neuvokaa, vitsit vähissä...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tinz@
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

tinz@

Vieras
heips!

poitsullamme on ikää reilu 2kk, ja miltei alusta saakka on ollut tosi kitisevä tapaus. kakkaa tulee huonosti ja se mitä tulee on joko ihan vetistä ripulia tai sellasta limasta, missä ikäänkuin juoksettuneen näköstä maitoa seassa. ilmavaivoja on myöskin (pahalle haisevia), ja pulauttelua, ei kuitenkaan suihkuavaa oksentelua.

epäilin, että kyseessä olisi maitoallergia, kun maidottomalla ruokavaliolla ollessani kakka alkoi tulla paremmin ja muuttui hiukan kiinteämmäksi, mutta nyt on taas ihan nestettä, vaikka en ole maitoa ottanut ruokavalioon takaisin, korkeintaan parille leivälle saatoin laittaa maitopitoista margariinia. voisiko olla niin tarkka massu? tai kokeilin myös soijapohjaista korviketta, olisko voinut tehdä samat oireet kuin maito?

prick-testillä on testattu maito, soija, kananmuna ja vehnä, ja mikään ei aiheuttanut reaktiota.

epäselvä selostus, mut jos jollain on kokemusta tämän tyyppisistä oireista ja niille jotain selitystä, niin auttakaa, pliis. alan olla aika väsy jatkuvaan kantamiseen ja kitinään, ja kun esikoisellakin on ikää vasta 1v4kk, niin on lepohetket kaikkinesta aika vähissä.

niin, ja neuvolasta en apuja saa, hoetaan vaan pelkkää koliikkia, mut tietääkseni tollanen kakka-oireilu ei yleensä ainakaan kovin tavallisesti kuulu koliikin oireiluun,vai?
 
Noin pienillä kakka on kyllä vetistä ja siinä voi olla myös ryynejä. Johtuu siitä kun vauva juo maitoa. Sitten kun aloittaa syömään kiinteitä, niin kakan koostumus myös muuttuu kiinteäksi.
Nuo vatsa kipeästä johtuvat kitinät ovat myös normaaleja ja tasoittuu yleensä kun vauva on n. kolme kuukautta. Suolisto kehittyy vielä.
Vauvat ovat erilaisia, jotkut ovat ns. vaativampia vauvoja kuin toiset, ja heidän viesteihinsä on vastattava herkemmin.
 
Meillä 5-kuinen poika ja ekat 3 kuukautta oli aivan kuvailemaasi ""oireilua"". Kitinää, huutokohtauksia, pulauttelua jne. Kakkasi kerran, korkeintaan kaksi viikossa ja sitä edelsi aina päivä tai pari pahanhajuisia ilmavaivoja. Kakka oli ihan vetistä ja hieman ryynimäistä, joskus sileää ja limaista, ei koskaan kiinteämpää (eli oli ihan normaalia maitokakkaa). Mihinkään testeihin tai ruokavalioihin emme lähteneet, koska tämä on toinen lapsemme ja eka teki täsmälleen samaa, ei allergioita.

3 kuukauden jälkeen mahavaivat helpottivat ja kitinät vähenivät. Edelleen päästelee pahanhajuisia pieruja ja kakkaa 1-3 kertaa viikossa, mutta ei näytä olevan kipuiluja tms, lapsi on oikea päivänpaiste nykyään :) Tissimaidolla on ollut 1,5-kuisesta saakka, sitä ennen sai myös korviketta.

Eli tällainen meidän kokemuksemme, toivotaan että teilläkin helpottaa pian eikä allergioita ole/tule.


 
Oletko kokeillut antaa maitohappobakteereja? Ainakin Gefilusta saa myös maitoproteiinitonta. Ja onko sulla kantoliinaa tai rintareppua? Helpottaisi tuota kantamista. Varsinaiseen kysymykseeni minulla ei ole vastausta, valitettavasti. Tsemppiä! Itselläni myös esikoinen 1v 4kk ja itse en jaksaisi jos olisi vielä uusi vauvakin. Voimia! Pulautteluun voi kokeila Gavisconia, jos haluaa.
 
niin siis eniten ihmetyttää vaan se kakan rakenne, eli on tosiaankin aivan nestettä, uppoaa täysin vaippaan, eli ei jää pintaan edes vähäistä määrää ""ryynejä"". tietääkseni tuollainen kakka ei siis ole normaalia, joten siihen haluaisin ennen kaikkea selvyyden, että mikä siihen voisi olla syynä, koska se saattaisi sitten ainakin maalaisjärjellä ajateltuna ratkaista paljonkin tätä huuto/kitinä-ongelmaa.

eli siis kakka on ihan nestettä, mutta ei meinaa tulla pihalle paitsi rektaaliputken(olikohan ton niminen?) avulla, ja myös ilmavaivoja on. kuitenkaan ei ole yhtäjaksoista huutoa juurikaan, jos vaan jaksaa kantaa jatkuvasti. ja huudot ja kitinät ei ole millään tavalla kellonaikaan sidoksissa.

eli jos nyt vielä jollain olis lisävinkkejä, niin apua, kiitos. viime yönä valvottiin miehen kanssa vuoron perään, alkaa olla parisuhdekin jo aika kovilla, ja oma fyysinen jaksaminen tietty.

ja välillä tuntuu, et olis vähän väliä tissillä, et mietin sitäkin, saako tarpeeks ruokaa, mut en tiedä, mitä uskaltaisin antaa lisänä. nan .ia, soijakorviketta, kiinteitä?
 

Yhteistyössä