne harrastaa kyseistä lajia, koska sen avulla opitaan toimimaan ryhmänä ja noudattamaan sääntöjä. Jos et ole valmis noudattamaan sää töjä, vaan olet wannabe sotilas. Älä ilmaannu peli paikalle!! Airsoft on mukava harrastus ja turvallinen ajan vietto kun pidetään kiinni säännöistä ja käytetään asiallisia suoja varusteita. Katsokaa lisää muovisotilaan sivuilta.

Tottakai omalla pihalla ja viereisessä metikössä saa softata, mutta pitää vaan olla maanomistajan lupa. Ja nyt näihin kukkahattutäteihin. Tosiaan suosittelen, niinkuin moni muukin, että otatte selvää harrastuksesta PERINPOHJAISESTI. Jos tuntuu että aseet on tappamista ja sotimista varten, viekää samalla metsästäjiltä aseet pois. Joku täällä mainitsi Leka-Airsoftin puolustuspuheen. Lukekaa se, se luultavasti vastaa kaikkiin kysymyksiin mitä on, ja mitä herää.

Omalla kohdalla oon saanut ostaa aseita niin paljo kun rahaa on riittänyt, kunhan rahat on oikeasti ite hankittu. Ei millään nurmikonleikkuulla tai tiskikoneen tyhjentämisellä vaan kunnon työllä. Tällä hetkellä 4 eri asetta, 5 kolahtaa piakkoin postilaatikkoon ja kellään ei ole mitään vastaansanottavaa. Jos on, menee nenä herkästi poskelle, mun rahojahan ne on. Näihin 4 eri aseeseen on uponnut ainakin 2000€, varusteisiin ainakin 500€. Välinelajihan tämä ei ole, mutta asiaankuuluvat suojavarusteet (maski/suojalasit+hammassuojat) on oltava.

Jos teillä arvon kukkahattutädeillä on kysyttävää, laittakaa sähköpostia osoitteeseen airsoftapu@hotmail.com
Sieltä kyllä vastataan jos herää polttavia ja kerrassaan kuumottavia kysymyksiä.
 
eiks tää menny vähä sivuraiteille tää keskustelu? alkuperäinen puheenaihe oli ''ONKO LAPSELLASI AIRSOFT ASETTA, JOS ON NIIN MIKSI?'' puheenaiheena EI ALUNPERIN OLLUT mitkään ikärajat tai säännöt, jos nyt annettaisi vaan huolestuneiden naapurintätien jatkaa palopuheitaan näitä ''hireveitä tappo-aseita'' vastaan.
 
Siis airsoftissahan on tarkoitus ampua toisia ja on pidettävä maskit sun muut suojat päällä. Itsehän aloitin 12 vuotiaana (nyt 15v) ihan takapihalla tölkkejä ampuen, ja vähän myöhemmin siirryin jousitoimisista sähkötoimiseen autommaattiseen rynnäkkökivääriin. Mutta kuitenkin:

Kaikista turvallisinta ja varminta on aloittaa maalitaulujen ammunnasta ja myöhemmin siirtyä muualle. Esimerkiksi niin kutsutut airsoft seurat ovat varmin ja turvallisin paikka harrastaa airsoftia. Siellä on selkeät ja turvalliset säännöt, ja muutenkin suht turvallinen ympäristö(yleensä). Jos ei ole täysin varma, hommaa itelleen varusteet ja aseen ja lähtee lapsensa kanssa ammuskelemaan kuulia.
 

Similar threads

Yhteistyössä