Nikkeliallergia

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tietämätön
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

Tietämätön

Vieras
Hei!

Olen saanut ilmeisesti nikkeliallergian, koska kelloa ei voi enää pitää. Kovasti alkaa kutittamaan ihoa kellon alta. Onko kelloon mitään ainetta saatavissa esim. apteekista, joka lieventäisi oireita? Vai onko ainoa vaihtoehto ostaa uusi kello?

 
Ainakin muutama vuosi sitten oli myynnissä sellaista kynsilakan tapaista lakkaa, jolla saattoi sivellä esim. housunnapin, ettei tule allergiaa. Minusta se ei ollut kovin kaksista. Vähän ajan kuluttua oli se lakka irronnut ja taas alkoi kutina. Ainoa 100varma konsti on välttää nikkeliä sisältäviä tuotteita.
 
leikkaa mieluummin esim laastarin tarraosasta kellon pohjan peittävä pala. nuo kynsilakka jutut on siitä hankalia että jos on jo taipumusta allergiaan niin ne saattavat ärsyttää todella pahasti ne lakatkin! ja lakat vielä kuluu ihon hiotessa tosi nopsaan että pitä'ä lakata melkein päivittäin.. ja mihinkäs se lakka muualle kun iholle.. eli voi mennä ojasta allikkoon tuolla lakka tempulla.

eli mieluummin laita laastair tai hanki hihna jossa kellon pohja ei jää ihoa vasten. semmoisiakin on.
 
Minullakin nikkeliallergia mutta oireet melko lieviä.
Nyt geishakuulien vaihto pienempiin painavempiin toi asian taas esille. Mieheni osti sellaiset kullanväriset minulle lahjaksi. Kuitenkin käytiin tiedustelemassa myyjältä tosta nikkeliasiasta, ja sisältivät sitä. Myyjä vaihtoi kuulat samanlaisiin päällystettyihin allergia turvallisiin. Joten tämäkin asia tuli kuntoon. :\|
 

Yhteistyössä