Onko kokemusta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Sari
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

Sari

Vieras
Tänään kp 31/30-31. Kävin eilen yleislääkärillä vatsakipujen takia..
Lääkäri sanoi, että oli todennäk. niin kovat menkkakivut vaikka itseni mielestä kipu oli ihan erilaista, siksi lääkäriin meninkin. Epäilin itse kystaa, kun on ollut aikasemminkin. Teki sisätutkimuksen ja totesi, että menkat ovat varmasti alkamassa eikä löytänyt mitään erikoista. Ultraa ei siis tehty.

No kivut hävisi ja nyt ei edes menkkakivuista tietookaan, välillä tuntuu vihlasuja ja rinnat on arat.
Onko testaaminen nyt turhaa, voiko yleislääkäri ""käsikopelolla"" tietää onko raskaus alkanut
vai ei ?

Kiitos jo etukäteen :)
 
Mä kävin gynekologilla pari päivää ennen kuin menkkojen piti alkaa ja sanoin, että saattaisin ehkä toivottavasti olla raskaana. Se sanoi, ettei raskautta pysty tunnustelemalla toteamaan kuin vasta pari viikkoa siitä kun menkat on jo myöhässä eli kun kohtu alkaa kasvaa selvästi. Se paineli kuitenkin alavatsaa ja totesi, että ei tunnu munasarjojen kohdalla turvotusta, josta voisi olettaa raskauden alkaneen, mutta sanoi myös, että ihmiset on rakenteeltaan niin erilaisia, ettei sitäkään näe varmuudella kuin ultralla.

No, tässä sitä kuitenkin mennään rv:lla 7 ja risat :)

Odottelehan pari päivää, jos maltat ja tee sitten kotona testi niin varmistuu. Pistän peukut pystyyn ja toivon sulle plussaonnea. Kerro sitten kuinka kävi :)
 
Kiitos vastauksista :) Menkat alkoi tänään eli kp 32.
Melkein epätoivo jo iskee. 9kk yritystä, vaikka eihän se niin pitkä aika loppujen lopuksi ole. Kuitenkin on yksi lapsi, joka sai alkunsa heti tokasta kierrosta. Jatketaan siis yritystä.



 

Similar threads

Yhteistyössä