Niukat kuukautiset ja raskautuminen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Kissanminttu"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

"Kissanminttu"

Vieras
Hei,
Olemme miehen kanssa jättäneet ehkäisyn pois vuoden vaihteessa ja sitä ennen söin cerazette pillereitä. Heti pillereiden lopettamisen jälkeen kuukautiset ovat tulleet suhteellisen säännöllisesti, mutta vuoto on ollut normaaliakin niukempi. Ennen kuukautiset olivat epäsäännölliset, mutta vuoto yleensä kesti viikon ja muutaman päivän ajan aika runsaat. Nyt siis vuoto kestää korkeintaan kolme päivää ja on todella niukka. Voiko tämä aiheuttaa ongelmia raskautumisen suhteen?
 
Hei "kissanminttu"!

Kiitos kysymyksestäsi, ja pahoittelut vastauksen viivästymisestä.

Toisinaan niukka kuukautisvuoto voi olla merkki jostain hormonitoiminnan häiriöstä. Toisaalta voi olla, että sinulla on kuukautiskierto vasta palautumassa e-pillereiden lopettamisen jäljiltä. Kuukautisvuodon määrä vaihtelee normaalistikin paljon eri ihmisillä.
Jos asia sinua huolestuttaa, kannattaa käydä asiasta keskustelemassa lääkärin kanssa tai jos tilanne ei tuosta muutu jonkin ajan kuluessa, silloin kehoittaisin kääntymään myös lääkärin puoleen.
Onnea yritykselle!
 

Uusimmat

Yhteistyössä