Ompelijat: Neppariasiaa!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja fdsf
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
F

fdsf

Vieras
Pitäisi alkaa opetella nepparilista-paidan tekoa, olisiko vinkkiä, mistä löytyisi hyvät ohjeet?

Toinen asia, eli minkälaisia neppareita kannattaa käyttää lastenvaatteissa ja pitäisikö hommata ne nepparipihdit, puristimet vai mitkä ne onkaan? Läheisessä kangaskaupassa yrittivät myydä jotain Prym-systeemiä, mutta olen kuullut, että ne KAM-pihdit (vai mitkä liekään) olisivat paremmat. Mitä siis tarvitsen, että pääsen alkuun? Saako esim. Eurokankaasta näitä?
 
Pihdit ovat minusta huomattivasti tarkempi tapa laittaa neppareita kiinni kuin esim vasara... Valitse järjestelmä sen mukaan, miten neppareita on saatavilla - ei ole mitään takeita että menevät ristiin.

En tiedä millaisia ohjeita kaipailet, mutta vahvike kankaan kaveriksi kannattaa laittaa, erityisesti trikoossa.
 
vasta tein pojalle kietaisu bodyn ja saunatakin, takissa 4 ja bodyssä 7 nepparia, ei tukikagasta, suurin osa neppareista resorikanttauksen päällä, hyvin on kestänyt, pti vaan miehelle muisaa sanoa ettei kauheen kovakouraisesti riuhdo :) ja käytössä siis kam nepit
 

Similar threads

Yhteistyössä