Nimi Naomin siskolle.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Maria"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"Maria"

Vieras
Eli täytyisi löytää nimi Naomin pikkusiskolle. Mieheni on ulkomaalainen ja perheessämme käytetään kolmea kieltä. Nimen täytyisi olla hieman eksoottinen että sopisi Naomi-nimen kanssa, mutta kuitenkin sellainen, joka toimisi Suomessakin. Ehdotelkaa kauniita ja söpöjä nimiä.
 
Kiitos ehdotuksista. Ei siis tarvi sointua mitenkään hienosti Naomi-nimen kanssa, kunhan on saman tyyliset nimet. Ei siis mikään Matleena, Kaisla, Hilla tai muu ihan suomalainen nimi. Hyviä olette kyllä ehdotelleet, mutta vielä ei ole kolahtanut.
 
[QUOTE="Maria";27144382]Eli täytyisi löytää nimi Naomin pikkusiskolle. Mieheni on ulkomaalainen ja perheessämme käytetään kolmea kieltä. Nimen täytyisi olla hieman eksoottinen että sopisi Naomi-nimen kanssa, mutta kuitenkin sellainen, joka toimisi Suomessakin. Ehdotelkaa kauniita ja söpöjä nimiä.[/QUOTE]


Natalie on kaunis nimi minusta, ja siitä saa väänneltyä kivoja lempinimiäkin.
 
[QUOTE="Maria";27144606]Miona, Neela ja Paola on kyllä ihan jänniä nimiä ja parhaat tähän mennessä, mutta onko ne nättejä ja söpöjä? Kommentoikaa.[/QUOTE]

Miona sopisi tosi hyvin siihen Naomiin (nao-mi; mio-na) :)

Neelan olen tavannut ja onhan se söpö nimi.

Paolasta tulee mieleen ehkä liikaa Paola Suhonen.
 
[QUOTE="Maria";27144606]Miona, Neela ja Paola on kyllä ihan jänniä nimiä ja parhaat tähän mennessä, mutta onko ne nättejä ja söpöjä? Kommentoikaa.[/QUOTE]

Onko nimen oltava vaan nätti ja söpö? Entäs jos tytöstä tulee susiruma?

Itse etsisin kyllä ennemminkin nimeä, joka sopisi vähän minkälaiselle persoonalle tahansa. Nuo mainitsemasi kyllä sopisivat myös ei-niin-söpöstelevälle (ainakin Miona ja Paola).
 
[QUOTE="Maria";27144773]Neela, Meimi ja Natalie on kyllä ihan kivoja, tosin tuo Meimi vähän outo toisaalta.[/QUOTE]

Minusta Meimi on ruma nimi. Ja muuttuu ulkomailla ihan eri nimeksi.
 

Similar threads

Yhteistyössä