On tämäkin..Lopetin pillerit ja taas tuli akne. Millä hoitaa kun yritämme lasta niin lääkkeet ei käy?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Äiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

Äiti

Vieras
Aina ollut huono iho ja e-pillereillä pysynyt suht hyvänä, mutta jos lapsia toivoo lisää niin pakko olla ilman :) Edellisen kerran kun lopetin ne ja tulin raskaaksi alkoi naama kukkimaan vasta raskauden loppupuolella ja jatkui erittäin pahana synnytyksen jälkeenkin ja sen takia lopetin imetyksenkin kahden kuukauden jälkeen, että pystyin aloittamaan nuo pillerit taas ja meni melkein kaksi vuotta, että naama parani siihen kuntoon, että ei tarvinnut hävetä enää. Arpia kyllä riittää. Ja nyt menin pillerit taas lopettamaan siinä toivossa, että ikä olisi tehnyt jo tehtävänsä eikä aknea tulisi, mutta ei. Taas on akne hyvillä aluilla vaikka en ole varmaan vielä 2 kuukautta ollut ilman pillereitä. Kai se on lapsen takia kärsittävä vaan, mutta minuun se vaikuttaa niin pahasti, että hävettää edes ulos mennä :(
 
Mullaki pysy kapselin kanssa iho hyvänä, nyt raskaana ja naama kukkii.
Ostin garnierin "finnikynän" ja sitten on kaiken laisia rasvoja joita lääkäri voi määrätä siihen.
Ensin kannattaa ostaa purkki jättihelokkiöljy kapseleita. Auttovat mulla myös hilseeseen, ihottumaan, nenäveren vuotoihin yms.
 
Yksi, mitä kannattais kokeilla, on öljypuhdistus. Eli hommaat mahdollisimman hyvälaatuista oliiviöljyä (pitää lukea extra virgine olive oil) ja apteekista risiiniöljyä. Sekoita keskenään (puolet ja puolet) ja hiero seosta kasvoillesi. Kastele kasvopyyhe mahdollisimman kuumaan veteen, purista ylimääräiset vedet pois ja levitä kasvoille. Pyyhkeen jäähdyttyä toista tämä vaihe pari kertaa ja taputtele lopuksi ylimääräiset öljyt pyyhkeeseen. Vaihtoehtoisesti voit mennä öljyseos kasvoissa saunaan. Huolehdi, että käyttämäsi pyyhe on aina puhdas. Toista tämä puhdistus joka ilta ja tarvittaessa voit kuoria ihosi kerran viikossa oliiviöljyn ja hienorakeisen ruokasuolan seoksella. Aamuisin pesu pelkällä vedellä ja tarvittaessa sen jälkeen apteekin perusvoidetta tai vaihtoehtoisesti muutama tippa oliiviöljyä.

Ihon pitäisi alkaa parantumaan todella nopeasti, mutta hoidosta ei voi lipsua. Itselläni tämä auttoi ihoon, johon mikään muu (pillerit, paikallishoitotuotteet, antibiootit, Roaccutan...) ei auttanut ja iho on nyt huomattavasti rauhallisempi ja ihme kyllä, EI KIILLÄ. Kannattaa kokeilla, itselläni akne hävisi vajaassa viikossa :)
 

Yhteistyössä